Merkelová to má spočítané, tvrdí Sulík a Nemci mu tlieskajú

BRATISLAVA/BERLÍN – Osud nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je spečatený. Z úradu odíde s hanbou a možno ju dokonca budú stíhať. Tak to aspoň prorokuje poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany SaS Richard Sulík. A Nemci mu za to tlieskajú.

Merkelová to má spočítané, tvrdí Sulík a Nemci mu tlieskajú
Sulík patrí k častým kritikom nemeckej politiky. Zdroj:SITA

Sulík, ktorý často kritizuje nemeckú kancelárku a jej ústretovú migračnú politiku, na ňu opäť zaútočil v nemecky písanom článku na portáli Europäische Zeitung (Európske noviny). Ako je už uňho zvykom, nebral si servítku pred ústa.

Merkelová porušuje ústavu

Merkelová podľa neho Nemecku spôsobila trvalé škody, ktoré sú zo dňa na deň väčšie, no čo je ešte horšie, sú „nenapraviteľné“. Silvestrovské udalosti v Kolíne, kde imigranti napadli a sexuálne obťažovali stovky žien, označil za začiatok konca.

Ako zdôraznil, najznámejší nemeckí právnici potvrdili to, čo už v septembri minulého roka zverejnil renomovaný odborník na ústavné právo Karl A. Schachtschneider – Merkelová hrubo a opakovane porušuje nemeckú ústavu.

Sulík predostrel desivé svedectvo útokov v Kolíne: Pravda vychádza najavo

Slovenský europoslanec sa pritom odvolal na bývalého ústavného sudcu Michaela Bertramsa, ktorý hovorí o „uzurpovaní moci“, čoho sa mal v Nemecku naposledy dopustiť Adolf Hitler.

Medzitým sa podľa Sulíka situácia čoraz väčšmi vyostruje. „Za prvých štrnásť dní tohto roka prišlo 51-tisíc migrantov. V prepočte na celý rok je to 1,3 milióna, teda obrovské množstvo z roku 2015 plus tučná prémia 200-tisíc,“ vyčíslil Sulík v článku, ktorý zdieľa i na facebooku.

S procesom na krku?

Ako europoslanec ďalej upozornil, pribúda politikov, čo sa od kancelárky dištancujú, ozývajú sa aj kritické hlasy zo zahraničia či uznávaní komentátori.

„Nikto s citom pre politiku nechce byť v tejto fáze príliš blízko Merkelovej. To je neklamné znamenie, že dni Angely Merkelovej sú spočítané. Okrem toho všetkého bude potupne prepustená zo štátnej služby, možno aj s procesom na krku,“ naznačil Sulík.

Podľa neho treba vonkajšie hranice Európskej únie do marca uzavrieť, lebo potom sa oteplí a zase bude prichádzať 10-tisíc utečencov denne. Vtedy by však už uzatvorenie hraníc nebolo technicky možné, pretože by sa sem valili obrovské masy ľudí.

S Merkelovou sa podľa Sulíkových slov hranice ochrániť nepodarí, pretože sa sama zahnala do neudržateľnej pozície, v ktorej teraz tvrdošijne zotrváva.

„V takejto dôležitej otázke si neprizná chybu, lebo presne vie, že by to znamenalo jej politickú smrť. Preto zostane neoblomná,“ predpovedá predseda SaS.

Lekcia z latinčiny

Sulík ďalej pripomenul, že žiadne z navrhovaných riešení, nefunguje. Povinné kvóty zlyhali – zo 160-tisíc žiadateľov o azyl, ktorí čakajú na rozdelenie do členských štátov EÚ, sa zatiaľ podarilo umiestniť len 322.

Neúčinné je aj vracanie migrantov von za hranice, nefungujú ani takzvané hotspoty, nepomáha ani Turecko. Práve v tejto kritickej situácii sa podľa Sulíka jasne ukazuje, že EÚ nie je solidárne, ale zmluvné spoločenstvo.

„Keby sa pani Merkelová učila trochu po latinsky, povedzme tieto dve vety: Clara pacta, boni amici a Pacta sunt servanda (Jasné dohody robia dobrých priateľov a Dohody treba dodržiavať, pozn. red.), mala by dnes Európa podstatne menej problémov,“ vysvetlil Sulík.

VIDEO: Nemci vracajú úder Sulíkovi: Si špinavý štváč a nacista

Nemecku podľa neho nezostáva iné, iba zatiahnuť záchrannú brzdu – všetkých žiadateľov o azyl, ktorí do krajiny neprišli lietadlom alebo loďou, čo znamená, že dorazili z bezpečného štátu, treba vyhostiť. To isté potom spraví Rakúsko aj Slovinsko.

Pre migrantov by to údajne bolo dôležitým signálom, že okrem niekoľkých stoviek ľudí, čo im mávali na hlavnej stanici v Mníchove, ich ostatní prijať nemôžu ani nechcú.

Potom bude potrebné súrne prijať samotné riešenie problému, a tým je podľa šéfa SaS utesnenie hraníc a zriadenie záchytných táborov mimo územia Únie. „Inak sa Balkán znova stane sudom s pušným prachom ako pred sto rokmi,“ uzavrel Sulík.

Úspech na sociálnych sieťach

Jeho článok si už na sociálnej sieti našiel množstvo prívržencov. Tak, ako keď sa podobne prezentoval v minulosti, aj teraz prevažujú pochvalné komentáre a drvivá väčšina z nich pochádza od samotných Nemcov.

Niektorí ho dokonca žiadajú o pomoc. „Prosím, pán Sulík, pomôžte nám. Vládne nám duševne chorá!“ napísal v diskusii jeden z nich.

„Čo sa to len z mojej vlasti stalo? Nemecko, ktoré mám v pamäti, už neexistuje,“ pridala sa Kerstin Spitzová. Známym výrokom „Wir schaffen das“ (Zvládneme to), ktorým Merkelová vlani komentovala príchod migrantov, podľa nej možno myslela zánik Nemecka a Európy.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Najčítanejšie