KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Smer vytvoril prostredie pre rast podpory Kotlebu a extrémizmu

KOMENTÁR - Ficovi sa na sneme Smeru podarilo opäť zaujať. Všetci kriticky riešia, že označil za problém, ktorý ide Smer riešiť, Rómov. A presne to Fico chcel. Aby o tom všetci hovorili a písali a aby tomu tak urobili čo najširšiu reklamu. Presne tak, ako keď označil cielene, premyslene a plánovite “niektorých novinárov za špinavé protislovenské prostitútky”. Vždy vytiahne takúto kartu keď chce, aby sa o tom hovorilo. A média poslúchnu a hovoria a píšu presne o tom. Na jeho veľké potešenie.

fico, kotleba
ilustračné foto Zdroj:TASR – Štefan Puškáš/TASR - Martin Baumann

Jeho cieľom nie je skutočne sa zamerať na nejaký problém a vyriešiť ho. To on nevie a nikdy nevedel. Nie je to inak ani v prípade jeho novej, rómskej karty. Vie ale, že mnoho ľudí si zapamätá to, že ide urobiť s "cigánmi" poriadok. Lebo je veľmi veľa ľudí, ktorí si myslia, že s nimi treba urobiť poriadok. Nemyslia len tú časť, ktorá je neprispôsobivá a znepríjemňuje život svojmu okoliu. Hlboko zakorenené predsudky v nich zovšeobecňujú a je im sympatické, že Fico ide do toho. Aj keď on do ničoho v skutočnosti nejde. Nevie čo treba urobiť, len chce aby si  ľudia mysleli, že ide riešiť to čo ich trápi. Samozrejme, že najviac z toho bude ťažiť Kotleba, lebo u tých čo chcú robiť poriadky má vyššiu dôveryhodnosť ako opotrebovaný a ošúchaný Fico. Fico a jeho politika Kotlebu stvorila a takto mu bude ešte ďalej pomáhať. 

Fico tu vládne už vyše 10 rokov. Počas celého tohoto obdobia problémy, ktoré vyvolávajú pocit nespravodlivosti, napríklad v zneužívaní sociálneho systému, neriešil, ale naopak bránil riešeniam a odstraňoval opatrenia, ktoré problémy riešili.

Pred jeho nástupom, pred rokom 2006, počas druhej Dzurindovej vlády, som ako minister urobil mnoho zmien, ktoré skoncovali s rozdeľovaním sociálnych dávok podľa počtu detí v rodine. Zaviedli sme opatrenia, ktoré odmeňovali tých, čo chceli pracovať, pod heslom pracovať sa oplatí. Odmeňovali sme deti za dobré školské výsledky, lebo vzdelanie je bránou k vymaneniu sa z chudoby. Zaviedli sme aktivačné práce, aby sociálne dávky nikto nedostával bez snahy a úsilia. A mnohé ďalšie. Čo na to Fico? Kričal, že je to za neľudské, cynické a mňa označil nálepkou sociálny netvor. Nadávka z úplne rovnakého súdka ako špinavé protislovenské prostitútky.

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Dokedy sa budeme prizerať, ako nám kradnú revolúciu?

Problém však vtedy bol reálne riešený a zmenšovaný. Ľudia pracovali, boli za to odmeňovaní. Zneužívanie sociálneho systému sa odstránilo. Boli sme na ceste k zásadnému zlepšeniu situácie. Kde bol vtedy Kotleba?… Bol, ale v tejto oblasti, v súčasnosti jeho hlavného zdroja podpory a nárastu hlasov, neexistoval. Nemal priestor a tému, lebo problémy sa reálne riešili. Bez veľkohubých proti rómskych vyhlásení a “robenia poriadkov”. Jediný priestor, ktorý mu tak zostal a ktorý mal, bolo kladenie vencov na Tisov hrob a to málokoho zaujímalo.

Fico proti týmto opatreniam tvrdo bojoval a odmietal ich. V roku 2006 nastúpil do premiérskeho kresla. Nová vláda zrušila mnoho z účinných opatrení. Oklieštila, čo sa dalo. Zvýšila sociálne dávky na nesprávnych miestach, čo viedlo k návratu starých čias a pasívneho poberania dávok a zneužívania systému. Návrhy, ktoré som následne ako opozičný poslanec podával opakovane v parlamente, ktoré boli zamerané na odstraňovanie najvypuklejších problémov v tejto oblasti, boli zmietané zo stola. Napríklad väčšia podpora rodín, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, zvýšenie rodinných dávok pre pracujúce rodiny, odstránenie beztrestnosti, t. j. priestupkovej imunity poberateľov sociálnych dávok, odstraňovanie čiernych stavieb na cudzích pozemkoch a ďalšie. Nič z toho Fico a jeho Smer nepodporil a nič iné, vlastné, nenavrhol. Zatváral oči pred problémom, ktorý tu bol a je. Bol plný politickej malomeštiackej korektnosti, proti ktorej ide dnes bojovať. A nebol sám.

Problém tu bol, a keďže sa neriešil, ale prehlboval, Smer vytvoril dokonalé prostredie pre nárast podpory Kotlebu a toho, čo nazývame extrémizmus. Inak sa to dá tiež označiť: Silné reči, žiadne skutočné riešenia.

Politická korektnosť je falošné a nepresné označenie pre malomeštiacke zakrývanie a zamlčovanie problémov, o ktorých sa nechce hovoriť. Aj keď existujú. Lebo v "slušnej spoločnosti sa o tom nehovorí". A v tom bol Fico majster. Ak chcel nazývať veci pravými menami mohol to robiť dávno. Je v politike od roku 1989 a premiérom je už vyše 10 rokov.

Mesežnikov poukázal na xenofóbiu v politike. Označil štyri slovenské strany

Mohol nazývať veci pravým menom, kedy chcel a hlavne mohol problémy riešiť a odstraňovať. Robil presný opak.

Problémy prehliadal, riešenia nenavrhoval, ale odmietal a vytváral tak živnú pôdu pre rast nespokojnosti a pre rast extrémistických nálad. Vynikal akurát v osočovaní a negatívnom nálepkovaní všetkých, ktorí mu stáli v ceste. To isté je tu aj teraz. Silné reči, ktoré si majú ľudia zapamätať a nič viac. Zatiaľ mu jeho plán vychádza. Jeho vyhlásenie dostalo silnú reklamu cez média, ktoré sa do neho pustili. Najviac sa ale z toho, čo Fico seje, bude tešiť Kotleba a podobní. A bude znovu platiť: Kto seje vietor, zožne búrku.

Ľudovít Kaník

 

Diskusia