Matovič šokuje. Na kandidátke prichýlil človeka zbrojára Weissa

BRATISLAVA – Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič prekvapuje. To, čo bolo pre neho kedysi veľký problém, dnes už nie je. Na kandidátnu listinu OĽaNO dotiahol človeka z tábora nepriateľa. A to na veľmi slušné miesto. Číslo 12 na kandidátke obsadil Matovič bývalou spolupracovníčkou hnutia 99% zbrojára Ivana Weissa, ktoré tak pred voľbami v roku 2012 ostro napádal.

Matovič šokuje. Na kandidátke prichýlil človeka zbrojára Weissa
Ivana Weissa verejne ostro kritizoval, dnes spolupracuje s jeho človekom Zdroj:TASR/Martin Baumann

Občianska aktivistka z Bratislavy Natália Gálisová bola pred voľbami v roku 2012 kľúčovou súčasťou volebného štábu hnutia 99%.

Podľa informácií Aktuálne.sk na starosti mala stretnutia s občanmi. Organizovala mítingy, na ktorých sa stretávali predstavitelia hnutia s voličmi.

Stranu založil v roku 2012 Ivan Weiss, syn zo známej zbrojárskej rodiny, na čele ktorej stojí Pavel Weiss.

Gálisová pre Aktuálne.sk potvrdila, že pre 99% pracovala a Matoviča o tom aj informovala. „Áno, vedel pravdu,“ reagovala kandidátka Obyčajných.

Najväčší kritik

Hnutie vytvoril Weiss po vzore Occupy Wall Street a usiloval sa vzbudiť zdanie, že je na strane ulice a bežných ľudí. Napriek tomu, že značku 99% nikto nepoznal, do povedomia voličov sa dostala rýchlo. Jej nástup do kampane sprevádzala masívna kampaň v televízii, v rádiu, v tlači i na bilbordoch, ktorá musela stáť milióny eur. Kvalifikované odhady hovoria o tom, že mohlo ísť o päť až osem miliónov eur.

Práve Matovič bol jedným z najväčších kritikov Weissa a jeho 99%. Na hnutie verejne útočil. Weissa a jeho rodinu nepriamo obviňoval z korupčného správania.

Samotného Weissa posielal na detektor lží. Pripravil mu aj desať otázok, na ktoré mal predstaviteľ hnutia odpovedať. Z otázok vyplynulo, že Matovič Weissovcov podozrieval, že vstupom do politiky chcú získať vplyv na získavanie štátnych zákaziek.

Hnutiu dokonca ponúkol 33-tisíc eur, ak sa jeho podozrenia nepreukážu.

Vzájomná dôvera

Kľúčového človeka predvolebnej kampane strany financovanej Weissom Matovič dnes obhajuje. “Natáliu som mal možnosť spoznať a môžem povedať, že jej plne dôverujem. To, že pracovala pre 99% predsa nemôže ovplyvniť jej osobnosť,” uviedol pre Aktuálne.sk Matovič.

Za dôležité považuje, že tá dôvera je vzájomná. Totožne sa vyjadrila aj Gálisová. S Ivanom Weissom vraj dnes neudržiava žiadny kontakt. “Nestretávam sa s ním,” dodala občianska aktivistka.

Zaujímavosťou je, že Gálisová mala podľa našich zistení opustiť hnutie len pred dvoma rokmi a jej kroky smerovali rovno do poslaneckého klubu OĽaNO, kde ju Matovič zamestnal ako administratívnu silu.

S Tóthom, aj v SDĽ

Vo volebnom štábe 99% spolupracovala podľa našich informácií aj s kontroverzným bývalým novinárom Petrom Tóthom, ktorý zároveň pracoval pre Slovenskú informačnú službu, neskôr sa stal šéfom kontrarozviedky. Matovič mal pred voľbami 2012 problém aj s jeho osobou.

Tóth sa k práci pre hnutie aj ku Gálisovej vyjadriť odmietol. “Som súkromná osoba, svoje služby môžem poskytovať komu chcem, k tomuto sa vyjadrovať nebudem,” povedal bývalý spravodajca.

Gálisová okrem hnutia 99% pôsobila v minulosti aj v “novej” SDĽ, kde zastávala dokonca podpredsednícky post. Stranu v tom čase financoval a z pozadia riadil Ivan Weiss.

Martina Tvardzíková Ruttkayová

Redaktorka
 

Diskusia

Ako to, že Matovičovi neprekáža človek z blízkosti Ivana Weissa?

Najčítanejšie