Bilčík zo Siete: Fico reagoval na Nemcov Mečiarovým slovníkom

BRATISLAVA – Nazvať protestnú nótu Nemecka ohľadom samitu krajín V4 demaršom, nebolo vhodné. Na margo sobotného výroku premiéra Roberta Fica to uviedol odborník na medzinárodné a európske vzťahy Vladimír Bilčík.

Bilčík zo Siete: Fico reagoval na Nemcov Mečiarovým slovníkom
Bilčík pripomenul, že slovo demarš má negatívne konotácie kvôli spojeniu s obdobím mečiarizmu. Zdroj:TASR - Martin Baumann

Na programovej konferencii strany Smer-SD v sobotu Fico oznámil, že Slovensko dostalo od Nemecka demarš kvôli konaniu samitu, na ktorý si krajiny V4 pozvali aj predstaviteľov Macedónska a Bulharska.

Mečiarov slovník

"Nemyslím si, že je dobré, pokiaľ Slovensko v situácii, keď o pár mesiacov preberie predsedníctvo v EÚ, posiela z premiérskej stoličky zásadné odkazy do Berlína, ktoré porovnávajú diplomatickú komunikáciu s komunikáciou voči Slovensku z 90-tych rokov minulého storočia," domnieva sa Bilčík.

OBRAZOM: Vyšehradská štvorka má 25 rokov. Predtým bola V3-kou

Ten sa zúčastnil Panelovej diskusie na tému Migračná kríza a bezpečnostné riziká: dôsledky a výzvy pre Slovenskú republiku organizovanú Právnickou fakultou UK v Bratislave.

Pripomenul, že slovo demarš má na Slovensku negatívne konotácie kvôli spojeniu s obdobím mečiarizmu. Aktuálna nóta však podľa neho bola súčasťou štandardnej politickej komunikácie.

"Je to relatívne štandardný diplomatický postup, ktorým Nemci komunikovali svoju obavu alebo prioritu, aby sa nevytvárali v rámci EÚ ďalšie deliace čiary pri hľadaní spoločného riešenia vo vzťahu k migrácii. Aby súčasťou riešenia bolo Grécko," vysvetlil.

Chceli zavolať aj Tsiprasa

Krajiny V4 budú v pondelok na mimoriadnom samite v Prahe dohadovať spoločný postup pred nadchádzajúcim samitom EÚ, ktorý sa bude konať 18. až 19. februára v Bruseli. Ako v Bratislave avizoval hostiteľ – český premiér Bohuslav Sobotka, rokovať by sa malo aj o takzvanom záložnom pláne pre prípad, že Grécko a Turecko zlyhajú z hľadiska ochrany vonkajšej hranice EÚ.

Podľa Bilčíka, odborníka #SIET-e na medzinárodné vzťahy, je legitímne, že boli do Prahy pozvaní predstavitelia Bulharska a Macedónska.

Pripomenul, že i Európska komisia presadzuje možnosti bilaterálnej spolupráce s krajinami na balkánskej migračnej trase. Podľa informácií experta bolo navyše snahou Česka dostať na samit aj gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a Grécko dostalo pozvánku.

Získanie kontroly nad migráciou

"Nie je to stavanie deliacich čiar zo strany V4, naopak, myslím si, že je dobré, že sa bavíme o bilaterálnych schémach pomoci, že spolupracujeme aj s nečlenskými krajinami EÚ na tej balkánskej ceste," uviedol Bilčík.

"Zároveň je jasné, že pokiaľ chceme získať kontrolu nad migráciou, potrebujeme nájsť celoúnijné riešenie, a to sa nedá urobiť ani bez Grécka, ani bez Slovinska, ani bez Chorvátska, ani bez ďalších členských štátov EÚ, ktoré sú súčasťou balkánskej trasy," doplnil.

Riaditeľ Migračného úradu Ministerstva vnútra SR Bernard Priecel vidí zmysel dnešnej schôdzky šéfov vlád krajín vyšehradskej štvorky.

"Krajiny majú mať možnosť si vymieňať svoje názory," tvrdí. "Som úradník, nie politik, ale riešiť veci nótami sa mi zdá prinajmenšom zvláštne. Je to znovu len snaha o prejav sily," uviedol na margo diplomatickej aktivity Nemecka.

Ostro sledovaný samit v Prahe: Nájde V4-ka spoločnú reč v otázke migrantov?

"Považujem za správne, že krajiny V4 sa koordinujú pred samitom," uviedol poslanec europarlamentu Richard Sulík (SaS).

"Ten samit síce nič neprinesie, to už je väčšine ľudí zrejmé, ale ten postoj V4, keď bude spoločný a konzistentný, tak to naozaj môže zabrániť tomu, že budeme nútení prijať povinné kvóty, alebo kontingenty, alebo ako sa to nazve," doplnil.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie