ROBERT FICO bol ONLINE: Kto ho nahradí, a ktorý rezort nepustí za žiadnu cenu?

BRATISLAVA - Otázok na premiéra bolo hojne. Vo vyše hodinovom online rozhovore odpovedal na tie, ktoré sa opakovali najčastejšie. Prezradil plány, mená možných nástupcov aj to, ktorý rezort bude v prípade ďalšej vlády pre Smer kľúčový.

ROBERT FICO bol ONLINE: Kto ho nahradí, a ktorý rezort nepustí za žiadnu cenu?
Pýtajte sa, Robert Fico bude online. Zdroj:Karol Farkaš/Aktuálne.sk

Predseda strany Smer-SD a premiér ROBERT FICO bol hosťom redakcie Aktuálne.sk v pondelok od 12. hodiny.

Do ONLINE rozhovoru s premiérom prišla vyše stovka vašich otázok. Týkali sa oblastí pomoci živnostníkom, následníkov premiéra, či zostavenia povolebnej koalície. Premiér stihol za vyše hodiny zodpovedať približne dvadsiatku z nich.

Do volieb ešte odklepnú stimuly

Povedal, že v stredu vláde nič nebráni schváliť investičný stimul firme RKN Global, ktorá plánuje v Banskej Bystrici zamestnať 1200 ľudí. Hoci má spoločnosť sídlo v Dubaji, podľa medializovaných informácií stoja v jej pozadí Ukrajinci prepojení aj na korupciu.

"Časť médií a opozície spochybňuje všetko, čo je spojené s vládou a sú pripravené aj znemožniť takúto investíciu len aby to poškodilo vláde SR," reagoval Fico.

MIROSLAV BEBLAVÝ bol online: Klamal mu niekedy "gazda" Procházka?

Investorom je podľa neho dvojnásobný GT Interpolu a ten chce v meste pod Urpínom preinvestovať 90 miliónov eur. "Pomoc od štátu v podobe stimulu dostane až vtedy, keď bude firma stáť a vyrábať. Preto štát nejde do žiadneho rizika. Memorandum sme už podpísali a nič nebráni tomu, aby sme v stredu na vláde rozhodli o investičnom stimule pre tohto investora," vysvetľuje ďalší postup v udelení v 20-miliónovej štátnej pomoci.

Premiér spomenul, že okrem tejto, má vláda rozpracované ďalšie investície v objeme takmer jednej miliardy eur. "Dve z nich v hodnote takmer 200 miliónov podporíme v stredu na vláde. Jednoducho Slovensko je naďalej atraktívna a bezpečná krajina pre investovanie," priblížil.

Nepustí sociálne veci, na jednej poisťovni trvá

Ako najväčšiu výzvu pre novú vládu označil Fico v ONLINE rozhovore vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne. To jeho súčasná vláda nestihla. Hovorí o dvoch možnostiach, ako by sa to dalo urobiť, preferuje tú druhú.

Sulík: Z povolebnej spolupráce sme vylúčili iba Smer

"Vykúpiť alebo vyvlastniť súkromné poisťovne a vytvoriť jednu, verejnú zdravotnú poisťovňu. Toto bude veľká výzva pre nasledujúcu vládu," povedal.

Z povolebnej koalície nevylúčil nikoho. Jediný rezort, ktorý prezradil, že by Smer v prípade účasti v novej vláde nepustil partnerovi, je podľa Fica ministerstvo sociálnych vecí, práce a rodiny. Zo súkromia spomenul, že každý deň stíha športovať 80 minút.

Prečítajte si, ako premiér odpovedal na vaše otázky:

Zodpovedané otázky

jaro: pri čom relaxuje človek, ktorý je v 24-hodinovej pracovnej permanencii...máte ešte chuť siahnuť po knihe?

: R. Fico: Áno, veľa čítam, ale výlučne faktografickú literatúru, pričom dávam prednosť kvalitným životopisným knihám. Je to pre mňa v podstate náučná literatúra, akési ďalšie vysokoškolské skriptá. Práve som dočítal jednu vynikajúcu o Jozefovi II., odporúčam. Keďže toto bola posledná otázka, na ktorú som stihol odpovedať, chcem čitateľov Aktuálne.sk pozdraviť a ešte raz sa ospravedlniť za meškanie. Pekný deň.

Odpoveď 29.2.2016   13:27

Ivan: Žijeme len raz tak prečo tak dlho v politike ? Koho vidíte ako svojho zástupcu ?

: R. Fico: Politika je práca ako ktorákoľvek iná a vybral som si ju dobrovoľne a nemienim sa sťažovať na to, či mám alebo nemám čas. Závisí len na človeku, ako si to zariadi. Ale môžem sa vám pochváliť, že každý boží deň športujem minimálne 80 minút.

Odpoveď 29.2.2016   13:24

darina: Dobrý deň,všetko je pekné/vrátky za plyn,znížene DPH na niektoré potraviny/.Ja som normálny zákazník v obchode,pochopila som,žeDPH sa znižuje na čerstvé mäso od slovenského výrobcu,prečo potom spoločnosť METRO predáva mäso zo zníženou DPH,keď krajina pôvodu je napr.Irsko,nemecko atď.Dúfam,že po úspešných voľbách si zoberiete "normálného"koaličného partnera a nepôjdeme cestou späť.

