KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Okrem pár vyvolených sú Slováci v slepej uličke. Vďaka vláde

KOMENTÁR - Nový rok priniesol nové plány a zámery politických strán. No nič dobré z toho nevylieza. Žiaľbohu, týka sa to nielen prapodivnej Ficovej vládnej koalície, ale aj opozície. Tým, ako sa vyskladalo dnešné zloženie parlamentu, vytratilo sa z neho úplne aj vecné riešenie problémov, vízia, hľadanie racionálnych reformných posunov dopredu a nastúpilo nekoncepčné strieľanie od pása na všetky strany, kde vás nezmyselným spiatočníckym nápadom vedúcim do slepej uličky môže prekvapiť rovnako vládny Smer, ako aj veľká časť opozície.

Fico Richter minimalna mzda
Slávnostné podpisovanie zvýšenia minimálnej mzdy - ilustračné foto Zdroj:TASR - Jakub Kotian

Veľmi dobre to vidno v sociálnej oblasti. Po postupnom vyčerpaní riešení, ktoré boli navrhnuté a začaté ešte v predficovskom období, sa objavujú návrhy, ktoré nás vracajú 20 rokov dozadu.

Návrhy, ktoré môžu, ak by sa realizovali, narobiť veľké ekonomické a spoločenské škody. Napríklad minister Richter sa nechal počuť, že treba začať výrazne zvyšovať rodičovský príspevok. Materská, ktorú dostávajú pracujúce matky, alebo otcovia, už totiž dosiahla výšku čistého príjmu v zamestnaní pred materstvom, čo je správne a naplnil sa tak jeden zo zámerov predchádzajúcich stredopravých vlád.

Ale keďže sa viac už v tejto dávke dávať nedá, tak si Richter spomenul na rodičovský príspevok, ktorý dostávajú nepracujúce matky a rodiny. Plánuje ho zvyšovať. Vraj až nad úroveň minimálnej mzdy. Čo to znamená?

To, že štát opäť vráti sociálny systém do čias, kedy bolo výhodnejšie mať veľa detí a nepracovať. Do čias, kedy počet detí bol zdrojom príjmu a obživy pre mnohé rodiny. Je to presný opak snahy o to, aby sa oplatilo pracovať. Nebude sa. Výhodnejšie bude rodiť deti, ale len v nepracujúcich rodinách. Tento neduh bol zo sociálneho systému vytlačený reformami, ktoré som uskutočnil v rokoch 2002 - 2005. Richter to chce znovu pokaziť a vrátiť späť. Nasmerovať do slepej uličky.

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Treba si zobrať príklad z roku 1998. Vznikla SDK a porazila Mečiara

Rýchly rast minimálnej mzdy považuje táto vláda za veľký úspech a oznamuje, že už zanedlho bude vyššia ako 500 eur. Čo by samo o sebe nebolo zlé, veď nech si ľudia zarobia, keby s tým nesúviselo veľa iných vecí, ktoré už dobré nie sú. Čo s tými, čo nemajú žiadnu kvalifikáciu, ani len učňovku, ba ani skončenú základnú školu? Pre zamestnávateľa, toho, čo to pracovné miesto vytvára, sa ku hrubej mzde pripočítavajú nemalé odvody a preto sa stáva nemožné zamestnať nekvalifikovaných ľudí za takéto náklady. To znamená, netreba brzdiť rast mzdy u tých, čo vedia vytvoriť hodnoty, ale treba urobiť zásadné zníženie odvodov u všetkých a aplikáciu minimálnej mzdy podmieniť aspoň základným odborným vzdelaním. Dá sa to, len treba vedieť ako a táto vláda to nevie a ani vedieť, ani chcieť nebude.

Celý západný svet starne, už teraz začína nastupovať nedostatok pracovnej sily, Slovensko nie je výnimkou. A v tejto realite z opozičných radov zaznie návrh na zníženie veku odchodu do dôchodku. Populistické a krátkozraké.

V čase, keď doba dožitia rastie a diera v rozpočte Sociálnej poisťovne sa neustále zvačšuje. Kto by to zaplatil? Z čoho by mali vyplácané dôchodky tí dôchodcovia, ktorí by takto rýchlejšie odišli do dôchodku? S tým sa už autor návrhu nenamáhal.

Ešte že funguje II. pilier a svojim účastníkom priniesol opať zhodnotenie úspor o vyše 10 percent za rok. Ale len tým, ktorí nie sú v garantovaných fondoch, do ktorých ich svojou propagandou nahnala predchádzajúca Ficova vláda. Dobrou správou je, že príspevok do II. piliera sa od tohto roku začína zvyšovať o 0,25 percenta každý rok. Ľudom ide na ich účty viac. Je to dôsledok prijatia môjho pozmeňujúceho návrhu a jeden z mála úspechov, ktorý opozícia pri minulej vláde vybojovala pri obrane II. piliera. Každému, kto má menej ako 50 rokov, radím, nech sa pozrie v akom fonde má svoje úspory. Ak je to garantovaný fond, nech sa rýchlo premiestni do akciového, alebo indexového, negarantovaného. Inak prichádza o peniaze. 

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Smer vytvoril prostredie pre rast podpory Kotlebu a extrémizmu

To, že štát zadlžujú Ficove garnitúry, vieme. Veď na to, aby mohol fungovať ich biznis - ako podstata a motív, pre ktorý politiku robia - musí štát dávať ich firmám veľké zákazky, objednávky, kšefty. Eurofondy sa míňajú, tak treba zaútočiť na poistku proti zadlžovaniu, ktorú sa podarilo prijať pred nástupom Fica.  Zabaliť to do potreby stavať diaľnice. To ľudia zhltnú.

Stavajme diaľnice, ale tak, aby to krajinu nezruinovalo. Stačí menej kradnúť, vážená vláda, a peňazí na diaľnice bude akurát dosť. To by tu ale musela byť iná vláda. Táto má biznis robený za štátne peniaze v krvi a v DNA a iná už nebude.

Zdá sa, že im znovu vyjde aj tento miliardový obchod na úkor občanov Slovenska.  Kúpia si zopár poslancov, ktorí politiku chápu veľmi podobne. Ako príležitosť na dobrý biznis. Nájdu takých aj v radoch opozície. V tom je ich sila. Nestojí proti nim alternatíva, ale len ideologicky, hodnotovo a názorovo nesúrodá, náhodne vyskladaná zmes poslancov bez dlhodobej vízie a cieľa. A to je potom radosť vládnuť. To neradostné - slepá ulička - zostane pre občanov Slovenska. Okrem tých pár vyvolených.

Ľudovít Kaník

 

Diskusia

Najčítanejšie