„Nabrífovaný“ Danko rozosmial Sulíka: Opakuje iba šesť naučených fráz

BRATISLAVA – Parlamentná mimoriadna schôdza venovaná školstvu a zdravotníctvu bola len snahou niekoľkých strán ukázať sa v televízii a hľadať riešenie nechceli. Povedal to predseda parlamentu Peter Pellegrini.

„Nabrífovaný“ Danko rozosmial Sulíka: Opakuje iba šesť naučených fráz
Richard Sulík sa v diskusii dobre zabával. Ilustračné foto Zdroj:archív Plus JEDEN DEŇ

V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy sa stretol s europoslancom Richardom Sulíkom (SaS) a predsedom SNS Andrejom Dankom. Hlavnou témou boli štrajky učiteľov a zdravotných sestier, pre ktoré mimoriadne zasadal parlament.

Sulík: Smer nedal školstvu prioritu

„Schôdza bola len snahou niekoľkých strán ukázať sa v televízii,“ myslí si Pellegrini, podľa ktorého opozícii nešlo o riešenie problémov. Súhlasil s ním Sulík, ktorý však zdôraznil, že schôdza bola dôležitá preto, aby na problémy upozornila.

Čislák v parlamente: Je mi ľúto, že som nevybojoval viac peňazí

„Išlo presne o to, upútať pozornosť na to, že za posledných desať rokov vládol osem rokov Smer, poukázať na to, v akom stave je školstvo a zdravotníctvo.“ Podľa Sulíka je tento stav katastrofálny.

Smer podľa neho nedal školstvu žiadnu prioritu a premrhal štyri roky, čoho dôkazom má byť to, že sa za obdobie jeho vlády vystriedali v rezorte školstva traja ministri.

Školstvo má byť lákadlom pre najlepších študentov

S týmto vyjadrením nesúhlasil Pellegrini – ktorý je aj bývalým ministrom školstva. Pripomenul, že počas vlády Smeru rástli učiteľom systematicky platy, klesal počet žiakov na jedného učiteľa a rástli sumy investované do vybavenia škôl.

Problémy, ktoré napriek tomu v školstve nepopiera, treba riešiť zameraním sa na učiteľov, ktorí vychádzajú z pedagogických fakúlt a zabezpečiť, aby sa školstvo stalo lákadlom pre najlepších študentov.

Danko sa zodpovednosti zbavil

Andrej Danko kritizoval najmä neurčitú hranicu medzi súkromným a štátnym – a to ako v zdravotníctve, tak aj v školstve. Súkromné vysoké školy podľa jeho slov narušujú systém.

Upozornenia oponentov, že stav školstva je zásluhou aj SNS, ktorá mala v minulosti v tomto rezorte svojich ministrov, odmietol s tým, že on je predsedom strany len tri roky.

Zdravotné sestry sú sklamané: Nedovolili im vyjadriť sa v parlamente!

„Som v politike krátko a vidím veci ako normálny človek, ktorý platí dane,“ argumentoval a dodal, že pri riešení problémov školstva chýba sedliacky rozum. Zodpovednosť SNS za stav školstva nepoprel, no osobnú vinu odmietol s tým, že SNS, ktorej šéfuje, je od tej starej odlišná. „Urobil som poriadok tam, kde bol bordel,“ povedal.

Danko rozosmial Sulíka

Systémové riešenia chýbajú podľa Danka aj v zdravotníctve, ktorému tiež uškodil prienik súkromného sektora do štátneho. Na priamu otázku, či sa v zdravotníctve kradne, neodpovedal. Tým však rozosmial Richarda Sulíka.

Školstvo a zdravotníctvo ich zamestnali. Niekoľkohodinový rokovací maratón sa skončil

„Super dobre nabrífovaný človek, ktorý ovláda nejakých šesť fráz,“ komentoval Dankovo vystúpenie a dodal, že mu pripomína Roberta Fica, ktorý v minulosti reagoval na otázky novinárky slovami: „Ja tu nie som na to, aby som odpovedal na vaše otázky.“

„Kradne sa a plytvá sa,“ odpovedal namiesto Danka Sulík. Podľa neho v zdravotníctve nie je málo peňazí, len sa s nimi zle zaobchádza.

Pellegrini sa otázkam zdravotníctva skôr vyhýbal. „Nie som odborník na zdravotníctvo,“ povedal. Kauzu Kostka tiež nekomentoval. „Neviem, aká kauza, uvidíme, ako prebehne kontrola vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni,“ povedal a dodal, že vládna strana vždy vyvodila dôsledky, ak niekto pochybil, a ak sa to potvrdí aj teraz, tiež vinníka potrestá.

Maratón trval 16 hodín

Mimoriadna schôdza venovaná školstvu a zdravotníctvu, ktorú iniciovalo 35 opozičných poslancov, trvala 16 hodín. Výsledkom boli dve uznesenia, ktoré navrhli poslanci Smeru-SD. Návrhy opozície neprešli.

Fico v programe sľubuje: Lacnejšie potraviny, vyššia mzda. A migranti

Uznesenie podľa Smeru nakoniec vyzeralo tak, že v súčasnej situácii je dôležité, aby sa dôvera pacientov k zdravotníckym pracovníkom posilňovala a ozdravenie zdravotníctva pokračovalo.

Parlament má tiež požiadať vládu, aby v záujme pacientov aj zdravotníckych pracovníkov pokračovala v prísne nastavených podmienkach.

Pozornosť sa strhla na balkón

Uznesenie za oblasť školstva zase konštatuje, že kvalitné vzdelávanie je jedným zo základných pilierov každého vyspelého štátu a konsolidácia verejných financií v tomto volebnom období vytvorila predpoklady pre dlhodobo udržateľné financovanie školstva a vedy.

SNS: Predvolebná kampaň nespĺňa princípy férovej súťaže

Viac ako dianie v parlamente však verejnosť zaujali potýčky, ktoré sa udiali na jeho balkóne. Strážna služba tam nepustila zástupcov zdravotných sestier ani učiteľov, ktorých sa rokovanie primárne týkalo. Balkón zaplnili sympatizanti vládnej strany, ktorí na protestujúcich učiteľov verbálne útočili.

kf
 

Diskusia

Najčítanejšie