Hral primátor najtransparentnejšieho mesta čestne? Opäť musí vysvetľovať

BRATISLAVA - Martin bol prvým mestom, ktoré spolupracovalo s Transparency na prijatí protikorupčnej stratégie. Dnes čelí jeho primátor Andrej Hrnčiar podozreniam z osobného prospechu na predaji pozemkov.

Hral primátor najtransparentnejšieho mesta čestne? Opäť musí vysvetľovať
Predalo mesto pozemky pod trhovú cenu? Zdroj:SITA/Milo Fabian

Potrál Aktuality.sk vrhol tieň podozrenia na trojku Siete, Andreja Hrnčiara. Podľa nich predalo mesto firme GEONET Invest, kde vlastní Hrnčiar polovicu akcií, pozemky pod trhovú cenu.

Beblavý stojí za Hrnčiarom

Tento obchod zaujímal aj čitateľov Aktuálne.sk počas ONLINE diskusie s Hrnčiarových kolegom zo Siete, Miroslavom Beblavým. Ten si spolustraníka zastal.

"Z dokumentov, ktoré som zatiaľ videl vyplýva, že pozemky sa predávali za rovnaké ceny a podmienky ako v iných, porovnateľných prípadoch," povedal.

Snem bez prekvapení. Predsedom Siete je Procházka, druhým mužom Hrnčiar

Beblavý priznal, že situáciu v Martine detailne nepozná. "Pokiaľ to však schválilo mestské zastupiteľstvo, nielen primátor, a výsledky sú porovnateľné, tak je to prijateľné," odpovedal na čitateľskú otázku.

VOĽBY 2016: Kandidátka strany #SIEŤ

Kritika z Transparency

Andreja Hrnčiar je tiež podpredseda Siete. Na situáciu sa pozreli aj analytici Transparency, ktorí v minulosti ocenili mesto Martin práve za otvorený prístup a férové jednanie.

"Pri prenájme pozemkov vo februári 2014 a ani pri ich predaji v auguste 2014 poslancom nepovedal primátor ani slovo o tom, že hlasujú v prospech firmy, v ktorej v tom čase pôsobil jeho brat a od marca 2014 aj manželka (dnes už je Andrej Hrnčiar aj sám jej spoluvlastníkom)," píšu.

MIROSLAV BEBLAVÝ bol online: Klamal mu niekedy "gazda" Procházka?

"Keby ste si načítali príslušné nariadenia a zákony, tak každý pochopí, že sa tam neudialo nič v rozpore so zákonom," povedal primátor pre Aktuálne.sk. Poslanci podľa neho vedeli o štatutároch firmy GEONET Invest, pretože výpis z obchodného registra je súčasťou spisu. 

"Kontrolujú si to samozrejme, prechádza to cez komisie, výbory mestských častí. Až potom, ako sa oni vyjadria, ide to na mestské zastupiteľstvo," opísal proces schvaľovania zmlúv a zároveň odmieta, že by mal na obchode osobný prospech.  

vc
 

Diskusia

Najčítanejšie