KOMENTÁR Jozefa Rajtára: Kengury na úradoch a hodnota za peniaze

KOMENTÁR - Príroda v Austrálii je tzv. endemická. Vyvíjala sa milióny rokov samostatne, bez kontaktu s okolitým svetom. Napriek tomu, že je plná jedovatých nebezpečných živočíchov, je bezbranná aj voči najsmiešnejším narušiteľom zvonka. Voči zajacom, líškam, či žabám. Keď prilietate do Austrálie, celé lietadlo je dezinfikované. Priniesť si so sebou niečo na jedenie alebo drevené, je zločinom. Na letisku hľadajú psy hlavne klobásku či banány. Skrátka svet sám pre seba, strániaci sa všetkého zvonka. Podobne je na tom u nás štátna správa.

Zuzana Hlávková Transparency International
Hlávková narobila Lajčákovi a spol. problémy. Zdroj:Jakub Kotian/TASR

Vyvíja sa samostatne, svet tam vonku sa jej príliš netýka. Len niektoré jej časti boli reálne pozmenené od čias socializmu. Veci ňou spravidla len pretečú. Napríklad štátne zákazky. Firmy často len pošlú zadanie tendra, úradník ho „vycapí“, tender prebehne. Následne určený víťaz pošle zmluvu. Tá väčšinou nie je ani skontrolovaná, vo vlastnostiach dokumentu je ešte „J&T”, alebo tak podobne. Niečo pritečie a zase odtečie. V niektorých prípadoch sa to ani nerealizuje (hlavne IT) a často iba naoko.

Veľké HODNOTENIE predsedníctva: Slovákom utkvie Hlávková, Európe kus práce

No a v tomto prostredí sa po desaťročiach zrodila myšlienka. Myšlienka, že za peniaze by sme mali dostávať nejakú hodnotu. Iskra v tme... V súkromnom sektore je to alfou a omegou všetkého. Ak zle použijete peniaze, v lepšom prípade si pohoršíte, v horšom sa vám to stane osudným. Stále musíte hľadať hodnotu za peniaze. Koľko ľudí zamestnáte, koľko strojov kúpite, do akej reklamy dáte peniaze. Všetko si musí na seba zarobiť, inak príde koniec. Nuž ale pri štátnej správe je takáto myšlienka oslavovaná ako zázrak. A zrejme aj zázrakom v danom prostredí bude. Zvyšok štátnej správy a väčšina politikov však zázrakom až tak neverí. Veď „najdrahšia diaľnica je tá, ktorá sa nepostaví“. „Nie je dôležité, či projekty boli predražené, alebo nie, ale či sa peniaze dostali na miesto určenia.“

Blaha má jasno: Hlávková si vymýšľa, Beblavý splieta ako študentík

Brrr. Radšej skončím s citátmi.

Skončím tým, že namiesto rozsiahlej a zle platenej štátnej správy potrebujeme štíhlu a dobre platenú. Inak povedané, hodnotu za peniaze aj celkovo.

A zamestnať veľa Zuzán Hlávkových, aby peniaze nekončili na Belize.

A ešte mierne dobré správy na záver:

1. DPH schémy na byte prokurátora Bystríka Paloviča (protiústavne vyšetroval môjho asistenta Filipa Rybaniča) sa predsa len vyšetrovať budú. Moju sťažnosť uznal prokurátor Bratislavy II, Štefan Božík a nariadil policajtom vyšetrovanie.

2. Polícia začala trestné stíhanie - to je už vážna fáza vyšetrovania – vo veci podvodov staviteľa Bonaparte, kde býva Robert Fico. Firmu v čase stavby riadil najmä Ladislav Bašternák.

Jozef Rajtár

 

Diskusia

Najčítanejšie