Osvetlenie Bratislavy: Poslanci podali žalobu pre nezverejnenie auditu

BRATISLAVA - Hlavné mesto Bratislava odmieta zverejniť výsledky auditu o stave verejného osvetlenia v meste, mestskí poslanci preto podali žalobu na Krajský súd v Bratislave.

Gabor Grendel
Poslanec bratislavského zastupiteľstva Gábor Grendel. Ilustračné foto. Zdroj:SITA/Robert Tappert

Poslanec bratislavského zastupiteľstva Gábor Grendel informoval, že existuje podozrenie, že nezverejnenie auditu v hodnote 130-tisíc eur môže dopomôcť spoločnosti Siemens, aby vyhrala verejné obstarávanie na zabezpečenie osvetlenia na ďalších 20 rokov. Spoločnosť sa o verejné osvetlenie v hlavnom meste stará od roku 1996.

Podľa Grendela je zabezpečenie verejného osvetlenia najlukratívnejším verejným obstarávaním v Bratislave s celkovou hodnotou okolo 40 miliónov eur. "Preto si táto oblasť zaslúži transparentné verejné obstarávanie. Kroky primátora však naznačujú, že víťaz je dopredu jasný," povedal. Podľa neho mal primátor Nesrovnal skoro dva roky na to, aby pripravil verejné obstarávanie na zabezpečenie osvetlenia, pretože zmluva s firmou Siemens skončila v decembri 2016. Keďže sa tak nestalo, spoločnosť naďalej od začiatku tohto roka prevádzkuje osvetlenie, ale bez súťaže.

Hodina pre našu Zem. Zhasnutím svetiel môžeme upozorniť na klimatické zmeny

"Primátor dva roky vedel, že zmluva vyprší," zdôraznil Grendel. Zároveň vyzval spoločnosť Siemens, že ak sa chce vyhnúť podozreniam, že súťaž na zabezpečenie osvetlenia má dopredu dohodnutého víťaza, mala by súhlasiť so sprístupnením auditu. Dôvodom odmietnutia zverejnenia auditu je totiž údajne argument, že niektoré informácie o stave osvetlenia sú duševným vlastníctvom spoločnosti.

Podľa mestského poslanca Milana Vetráka (OĽaNO) môžu v takomto prípade odmietnuť zverejniť len tie časti zmlúv a dokumentov, kde sa nachádzajú informácie, ktoré majú povahu duševného vlastníctva. Taktiež je podľa neho povinnosťou subjektov pri odmietnutí zverejnenia informácií toto riadne odôvodniť. Podľa Jána Budaja (Zmena zdola) sa primátor v tomto prípade správa rovnako, ako napríklad v kauzách búrania PKO alebo zákazu hazardu. "Podvody klamstvá, právnické triky, to je Ivo Nesrovnal," povedal s tým, že primátor svojím prístupom stratil dôveru aj medzi tými poslancami a aktivistami, ktorí ho v minulosti podporovali.

Stanovisko mesta

Hlavné mesto Bratislava odmietlo vyhlásenia poslancov Grendela, Budaja a Vetráka, tykajúce sa auditu a obstarávania verejného osvetlenia. Stanovisko mesta poskytla hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. "Stojíme si za tým, že mesto postupuje transparentne a podľa zákona. Proces verejného obstarávania sa riadi prísne odborným hľadiskom. Sprístupnením detailov pripravovaných zákaziek pred okamihom ich oficiálneho zverejnenia vo vestníku verejného obstarávania by verejný obstarávateľ porušil povinnosť verejného obstarávateľa dodržiavať princíp nediskriminácie a transparentnosti. Porušenie základných povinností verejného obstarávateľa by mohlo viesť k zmareniu samotného procesu verejného obstarávania," uvádza sa v stanovisku.

Fotografia vyvolala úžas aj odpor. Belgicko svieti ako vianočný stromček

Podľa mesta je poľutovaniahodné, ak si poslanci pred šírením zavádzajúcich vyhlásení nevyžiadali informácie o tomto verejnom obstarávaní. Poslanci mestského zastupiteľstva mali viackrát priestor sa s procesom obstarávania verejného osvetlenia podrobnejšie oboznámiť. Pokiaľ by tak urobili, vedeli by, že informácie týkajúce sa verejného osvetlenia budú k dispozícii všetkým záujemcom o účasť v súťaži na verejné osvetlenie, ako aj verejnosti, po vyhlásení verejného obstarávania. "Z týchto dôvodov nemožno dané vyhlásenia vnímať inak, ako pokus o zviditeľnenie sa za každú cenu a o vytĺkanie politického kapitálu," píše sa v stanovisku mesta Bratislava.

SITA
 

Diskusia

Najčítanejšie