KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Treba si zobrať príklad z roku 1998. Vznikla SDK a porazila Mečiara

KOMENTÁR - Nielen ostatne zverejnený prieskum verejnej mienky potvrdzuje, že zmeny na politickej scéne sa môžeme dočkať len vtedy, keď sa zásadne zmení stratégia opozičných demokratických strán. Keď si uvedomia, že vládu budú zostavovať jedine vtedy, ak spoja sily. Ale nie až po voľbách. Spoja sily a pôjdu do volieb spoločne, na jednej kandidátke.

fico meciar
Dvaja známi premiéri - ilustračné foto Zdroj:TASR – Štefan Puškáš / ASR - Henrich Mišovič

Jedine tak je možné vyhrať voľby. A bez víťazstva vo voľbách nie je možné získať poverenie na zostavenie vlády a vládu zostaviť. A bez toho nie je možné uskutočniť zmenu, nastoliť spravodlivosť, potlačiť korupciu, zlepšiť množstvo vecí, ktoré občania očakávajú.

Vládu zostavuje víťaz volieb. A pokým bude víťazom volieb Smer, alebo SNS, nie je ani najmenšia šanca na zmenu súčasného spôsobu vládnutia. Je jedno či bude víťazom Smer, alebo SNS. Logicky sa po voľbách spoja, sú to osvedčení partneri, priberú vyskúšaný Most, ktorý, a na to si zvyknime, bude v akejkoľvek a v každej vláde a vládu zostavia. Bez SaS, bez OĽaNO, teraz už aj bez KDH (za starého vedenia sa s ním do Ficovej vlády počítalo) a, samozrejme, bez akýchkoľvek, dnes mimoparlamentných strán. Takže sa nič nezmení. Karavána pôjde kontinuálne ďalej. Treba si teda položiť otázku: Chceme to? Sme s tým zmierení?  

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Smer vytvoril prostredie pre rast podpory Kotlebu a extrémizmu

Ak nie, na to, aby sa to zmenilo, je potrebné dosiahnuť volebný výsledok, ktorý atakuje, alebo prekračuje 30 percentnú hranicu. To je víťazstvo. Inými slovami, treba dosiahnuť viac ako Smer, prípadne SNS, ak prevezme štafetu a voličov od Smeru. To žiadna z opozičných strán samostatne nemá šancu dosiahnuť. Ani v tých najodvážnejších snoch. Jediná cesta, ako sa to dá dosiahnuť, je spojenie pravého stredu a stredu do predvolebnej aliancie a spoločný postup. Ten by zabezpečil reálnu šancu na útok na 30-percentný volebný výsledok a víťazstvo vo voľbách.

Viem, že sa dnes zdá ťažko predstaviteľné, ako sa na spoločnom predvolebnom postupe dohodnú SaS, OĽaNO, KDH a niektoré dnes mimoparlamentné, alebo ešte ani nevzniknuté stredopravé politické strany. Ale iná cesta nie je, ak je cieľom získať vládu a vystriedať Ficovu garnitúru.

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Dokedy sa budeme prizerať, ako nám kradnú revolúciu?

Môže ale tiež platiť, že nie všetci, ba možno dnes väčšina súčasných opozičných politikov taký cieľ nemá. Možno im úplne stačí opozičná pozícia. Poukazovanie na prešľapy, škandály a zlodejiny vládnucej kasty. Iní zas možno svoju značku a stranu považujú za konečný cieľ. Nevadí im až tak veľmi to, že sa nič nezmení na tom, čo kritizujú na vláde, ak majú možnosť kritizovať to z opozičnej lavice v mene svojej strany, ktorá je pre nich cieľom a nie prostriedkom na dosiahnutie zmeny v spoločnosti v prospech ľudí.

To by ale tieto strany mali povedať ľuďom, voličom svojich strán otvorene a priamo: “Nebudeme vládnuť, lebo na to nemáme dosť voličov, po voľbách nás nikto do vlády nepozve, veď so Smerom ani vládnuť nechceme. Počítame s tým, že budeme len v opozícii a nič nezmeníme. Nehľadáme reálne cestu ako voľby vyhrať.”

Chce to zmenu uvažovania. Uvažovať v záujme Slovenska, nie len v záujme svojej strany. Riadiť sa zásadou, že prvoradý je záujem občana a až potom záujem strany. Chce to zmeniť stratégiu. Súčasná je neúčinná. Je jedno koľko percent v preferenciách ma tá, či oná opozičná strana, ak to nestačí na víťazstvo vo voľbách.

Treba sa poučiť a zobrať si príklad z roku 1998 keď vznikla Slovenská demokratická koalícia, ktorá porazila Mečiara. Bez spojenia liberálov s konzervatívcami a občianskymi demokratmi a ich spoločného postupu spolu s ďalšími menšími stranami by sa to nikdy nepodarilo. Treba sa k tomu vrátiť. Povzniesť sa nad svoje egá a uvažovať v záujme Slovenska. Voľby sa blížia.

Ľudovít Kaník

 

Diskusia

Najčítanejšie