KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Dokedy sa budeme prizerať, ako nám kradnú revolúciu?

KOMENTÁR - Máme tu 17. november. Opäť, ako vždy, príležitosť položiť si otázku, čo nám priniesol - a či sme spokojní. Spokojní asi byť nemôžeme - a nebudeme nikdy. Vždy je, čo meniť a zlepšovať. Vždy existujú výzvy, ktoré by nás mali poháňať dopredu. Ako je to ale teraz? 27 rokov od zvrhnutia komunizmu?

Nezna revolucia 1989
Revolúcia mala všakovaké podoby. Zdroj:archív TASR

Mnohí majú oprávnene pocit, že sa komunizmus ticho a nenápadne vkradol späť. V tých najhorších podobách. V osobách nositeľov, ktorí ovládajú štát, veľkú časť ekonomiky a hospodárstva. V spôsoboch, ktoré vytvárajú skupinu "našich ľudí", ktorí sú nad zákon - a ktorí môžu beztrestne ryžovať v spleti korupčných prepojení, skrytých dymovou clonou politiky nazývanou "pre ľudí", ktorej úlohou je vytvoriť ilúziu starosti o veci verejné.

Ilúziu sociálnosti, aby sa vďaka odrobinkám hádzaných davu, zabezpečil pohodlný priestor pre napchávanie vlastných vrecák vládnucich skupín - a to veľkou lyžicou. Z tých najvýdatnejších zdrojov. Z peňazí, ktoré sa využitím politickej moci, cez dane a odvody, najprv zoberú tým, ktorí pracujú. Zo štátneho rozpočtu, z peňazí daňových poplatníkov. A to nie su drobné. To su milióny a miliardy.

Oslavy Novembra '89: Chystajú sa v Moste-Híd aj u opozície

Sú to dva roky, čo v slabej chvíľke zaznela pamätná veta z úst vládneho politika: "Vyhraj voľby a môžeš všetko..." Táto veta len odhalila a dosvedčila, ako a na čo potrebuje politiku a vládnutie súčasná, aj tá predošlá vláda. Vlastne všetky Ficove vlády. Aby mohli všetko.

Od ostatných volieb neuplynul ešte ani rok a už vidíme, ako sa napĺňajú najhoršie obavy, ktoré  som už viackrát pred ostatnými voľbami popísal. Ak vládu zostaví Smer spolu s časťou dovtedy opozičných strán, hovoril a písal som pred voľbami, dôjde k tak veľkému prerasteniu - a tým k upevneniu a zabetónovaniu zlých pomerov a záujmových skupín, ktoré vyciciavajú tento štát a jeho zdroje, že obrat a zmena k lepšiemu sa vzdialia do ďalekého horizontu.

Dva týždne slobody. Maďarské povstanie rozmetali sovietske tanky

Ficovi a jeho Smeru sa podarilo naplniť plán a zachrániť si kožu, aj keď boli na hrane mocenského prežitia. Podarilo sa im to vďaka umelému dýchaniu, ktoré im poskytla časť opozície, Most a Sieť, bez ktorej by nemali šancu zostaviť vládu. Ficovi sa podarilo zabezpečiť si týmto kontinuitu a krytie, so všetkými následkami, ktoré to pre Slovensko bude mať. A obrat k zmene pomerov sa vzďaľuje.

Vzďaľuje sa nielen pre spôsoby, zloženie a charakter vládnej koalície. Vzďaľuje sa aj pre absenciu existencie vládnej alternatívy, alebo aspoň iniciatívy, ktorá by bola cestou k nej. Súčasná nesúrodá opozícia nielen, že alternatívou nie je teraz. Vôbec u nej zatiaľ  nevidíme ani snahu o vytvorenie alternatívy, ktorá by dokázala nahradiť súčasnú vládu. Alternatívy, ktorá by mala silu, dôveru a spoločnú víziu, čo zo Slovenskom.

Nájdete sa na nich? Sila Nežnej revolúcie na reportážnych fotkách

Zostaviť vládu znamená mať podporu viac než 50 percent poslancov zvolených do parlamentu. To, že ich teraz demokratická opozícia nemá, je jedna vec. Horšie je, že sa ani nezdá, že by hľadala cestu k tomu, ako takú podporu získať a zabezpečiť.

Chýba snaha o získanie dôvery väčšinového občana. Občana, ktorý chce vidieť spoločný postup. Schopnosť dohody a rozumného kompromisu. Spoločnej vízie, čo ideme so Slovenskom urobiť a ako zabezpečiť dobré a bezpečné podmienky pre život, prácu, podnikanie pre občanov a ich rodiny.

Revolúcia, pogrom aj pád režimu. Prečo je 9. november magickým číslom histórie

Keď bolo Slovensko v ohrození v minulosti, dokázali si demokratické opozičné strany, parlamentné aj neparlamentné, sadnúť za spoločný stôl a vytvoriť demokratickú koalíciu, aby spoločnými silami porazili zlo. Vďaka tomu sa im to aj podarilo. Niet inej cesty, ak má byť výsledkom zmena a vláda bez Smeru, len zopakovať tento model. Po voľbách bude (opäť) neskoro. Prečo sa tak nedeje? Len tak sa dá získať dôvera a podpora širokej verejnosti. A len vďaka širokej dôvere a podpore sa dajú vyhrať voľby.

Sú tri možnosti, ako iniciovať vznik takéhoto spojenectva a hnutia, ktoré sa vydá na cestu za víťazstvom. Môže to urobiť SaS, ak si uvedomí, že možnosti  jej voličskej podpory sú limitované a nebude chcieť byť večnou opozičnou stranou. Alebo stranou, ktorá len dúfa, že ju niekto do vlády priberie. Alebo KDH, ak sa bude chcieť reálne stať stranou oslovujúcou omnoho širšie skupiny obyvateľstva, ako len pravidelných účastníkov katolíckych bohoslužieb. Alebo musí vzniknúť niekto tretí.

Zomrel Marián Minarovič, jedna z osobností novembrových zmien

Politické hnutie, ktoré osloví stred a jeho pravú časť - a ktoré si bude od začiatku vedomé, že nie súťažou medzi opozičnými stranami (stále samozrejme myslím tými demokraticky a programovo orientovanými), ale spoluprácou a spájaním síl sa dosiahne sila pre vznik novej a lepšej vlády pre Slovensko.

Nech to však bude akokoľvek, základom úspechu je spojenie síl. Kým sa na tom nezačne reálne pracovať, betón na opevneniach korupcie a zneužívania politiky na obohacovanie privilegovaných jednotlivcov vybudovaný Ficovými vládami bude tuhnúť a tuhnúť. A bude každým dňom pevnejší.

17. november zjednotil ľudí v rozhodnutí zbaviť privilegovaných komunistických funkcionárov moci. Verili sme v zmenu tejto krajiny k lepšiemu. Mnoho sa dosiahlo, ale komunistickí funkcionári nemali byť len nahradení ich pohrobkami, potomkami a spojencami, ktorí opäť túto krajinu ovládajú. A zneužívajú moc, ktorú majú, na svoj osobný prospech. Nemalo to tak byť, ale stalo sa. Mali by sme sa preto opäť zjednotiť a zmeniť to. Dokedy sa ešte budeme prizerať, ako kradnú revolúciu?

Ľudovít Kaník

 

Diskusia

Najčítanejšie