Pre Kisku sú primátori a starostovia inšpiráciou. Vďaka nim rozumie, čo trápi Slovensko

BRATISLAVA – Primátori a starostovia na Slovensku sú pre prezidenta SR Andreja Kisku inšpiráciou pre jeho vlastnú prácu a poslanie, pretože vďaka stretnutiam s nimi a ľuďmi v mestách i obciach môže lepšie rozumieť, čo trápi Slovensko. Prezident to uviedol pri stredajšom prijatí 81 zástupcov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) v Prezidentskom paláci v Bratislave.

kiska, zmos, prijatie
Prezident SR Andrej Kiska (vpravo v popredí) a zástupcovia Združenia miest a obcí počas prijatia v Prezidentskom paláci. Zdroj:SITA/Marek Mrviš

Mnohé problémy, s ktorými musia primátori a starostovia zápasiť, majú podľa Kisku už charakter chronického ochorenia.

"Väčšina z nich súvisí s tým, že v histórii rozhodnutí o decentralizácii bol len málokedy rozsah právomocí a povinností pre samosprávy sprevádzaný adekvátnym finančným zabezpečením ich výkonu. Platí to pre mnohé oblasti od vzdelávania našich detí až po starostlivosť o našich seniorov," povedal prezident.

FOTO: Langoš, Furková aj Kaščák. Prezident vyznamenal Slovákov i Čechov

Na cestách po Slovensku vidí ale veľa pozitívnych príkladov ako je možné riešiť aj tie najvypuklejšie problémy. Podľa Kisku je obdivuhodné, ako niektorí starostovia dokážu pracovať s rómskou komunitou.

"Nepoznám prakticky obec alebo mesto, kde by za pozitívnymi a dlhodobými výsledkami vo vzťahu k Rómom nestál v prvom rade starosta alebo primátor," podotkol.

Výzvy v roku 2017

Zástupcov miest a obcí upozornil prezident aj na oblasť školstva, keďže podľa jeho slov bude rok 2017 rokom pravdy o tom, čo z ambicióznych plánov sa podarí naozaj urobiť. "Som presvedčený, že veľmi dôležitý bude váš kritický a praktický hlas. Vo verejnej diskusii, ale najmä pri politickej podpore tých opatrení, ktoré naozaj dokážu vzdelávanie našich detí posunúť do 21. storočia," skonštatoval.

Ako podotkol, oveľa hlasnejšie a viac bude potrebné hovoriť o nákladoch a finančných dlhoch v slovenskom zdravotníctve, ale aj o primeranej kvalite a porovnateľnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch.

Kiskovo trpké oceňovanie. Vyzdvihol českého muzikanta Kocába, odmietol Kukuru a Filana

"V roku 2017 by sme sa nemali báť otvárať naozaj veľké a dôležité témy, ktoré nás spoločne trápia. O školstve, zdravotníctve, zlepšení situácie v rómskych komunitách, pomoci ľuďom v regiónoch, ktoré trápi vyľudňovanie, odchode mladých, nedostatku pracovných príležitostí i nedostatku možností na kvalitný a plnohodnotný život," povedal prezident. ZMOS považuje za jeden z najdôležitejších hlasov vo verejnej diskusii o výzvach, ktorým Slovensko čelí a o riešeniach problémov, ktoré už neznesú ďalší odklad.

Vyzdvihovanie inovatívnych nápadov

Predseda ZMOS a starosta obce Štrba Michal Sýkora požiadal prezidenta, aby počas svojich výjazdov stále viac zdôrazňoval i oceňoval inovatívne nápady a vyzdvihoval príklady dobrej praxe zavedenej v jednotlivých mestách a obciach na Slovensku.

"Vysielajme aj takto spoločnosti signály, že máme byť načo hrdí, že máme stovky miest a tisíce obcí, ale pritom nespočetné množstvo jedinečností," uviedol.

Na pracovnom obede sa v stredu zástupcovia ZMOS-u stretli aj s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD).

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie