Matovič bude vysvetľovať výroky o Židoch. Danka označil za "kovaného fašistu"

BRATISLAVA - Šéf OĽaNO Igor Matovič a dvaja poslanci Kotlebovej ĽSNS budú musieť svoje výroky v pléne parlamentu vysvetľovať mandátovo-imunitnému výboru. Ten začal v stredu disciplinárne konanie. Návrh podal predseda parlamentu Andrej Danko. Matovič sa bráni, za jediného fašistu označuje Danka.

matovic danko
Andrej Danko a Igor Matovič. Archívne foto. Zdroj:AP/TASR

Výbor zasadal neverejne. Rozhodovaniu sa nemohli prizerať nielen novinári, vstup nepovolili ani poslancom, ktorých sa vec týkala.

Poslanci za ĽSNS Stanislav Mizík a Milan Mazurek, rovnako ako ich stranícky šéf Marian Kotleba sa pritom na rokovanie imunitného a mandátového výboru chceli dostať.

Skúšal to aj Igor Matovič, rovnako neúspešne. Celú hodinu, ktorú výbor diskutoval, však čakal pred dverami, aby mohol na rozhodnutie kolegov zareagovať.

Ospravedlnenie, či pokuta

Disciplinárne konanie začali voči všetkým trom poslancom, ktorý mali svojimi výrokmi podľa Danka hanobiť národ, alebo rasu. Matoviča teda poslanci hodili do jedného vreca s kotlebovcami.

"Zaznel názor, že výrok pána Matoviča bol myslený inak, ako ostatné. Je to však osobný názor každého z poslancov. Podnet bol však daný na všetkých troch s upozornením na rovnakú závažnosť, pokiaľ by sa hľadala nejaká paralela s trestným zákonom," vysvetlil výsledok rokovania výboru jeho šéf Richard Raši (Smer-SD).

Sloboda prejavu alebo ohováranie? Kritika politikov sa môže skončiť žalobou

"Ak by boli tieto výroky vyslovené mimo parlamentu, bolo by rozhodovanie o nich čisto v kompetencii súdu," dodal Raši. Matovičovi, Mazurekovi a Mizíkovi hrozí pokuta 1000 eur, prípadne aj povinnosť ospravedlniť sa.

Raši však uznal aj možnosť, že v ďalšom konaní bude voči niektorému z poslancov disciplinárne konanie zastavené. Poslanci budú mať o týždeň možnosť svoje výroky na adresu Židov, v prípade Matoviča, či na adresu Moslimov v prípade Mizíka, či štátu Izrael vo vyjadreniach Mazureka, vysvetliť.

"Podľa môjho názoru sa u všetkých troch poslancov prekročila určitá miera, ak sa na to pozeráme z hľadiska dotknutosti niekoho," vyjadril svoj osobný názor Raši.

Danko ide stíhať Matoviča a kotlebovcov. Za výroky o Židoch

Matovič: Fašista je Danko

"Každý má právo na spravodlivý proces. Keď tu zo 14 členov výboru rozhodovalo 13 neprávnikov a to v právnej veci, lebo pán Danko ma obvinil z hanobenia národa, tak sa chcem opýtať, aký spôsobom sa môžem dopracovať k spravodlivému procesu," reagoval Matovič.

Výbor nazval "inkvizičný", lebo v ňom má väčšinu koalícia. Odmieta, že by v jeho výroku zaznelo niečo, čo by sa dalo charakterizovať ako hanobenie národa. Uznal však, že jeho metafora o futbale v koncentračnom tábore bola "nešťastná a nevhodná".

"Samozrejme, že mi je ľúto, že sa Židov dotklo, že som spomenul historický fakt," dodal šéf Obyčajných ľudí. Danko si podľa neho "zrejme aj svoj právnický titul kúpil".

"Lebo nikdy by inak nemohol tvrdiť, že som spáchal zločin hanobenia národa," vysvetlil. Pred novinármi prečítal definíciu fašizmu podľa Roberta Paxtona a z nej mu vyplynulo, že fašistom je tu Andrej Danko.

"Podľa tejto definície je Andrej Danko kovaným fašistom," povedal Matovič. "Nemôže ma teda obviňovať z fašizmu," dodal a upozornil opäť na billboardy, ktoré SNS kedysi použila vo volebnej kampani.

Sú na nich Rómovia a nápis "aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať", na ďalšom zase upozornenie "Matovič chce dostať cigánov do parlamentu, len aby ste vedeli".


Výroky, ktoré Danko posiela na disciplinárne stíhanie:

Igor Matovič (OĽaNO-NOVA)
Je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku, ten bude rozhodcom. Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku.

Stanislav Mizík (ĽSNS)
Pani ministerka je v klube priateľov Izraela, to je štátu, ktorý vznikol terorom extrémistických skupín.

Pán Dostál nosí židovskú hviezdu toho istého štátu, ktorý predvádza extrémistickú politiku voči Palestínčanom, a tým ich vháňa do osídel moslimských extrémistov.

Každý normálny Európan, kresťan či ateista, musí mať strach pred satansko-pedofilným dielom diabla, to je islamským náboženstvom. (Z rozpravy o návrhoch zákonov ministerky Lucie Žitňanskej)

Milan Mazurek (ĽSNS)
Pani ministerka s vašou láskou k Izraelu. Nie je Izrael štátom, kde ešte stále legálne a reálne existuje apartheid? ... Palestínec v Izraeli nie je rovnocenný k Židom. A pán Dostál, hovorili ste o konšpiračných teóriách a fašistickom zákone, a označovaniu zahraničný agent. Potom vláda Spojených štátov amerických a vláda štátu Izrael, ktorý je vám tak blízky, sú fašistické a konšpiračné. (Z rozpravy o návrhoch zákonov ministerky Lucie Žitňanskej)

vc
 

Diskusia

Najčítanejšie