Median posiela do parlamentu sedem strán. Smer je na koni, ale sám vládnuť nebude

BRATISLAVA - Do parlamentu by sa malo dostať sedem strán. Podľa prieskumu spoločnosti Median pre RTVS sa v parlamente opäť ocitne pestrofarebné názorové spektrum. Váhajú najmä stredopraví voliči, Fico pripúšťa dvojkoalíciu aj zlepenec.

Median posiela do parlamentu sedem strán. Smer je na koni, ale sám vládnuť nebude
Smer je aj naďalej víťazom, sám však vládu zrejme nezostaví - ilustračné foto Zdroj:Norbert Grosz/PLUS 7 DNÍ

Ak by sa parlamentné voľby konali na konci januára, vyhrala by ich strana Smer-SD so ziskom 36 percent. Druhá by skončila SNS so ziskom 10,7 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK pre RTVS, ktoré prezentovali v dnešnej diskusnej relácii O 5 minút 12.

Na treťom mieste by skončila strana Most-Híd (9,9 percenta). Ďalej OĽaNO-NOVA (8,6 percenta), Sieť (8,1 percenta), SaS (6,3 percenta). Ako posledné by sa do Národnej rady SR dostalo KDH so ziskom 6 percent.

Výberovú vzorku tvorilo 1057 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu SR staršiu ako 18 rokov z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, krajského členenia, ako aj veľkosti obcí a miest. Prieskum sa uskutočnil v dňoch od 22. do do 28. januára.

  %
Smer-SD 36
SNS 10,7
Most-Híd 9,9
OĹaNO-NOVA 8,6
Sieť 8,1
Sloboda a solidarita 6,3
KDH 6
Sme rodina - BK 4,0
SMK-MKP 2,4
K-ĽSNS 1,8
KSS 1,6
SDKÚ 0,9
SKOK 0,7
Šanca 0,5
TIP 0,4
Zdroj: agentúra Median

Prieskum tiež ukázal, že na voľbách by sa určite zúčastnilo 48,9 percenta opýtaných, skôr by sa zúčastnilo 15 percent respondentov, 9,1 percenta by sa skôr nezúčastnilo a 27 percent opýtaných by sa na voľbách nezúčastnilo určite. Naisto rozhodnutých pre svoju stranu je približne 60 percent voličov.

„Váhajú najmä stredopraví voliči, ktorí majú veľa strán, ktoré môžu voliť," uviedol Daniel Prokop z agentúry Median.

Zároveň dodal, že je veľmi nepravdepodobné, aby vznikla jednofarebná vláda.

„Je veľmi ťažké zopakovať výsledok z roku 2012 a je vysoká pravdepodobnosť vzniku stabilnej dvojkoalície. Musíme pripustiť aj variant širokého zlepenca," reagoval v diskusii RTVS premiér Robert Fico, ktorý sa zasadzuje, že prieskumy nekomentuje.

rko , TASR
 

Diskusia

Zlepenec či dvojkoalícia?

Najčítanejšie