KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Demontáž demokracie na Slovensku pokračuje

KOMENTÁR - Demontáž demokracie na Slovensku potichu napreduje. Nápad, s ktorým prichádza Smer, zrušiť dvojkolové voľby županov, je nebezpečný a zlý. Smer samozrejme dúfa, že takto si ešte chvíľu podrží mocenské pozície, ktoré postupne stráca. Chce si zabetónovať svojich županov na stoličkách a dúfa, že takto sa mu to podarí. Reči o šetrení sú podfukom, ktorý má oklamať tých prostomyseľnejších. Kedy už len Smeru záležalo na šetrení verejných zdrojov? Nikdy.

Robert Fico
Ilustračné foto. Zdroj:SITA/Marko Erd

Aj tvrdenie, že takto zabránia posilňovaniu extrémizmu, môže vážne povedať len veľmi slabomyseľný človek. Ako napísal jeden komentátor, to je možné iba na Slovensku. Inde by už volali sanitku.

To, že to navrhuje a presadzuje Smer, je z hľadiska jeho priehľadných pohnútok jasné. Treba si ale všimnúť aj podporu tohto návrhu stranou Most. Prešibaný Bugár hneď pochopil, aká šanca sa im núka. Pri jednokolovej voľbe sa im totiž môže podariť až v niekoľkých VÚC presadiť na županskú stoličku ich kandidáta. Kandidáta maďarskej menšiny, vďaka disciplíne menšinového voliča, ktorý bude jednotne voliť tohto kandidáta, bez ohľadu na to, či je orientovaný skôr naľavo, alebo napravo. To pri kandidátovi národnostnej menšiny pre voliča nehrá žiadnu úlohu, volí preto, lebo je to kandidát jeho národnosti.

Budaj s Čarnogurským opäť proti Mečiarovým amnestiám: Zrušenie môže byť realitou

Vzniká tak svojrázne záujmové spojenectvo. Smer a Most. Každý cíti šancu na presadenie svojho straníckeho mocenského cieľa. Slovensko a väčšina však môže na to škaredo doplatiť.  Pri tak nízkej volebnej účasti, aká na Slovensku pri voľbách do VÚC je, je práve pri jednokolovej voľbe možné to, že niekde a nielen v jednom VÚC zvíťazí kandidát podporovaný okrajovou a kľudne aj extrémistickou časťou politického spektra. Lebo na to bude stačiť pár percent, teda iba niekoľko tisíc odovzdaných hlasov od dobre zorganizovanej a motivovanej skupinky voličov. A to je to, čo by sme určite podporovať nemali.

Dvojkolové voľby sú všade vo svete nástroj na posilnenie legitimity zvoleného predstaviteľa a hojne sa využívajú. Do druhého kola postupujú dvaja s najväčšou podporou, aby získali v druhom kole viac hlasov aj od tých, ktorí v prvom kole volili nepostupujúceho kandidáta. Tí presúvajú svoj hlas k im najbližšiemu kandidátovi. To je skutočný nástroj, všade vo svete overený, proti nástupu okrajových a extrémisticky orientovaných politikov k moci. Dvojkolové voľby netreba rušiť, naopak bolo by dobré rozšíriť ich aj na voľby starostov a primátorov. To by demokracii na Slovensku pomohlo. Zrušenie dvojkolových volieb demokraciu poškodí a oslabí.

Fico sa chváli diplomatickým úspechom: Parížskou dohodou plníme ciele predsedníctva

Často sa tu argumentuje víťazstvom Kotlebu v Banskej Bystrici v druhom kole. Keby ale niektoré politické strany nespravili vo voľbách do bystrického VÚC hrubé chyby, také žiaľ typické pre stredopravé politické spektrum, asi by k tomu nedošlo. Keby KDH nebolo v koalícii so Smerom, čo oslabilo stredopravý blok, keby Nova  a OĽaNO alibisticky nehrali hru, že nebudú podporovať nikoho, čím vlastne nepriamo, aj keď nechtiac, podporili Kotlebu, mohlo to byť všetko inak. Nejednotnosť, rivalita na nesprávnom mieste a čase, neochota dohodnúť sa na spoločnom postupe, to všetko sú príčiny, ktoré porážajú pravý stred už dlho a pomáhajú  protistrane, alebo okrajovým, extrémistickým  politickým prúdom.

Najväčším nepriateľom demokracie je však nízka volebná účasť. Keby nebola tak zahanbujúco malá, táto debata by ani nevznikla. Dostatočný počet voličov pri dvojkolovej voľbe zaručene umožní zvíťaziť kandidátovi, ktorý má podporu skutočnej väčšiny voličov. Je jedno či vzíde z ľavého, alebo pravého stredu, pričom kandidáti okrajového extrému nemajú žiadnu šancu.

Fico si pochvaľuje. Vzťahy s Maďarskom neboli nikdy lepšie

Odstrániť nízku volebnú účasť však nie je možné len nejakými apelmi na voličov. To nefunguje a prináša to malé výsledky. Treba ísť na to inak. Je jedno riešenie, ktoré nestojí štátnu kasu ani cent a prinieslo by to obrovský nárast voličskej účasti. Odhadujem, že by ju zvýšilo na minimálne 70 až 80 percent. Nepredstaviteľné? Iba zdanlivo. Je to veľmi jednoduché. Minulého roku som návrh zákona, ktorý by to zabezpečil, predložil do parlamentu. Samozrejme, ako opozičný návrh sa nedočkal podpory a bol zamietnutý.

V čom spočíva jeho podstata? Každý volič, ktorý sa zúčastní volieb dostane potvrdenie od volebnej komisie a na základe tohto potvrdenia získa u svojho zamestnávateľa zo zákona deň platenej dovolenky naviac. Zároveň sme navrhovali zrušiť jeden štátny sviatok, aby sa náklady zamestnávateľov vykompenzovali.

Flašíková-Beňová odkazuje Ficovi: Smer musí bojovať proti korupcii

Takéto riešenie by pritiahlo k volebným urnám drvivú väčšinu zamestnancov a volebná účasť by bola veľmi vysoká. Navrhoval som to pre všetky voľby, ale keď sa toho niekto bojí, keď sa bojí hlasu ľudu, môžme to vyskúšať najprv aspoň na voľbách do VÚC. Tieto jedny voľby by ukázali, či to prinieslo očakávaný pozitívny efekt a až potom by sa mohlo zvážiť, či to rozšíriť aj na ďalšie voľby.

Župani, predsedovia VÚC, a poslanci zvolení v takejto voľbe by tak boli skutočne reprezentatívni zástupcovia svojich voličov. Nie tak, ako je to dnes, keď na zvolenie stačí relatívne veľmi malé množstvo hlasov. Demokraciu a legitimitu zvolených by to jednoznačne posilňovalo. Návrhy, s ktorými prichádza Smer podporovaný Mostom, majú presne opačný dopad. Oslabujú demokraciu a legitimitu zvolených predsedov VÚC.

Ľudovít Kaník

 

Diskusia

Najčítanejšie