KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Vykastrovaná demokracia. Únos štátu pokračuje

KOMENTÁR - Tak a máme to tu. Bez veľkej mediálnej pozornosti bola zrušená dvojkolová voľba predsedov do VÚC. Hneď to bolo potvrdené aj zmenou ústavy, samozrejme s ústavnou väčšinou poslancov, čo je dôležitý bod, ako spomeniem neskôr. Koalícia si vyskúšala praktickú spoluprácu s Kotlebovcami a ukázala, že má dosť hlasov na zmenu ústavy aj v iných témach.

Marian Kotleba
Líder ĽSNS Marian Kotleba. Archívne foto Zdroj:Marko Erb/SITA

Zrušenie druhého kola volieb do VÚC, výrazne pomáha Kotlebovcom. Tí sa tešia. Vládna koalícia im darovala víťazstvo v inak pre nich prehratom boji. A môže sa tak stať už nie len v Banskobytrickom kraji. Pri nízkej volebnej účasti dobre zorganizovaná a disciplinovaná skupina budete žať úspechy oproti rozdeleným hlasom zvyšného politického spektra.

Most-Híd sa preto teší, v spojení s SMK,  vyhrá voľby v Nitre a možno aj v Trnave, v Košiciach si v osvedčenej spolupráci so Smerom ešte viac posilní pozície. Smer stratí niekoľko krajov, a opozícia nezíska asi nič. Jedine, že by sa zjednotila a postupovala spoločne. Čo sa ale zatiaľ vôbec nejaví ako reálne.

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Okrem pár vyvolených sú Slováci v slepej uličke. Vďaka vláde

Mnohí povedia, že VÚC sú zbytočné a ľudí nezaujímajú. V mnohom majú pravdu. Ale kým sú, a zvlášť pri nízkej volebnej účasti, je dvojkolovosť správna a pre demokraciu dôležitá. Umožňuje voliť skutočne väčšinového kandidáta. V jednokolovej, s nízkou volebnou účasťou je to zvýhodnenie malých, okrajových, ale dobre organizovaných skupín. VÚC sa možno zdajú zbytočné, ale je to najmä tým, kto v nich vládne, a ako.

Otvárajú však cestu do veľkej politiky. Majú vplyv na celkovú politickú situáciu a pre vplyv strán na spoločnosť sú veľmi dôležité. Keby sa Kotleba nestal županom v Banskej Bystrici, nebol by pravdepodobne ani v parlamente. Naopak, keď sa ním stal, bolo pre mňa hneď jasné, že bude aj v parlamente.

Demokracia bola zrušením dvojkolovej voľby vykastrovaná a oslabená. Dvojkolovosť netreba rušiť, ale rozširovať. V dvoch kolách by sa mali voliť nielen predsedovia VÚC, župani, ale aj primátori a starostovia. To by bolo správne, to by posilňovalo demokraciu.

KOMENTÁR Ľuda Kaníka: Treba si zobrať príklad z roku 1998. Vznikla SDK a porazila Mečiara

Vládnej koalícii ale ide o niečo iné. Toto nie je konečná, toto bola len skúška a generálka. Smeru, špeciálne Ficovi sa už blýskajú očká v očakávaní, že sa im to isté podarí urobiť aj s voľbou prezidenta. Aby sa pod nejakou zámienkou nastolilo zrušenie dvojkolovej voľby prezidenta a zruší sa. Výrazne by to zvýšilo šance Fica a oslabilo Kisku.

Kotleba pri takejto zmene samozrejme rád pomôže. Pre neho je Kiska verejný nepriateľ číslo jeden. Určite sám využije možnosť sebapropagácie a bude kandidovať. A potom bude Ficovi stačiť v tichosti a tajne zafinancovať kampaň niekoľkých “nezávislých” kandidátov, ktorých úlohou bude odobrať po 2,3-5,10 % hlasov z Kiskovho elektorátu a tento diabolský plán môže byť úspešný.

Začala sa veľká hra. Únos štátu pokračuje. Demokracia je v ohrození. Ak sa proti tomu nespoja prodemokratické sily, za chvíľu už môže byť neskoro.

Ľudovít Kaník

 

Diskusia