KOMENTÁR Mariána Balázsa: Ficova demagógia pre babky demokratky

KOMENTÁR - Robert Fico vie, že jeho agresívna politická rétorika je marketingová hra – hnusná, špinavá, podlá. Vie to. Kedysi svoju politiku označil ako majstrovstvo v populizme. Paška kedysi konkretizoval, ako to v Smere myslia: „Vyhraj voľby a môžeš všetko“. V duchu Mečiarovho sloganu: „Je po voľbách, zvyknite si.“ V tomto duchu arogancie a bezočivosti sa nesie aj vystupovanie Roberta Fica v súvislosti s cenami energií.

fico cola volby vyhra smer-sd politika
Ilustračné foto. Zdroj:SITA/Diana Černáková

Prvá Ficova vláda prijala zákon o podpore obnoviteľných zdrojov energie, ktorý zaviedol ďalšie poplatky. Do flexibilnej tarify za prevádzku systému boli začlenené poplatky výrobcom elektriny z obnoviteľných zdrojov. Priamym dôsledkom bolo zvýšenie výslednej ceny za elektrinu. To však už na Ficovu hlavu nepadlo, pretože sa porúčal do opozície. Došlo by k tomu bez ohľadu na to, kto bol práve pri moci. Spolu s vtedajšou vysokou trhovou cenou tzv. silovej energie je vôbec zázrak, že v rokoch 2011 a 2012 sa výsledná cena za elektrinu zvýšila len nepatrne.

Cena elektriny na Slovensku (taktiež v Nemecku a Rakúsku) je naviazaná na cenu elektriny na burze EEX Lipsko. ÚRSO v analýze v novembri 2012 uviedlo, že cena elektriny na tejto burze „má v roku 2012 mierne klesajúcu tendenciu“. Preto samotné ÚRSO už vtedy v uvedenej analýze predpokladalo mierny pokles ceny elektriny po roku 2012. Takže žiadne zásluhy Roberta Fica. Stalo by sa tak bez ohľadu na to, aká vláda by bola pri moci.

Holjenčík na koberčeku u prezidenta. Kiska neskrýval sklamanie

Dôležitou zložkou výslednej ceny je aj cena tzv. silovej elektriny. Od roku 2012 badať v Európe klesajúci trend ceny silovej energie, čo sa takisto podpísalo pod mierne zníženie výslednej ceny elektriny po roku 2012. Odborný portál energia.sk v roku 2014 uviedol, že „za poklesom ceny silovej elektriny stojí hlavne politika EÚ“. Takže opäť nič, čo by si ako svoju zásluhu mohol pripisovať Robert Fico.

Mimochodom, ak je už témou Holjenčík. Bola to práve strana Smer, ktorá v čase samovlády zabetónovala Holjenčíka na dvoch stoličkách. Zákon o regulácii sieťových odvetí predtým jasne definoval, že členstvo v regulačnej rade je nezlučiteľné s funkciou predsedu ÚRSO. Po nástupe druhej vlády Roberta Fica Smer zmenil príslušný paragraf zákona tak, že predseda ÚRSO je zároveň predsedom regulačnej rady. A Holjenčíka legálne posadila rovno na dve stoličky. Ak sa Ficovi niečo nepáči, nech sa pozrie na vlastné rozhodnutia.

OČAMI Vladimíra Bačišina: Víťazom je Holjenčík

Ak chce niekto prekryť aktuálne kauzy a problémy a v ich dôsledku zachraňovať zdanie sociálnej vlády šírením lží, poloprávd a demagógie, či vinením iných za dôsledky vlastných rozhodnutí, je to podlé a nechutné.

Také je správanie sa Roberta Fica. Že ho v tom všetkom kryje, obhajuje a legitimizuje aj Bugárov Most-Híd, je už iná téma.

Marián Balázs

 

Diskusia

Najčítanejšie