KOMENTÁR Janky Cigánikovej: Prepáčte, stane sa

KOMENTÁR - V starom roku boli nové voľby a po nich prišiel nový minister. Zmena – poštový krízový manažér, nie lekár. Omáčkovité bľabotanie okolo nekvalitného zdravotníctva mali teda nahradiť tvrdé dáta a pevné čísla v nepolitických prejavoch. Čo sa vlani udialo - a čo nás čaká v roku 2017?

poslankyna Janka Ciganikova SaS
Poslankyňa Janka Cigániková (SaS). Archívne foto. Zdroj:Archív J.C.

V roku 2016 sa stalo (okrem iného):

NOVÝ MINISTER

Drucker si prišiel dokázať, že na to má. Nie, nemá. Keďže zásadné zmeny, ktoré zdravotníctvo potrebuje, sa nedajú postaviť na starých kádroch (a aj on, rovnako ako iní, nechal a necháva v rezorte škodcov a nevyvodzuje dôsledky) a ich zvykoch a známostiach, musí sa minister reálne postaviť vplyvu Pašku, Rašiho a im podobných, možno aj za cenu hrozby svojho odchodu. Je nutné zbaviť zdravotníctvo politického vplyvu, ovládania zdravotníckymi firmami a dať priestor merateľnej odbornosti. Lenže to by nemohol vládnuť SMER, ktorý ma kšefty na úkor ľudí priamo vo svojej DNA. Tí, ktorí doteraz kradli a nakradli, a majú čo rozprávať, budú naďalej nedotknuteľní. Na rozdiel od neskúseného ministra.

HOSPODÁRENIE ALEBO KEĎ Z CUDZIEHO KRV NETEČIE

,,Paška-štýl“ sa nám tu drží aj po jeho stiahnutí. Strata ,,Všeobecky´´, zmluvy pre maséra Kostku, tetu Anku, strata štátnych nemocníc, nákupy predražených prístrojov - všetky tieto výsledky majú spoločného menovateľa a to štátne vlastníctvo. Súkromník by okrádal sám seba, zatiaľ čo politický nominant okráda občanov. A tým je to zväčša ľahostajné. Tak prečo v tom nepokračovať, keď vyvodenie zodpovednosti nehrozí?

KOMENTÁR Janky Cigánikovej: Do štátnej kasy viac, na zdravotníctvo menej

MENEJ PEŇAZÍ DO ZDRAVOTNÍCTVA

Opatrenie odklepnuté v roku 2016, platné pre rok 2017, znižuje platby za poistenca štátu na bezkonkurenčne nízku úroveň, vďaka čomu pôjde do zdravotníctva menej peňazí v čase, keď sa ekonomike darí. Minister Drucker jednoducho prehral diskusiu so šéfom financií Kažimírom. Na smerácke rozkrádanie zdravotníctva reálne doplatia pacienti – nielen, že v čase keď sa Slovensku darí, sa nezvyšuje kvalita zdravotnej starostlivosti, ale ešte sa z nej aj uberá. Uberá sa cca 120 miliónov po tomto kanáli.

Zrušenie stropov pre zdravotné odvody , ktoré by akože malo vykryť výpadok spôsobený znížením sadzby, je už iba potvrdením slabej vyjednávacej schopnosti ministra Druckera. Neverím, že on reálne verí tomu, že toto opatrenie prinesie Slovensku viac, ako pre socialistickú vládu obľúbené potrestanie najšikovnejších. Len keď ich takouto politikou z našej ekonomiky vyženieme, kto potom bude solidárny k chudobným, k reálne odkázaným na pomoc?

V roku 2017 nás čaká (okrem iného):

DRG

Nemocnice by mali byť platené inak, spravodlivejšie. Platbu za diagnózu (DRG) presadila Radičovej vláda ešte v roku 2010. Ale po predčasných voľbách sa na zavádzanie DRG druhá Ficova vláda vykašľala. Stihla pritom minúť nejaké eurofondy na školenia v Širokého hoteloch a potom bolo dlhé ticho. Paška nikdy nemal záujem na spravodlivom financovaní. Pre Druckera je však DRG jedna z priorít. Dnes to vyzerá tak, že sa ho nakoniec – aj vďaka zdravotným poisťovniam – predsa len podarí zaviesť. Prestaneme byť poslednou krajinou EÚ, ktorá DRG nemá. A to je asi celkom nádejná správa.

KOMENTÁR Janky Cigánikovej: Predám BMW 325 cabrio za 10 eur

E-HEALTH

To bude zaujímavé. Vstup ambulantných lekárov do eHealthu bude doslova paródiou na efektivitu. Pri plánovaní eHealthu sa totiž zabudlo na lekárov, ktorí budú musieť nahodiť všetky zdravotné údaje o všetkých pacientoch.

Priemerný vek všeobecných lekárov stúpa, ich počet klesá (cca 2800). Už v roku 2013 bola tretina praktických lekárov v dôchodkovom veku. A títo lekári majú nahodiť do počítača informácie o piatich miliónoch pacientov v priebehu niekoľkých mesiacov. Ehm... Už aby sme začali s počítačovými kurzami pre dôchodcov lekárov a psychoterapiou pre sestričky a pacientov.

K tomu sa pridá tichý nedostatok lekárov v špecializáciách, vo všeobecných ambulanciách, nedostatok manažérov v riadiacich funkciách, nedostatok sestier a toto všetko dokopy bude ohrozovať naše zdravie a životy aj naďalej. Bude to asi trošku vypuklejšie ako v roku 2016, ale stále nie dosť vypuklé, aby sa väčšina voličov zobudila zo sladkého spánku, kde sa im sníva o istotách.

PREHODNOCOVANIE SIETE NEMOCNÍC, POHOTOVOSTÍ

Keďže sa kradlo, klamalo a zle hospodárilo, odkladali sa potrebné, ale nepopulárne opatrenia v mene znovuzvolenia, vznikli straty. A tie je potrebné vykryť. V štátnych nemocniciach a poisťovni máme sekeru za zhruba miliardu eur (!!!). Treba konať.

Takže sa bude prehodnocovať a redukovať všeličo. Okrem iného aj sieť akútnych nemocníc a pohotovostí. A to je dobre. Škoda len, že sa kradlo, a že úspory, ktoré tieto opatrenia prinesú, nepôjdu ľuďom, ale na zaplátanie dier po nominantoch Smeru.

Šťastný nový rok, drahý slovenský volič!

Jana Cigániková

 

Diskusia