Kaliňák si umýva ruky. Kauza okolo Kočnera pochádza z obdobia Radičovej vlády

BRATISLAVA - Podobne ako kauza Ladislava Bašternáka aj kauza okolo Mariána Kočnera pochádza z čias vlády Ivety Radičovej. Po rokovaní vlády to v stredu uviedol minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). „Môžeme sa opýtať, že čo pán Sulík, pán Lipšic alebo pán Matovič urobili v tom čase, kedy sa tieto milióny týmto podnikateľom vyplácali,“ uviedol.

kalinak robert
Minister vnútra SR Robert Kaliňák. Archívne foto Zdroj:TASR - Pavel Neubauer

Podľa jeho slov, nevie o tom, že by sa počas tohto obdobia vykonávali nejaké kontroly. „V tomto prípade konal z vlastnej vôle (orgán činný v trestnom konaní, pozn. red.), bez trestného oznámenia, na základe operatívnych informácií. Čiže z tohto pohľadu si myslím, že ak tu niekto niečo neurobil, zanedbal alebo prikryl, tak všetky otázky smerujte k blízkemu človeku pána Kočnera, pánovi Sulíkovi,“ dodal Kaliňák.

Bugár si nemyslí, že Kočner je nedotknuteľný. Zrušené Kováčove milosti sa ho ale nedotkli

Reagoval aj na vyhlásenia opozície, že Kočner je po Ladislavovi Bašternákovi najväčšie vládou chránené zviera. Podľa neho je chránený tak akurát opozíciou.

Prstom ukazuje na Sulíka

„Všetky tieto aktivity boli vykonané za vlády Ivety Radičovej. S pánom Sulíkom sa aktívne stretávali a debatovali o tom, kto má byť hlavou trestného konania na Slovensku,“ dodal šéf rezortu vnútra.

Kšeftoval s ňou Kočner aj Rusko. O budovu krízového centra však už roky bojuje aj vnučka pôvodnej majiteľky

K slovám Roberta Kaliňáka sa vyjadrila aj samotná Iveta Radičová. "Opäť "Radičovej vláda, ktorá nekonala". Tak za čo je stíhaný vtedajší minister vnútra spolu s Grendelom? Za to, že sa nekonalo? Naopak, za zverejnenie zistení finančnej polície, ktorá konala v kauze z roku 2010. A postupoval by  rovnako aj pri kauzách z 20. a 23. apríla 2012, lenže 4.4.2012 už nebol ministrom," uviedla Radičová.

Denník N tento týždeň s odvolaním sa na informácie týždenníka Trend informoval, že Národná kriminálna agentúra (NAKA) začiatkom roka podozrivo zastavila vyšetrovanie daňových podvodov, ktoré mal spáchať podnikateľ Marián Kočner.

Na vratkách si mal vypýtať 8,19 milióna eur. Policajný prezident Tibor Gašpar v utorok (13.6.) pripustil, že požiada, aby postup vyšetrovateľa preveril Čižnár.

Kováčik preverí postup

Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) už potvrdil, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik preverí postup orgánov. "Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik dnes vydal pokyn na vyžiadanie a predloženie vyšetrovacieho spisu na preskúmanie postupu vyšetrovateľa a dozorujúceho prokurátora," informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie