KOMENTÁR Mariána Balázsa: Pohŕdanie politickou kultúrou

KOMENTÁR - Mandátový a imunitný výbor NR SR je povinný v zmysle Zákona o rokovacom poriadku začať disciplinárne konanie proti poslancovi Martinovi Glváčovi za hlasovanie cudzou kartou. Všetko ostatné sú zahmlievacie reči.

Martin Glvac
Podpredseda Národnej rady SR Martin Glváč (Smer-SD). Archívne foto Zdroj:TASR

Úroveň politickej kultúry sa prejavuje aj v tom, ako sa politik postaví k vlastným pochybeniam. Teda, či si chybu, aj neúmyselnú, dokáže priznať a slušne sa ospravedlniť. A tiež, či je ochotný niesť za svoje pochybenie zodpovednosť.

Rokovací poriadok Národnej rady v § 39 ods. (6) jasne ustanovuje, že „pri hlasovan poslanca je zastúpenie iným poslancom alebo inou osobou vylúčené. Proti poslancovi, ktorý hlasoval za iného poslanca, sa začne disciplinárne konanie“. Podľa zákona tak má mandátový a imunitný výbor začať proti Glváčovi disciplinárne konanie. Neznamená to, že konanie musí skončiť odňatím mandátu alebo finančnou pokutou. Ale zákon ukladá tomuto výboru konať.

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Ficova demagógia pre babky demokratky

Zákon o rokovacom poriadku nerozlišuje, či ide o úmyselné hlasovanie cudzou kartou, alebo nie. A rovnako nerozlišuje, v akej veci sa hlasuje, teda či sa napríklad hlasuje o zákone, alebo či sa hlasuje v zmysle zisťovania účasti. Má to svoje opodstatnenie.

Stačilo sa postaviť pred verejnosť, povedať, ako k danej situácii došlo a ospravedlniť sa. A vec potom vysvetliť pred príslušným výborom. Lebo stať sa to môže. Koruna z hlavy by mu nespadla. Ale posielať pred médiá asistenta, ktorý donekonečna opakuje, že Glváč nehlasoval Dankovou kartou úmyselne (čo ani nik nespochybňuje), bolo zbabelé a detinské.

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Súdnictvo v službe minulosti

V júni minulého roka bývalá poslankyňa parlamentu a naďalej krajská šéfka Smeru Renáta Zmajkovičová uviedla, že „mandát poslanca je nezastupiteľný iným poslancom“ a „hlasovanie za iného poslanca je závažné porušenie rokovacieho poriadku, ale hlavne sľubu poslanca a tak ústavy SR“. Zároveň naznačila, že hlasovanie za iného poslanca by sa nemalo prejsť „len zhovievavým konštatovaním“.

Niežeby sme to nevedeli. Ale teraz cudzou kartou hlasoval Zmajkovičovej spolustraník a kolega zo straníckych štruktúr Smeru. Takže ako je to teraz?

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Politika bez morálky a charakternosti rozkladá spoločnosť

Celá táto kauza sa môže zdať banálnou. Lenže ono to tak nie je. Nie je izolovaná od celkového správania sa vládnej koalície a pošľapávania demokratických pravidiel. Glváčov i Ficov postoj k tomuto hlasovaniu cudzou kartou je len ďalším kamienkom v mozaike politickej (ne)kultúry a arogantnosti vládnej koalície. A vôbec to nie je „úplná blbosť“, ako si to myslí Hrnčiar. Je to „len“ ďalší prejav pohŕdania politickou kultúrou.

Marián Balázs

 

Diskusia