KOMENTÁR Mariána Balázsa: Vládnutie so Smerom a SNS je podvodom

KOMENTÁR - U niektorých politikov slová stratili váhu už dávno. Teraz sa heslá ako „Charakter rozhoduje“ stali zdrapom papiera aj u tých, čo doposiaľ reprezentovali slušnejšiu časť spektra.

KOMENTÁR Mariána Balázsa: Vládnutie so Smerom a SNS je podvodom
Béla Bugár pristúpil na rokovania s Robertom Ficom. Zdroj:TASR/Štefan Puškáš

Béla Bugár, Lucia Žitňanská i Radoslav Procházka ubezpečovali voličov, že do vlády so Smerom nepôjdu. Dnes je už všetko inak. Kto veril prísľubom, zostal oklamaný. No ak slová politikov nemajú váhu, prečo by im mali občania veriť? Tento posun a prehĺbenie nedôvery občanov k politikom znamená pre demokraciu obrovské riziká.

Dôvera je jedným zo základných pilierov demokracie. Ak sa však politika redukuje na pragmatizmus a matematický kalkul a vytesňuje sa otázka hodnôt a charakteru, dôvera klesá a v lepšom prípade spejeme do slepej uličky.

Procházka otočil. Po stretnutí s Ficom nevidí prekážky na ďalšie rokovania

Trik, ako vysvetliť nevysvetliteľné, sa vždy nájde. Tentoraz v podobe voľby menšieho zla, stabilnej vlády či obáv z nárastu extrémizmu. Takéto zdôvodnenia sú však falošné, pretože navodzujú dojem, akoby iná možnosť nebola.

Pravidlo menšieho zla je pravidlo v rámci situačnej etiky, ktoré platí iba v situácii, keď sú na výber výlučne dve možnosti, ktoré obe sú samé osebe morálne zlé.

To však neplatí v politike. Tam je vždy možnosť nezúčastniť sa na nedôstojnej hre, v našom prípade nevstúpiť do vlády so Smerom, ktorého štýl politiky a spôsob vládnutia je z hľadiska demokratických noriem neakceptovateľný. Presne tak, ako to vyjadrili Katarína Macháčková a Miro Beblavý. Podvodom by neboli predčasné voľby, podvodom je vládnutie so Smerom a SNS. Tým, čo na to upozorňujú, cynicky odkazujú, aby si spočítali čísla. Absurdné. Hranice toho, čo je ešte prijateľné, sa nebezpečne posúvajú.

Ľudia nešetria Bugára. Odkazujú mu: Hanba ti, Judáš, zradca, pokrytec...

Vytvára sa tak ďalšia hrubá čiara v dejinách Slovenska, ktorá legitimizuje neprijateľné spôsoby vládnutia. Potom sa všetci čudujeme, prečo je tak rozšírená korupcia, prečo systém spravodlivosti nefunguje, prečo je štát v rukách oligarchov a prečo sú rozšírené aj mnohé ďalšie negatívne javy. A čudujeme sa, prečo ľudia čoraz menej dôverujú politikom.

Na začiatku sú zdanlivo banálne a dobre odôvodnené voľby „menšieho zla“. Na konci je nebezpečný rozklad pilierov demokracie so všetkými dôsledkami.

Marián Balázs

 

Diskusia

Najčítanejšie