: R. Fico: Je to vec kontroly, ktorá musí odhaliť, či je v ponuke rozmrazené mäso alebo skutočne čerstvé mäso. My sme chceli podporiť domácich výrobcov a prvé signály nasvedčujú, že sa nám to darí. Uvažujeme o rozšírení tejto zníženej sadzby DPH aj na ďalší okruh základných potravín. A kto bude našim koaličným partnerom záleží aj od vás.

Odpoveď 29.2.2016   13:21

Marcel: Kedy znizite odvody a dane pre pracujucich ludi? Zavediete listky na stravu, oblecenie atd. pre socialne slabych ludi aby nemohli minat peniaze na alkohol a aby boli nuteni pracovat?

: R. Fico: Daň z príjmu fyzických osôb je stále 19 percent, s výnimkou bohatých, ktorá majú 25 percent. Nízkopríjímové skupiny majú rôzne odvodové úľavy, pričom sme pristúpili aj k zníženiu zdravotných odvodov, čo stálo štátny rozpočet 160 mil. eur a pripravuje sa ďalšie za 90 miliónov. V praxi to znamená, že nizkopriíjmové skupiny majú v hotovosti viac, dokonca sa dá hovoriť až o 13-tom plate. Pravica nemala nikdy odvahu znižovať odvody, my sme to urobili. Ľudia, ktorí sú na sociálnych dávkach, musia odpracovať 8 hodín týždenne verejnej práce pre mestá a obce a zrazu sa nám z ľudí poberajúcich sociálne dávky akoby stratilo 80-tisíc. Ani na tento zákon pravica nikdy nemala odvahu. Musíme si priznať, že v štruktúre nezamestnaných je určité percento, ktoré nechce alebo nevie pracovať. Na tých bude musieť platiť ešte prísnejší meter ako týchto 8 hodín verejných prác.

Odpoveď 29.2.2016   13:18

pontifex: prečo idete teraz zase chraniť vodu? čo to ma znamenat?

: R. Fico: Asi ste si nevšimli, že ešte v roku 2014 bol prijatý ústavný zákon o zákaze vývozu pitnej a minerálnej vody zo Slovenska. Jedna poľská firma chcela vybudovať potrubie zo Slovenska pod rieku Poprad a v Poľsku plniť slovenskú minerálnu vodu do fliaš a predávať ju. My sme jej to zakázali a firma na nás podala sťažnosť na Európsku komisiu. My musíme ísť a chceme ísť do vážneho právneho sporu s EK, či je voda bežný tovar, ktorý sa môže voľne pohybovať cez hranice, alebo národné bohatstvo, strategická surovina, ktoré si štáty môžu chrániť. My si chceme chrániť pitnú vodu pred takýmto vývozom a budeme s Ek v tejto otázke viesť tvrdý súboj, lebo kvôli pitnej vode raz budú vojny. Je zaujímavé, že za tento ústavný zákon nezahlasovali poslanci Mostu-Híd, dôvody radšej nebudem rozoberať.

Odpoveď 29.2.2016   13:13

Rasťo,Prešov: Dobrý deň pán premiér.Sme malá krajinka v EU ale zato máme najviac policajtov,na 10 000 ľudí pripadá 500!!! Do kedy plánujete pán premiér zvyšovať počty neslušných+neochotných a drzých vyberačov pokút zvyšovať???? Uvedomte si jedno,že vytvárate tu policajný štát!!

: R. Fico: Budem slušný. Ale ak chceme hovoriť o presných štatistikách nestačí čítať iba denník SME. Všetci premiéri v Európskej rade jednoznačne podčiarkujú bezpečnostný rozmer migračnej krízy. Až na druhom mieste je humanitárny alebo zdravotný rozmer. Moja vláda zodpovedá za bezpečnosť tejto krajiny, pretože je to bezpečnosť a kľud, ktoré sú nevyhnutné podmienky pre normálny život. Aj máme niesť takúto zodpovednosť, musíme mať aj právo prijímať bezpečnostné opatrenia. Okrem toho ide o policajtov, ktorí budú špeciálne pripravovaní na ochranu hraníc a boj s terorizmom. Budú nasaditeľní aj v iných štátoch.

Odpoveď 29.2.2016   13:09

Jozef Oskoryp: Pán Fico, nezávidím Vám prácu premiéra, určite Vaši kritici "lebo Fico" . Ste človekom ako každý iný, ktorá má svoju hrdosť, no toľko urážok a osočovania p. Matovičom by som si nenechal. Nepodniknete patričné kroky na ochranu osobnosti?

: R. Fico: Ak politik svoju politickú kariéru stavia na obviňovaní iných a to bez akýchkoľvek dôkazov, že sú zlodeji a sám o sebe tvrdí, že je čistý, existuje legitímny verejný záujem zistiť, či takýto politik naozaj v súkromí a v politike je príkladom čistoty a transparentnosti. Stačili dve tlačové konferencie a hneď sme všetci vedeli, s kým máme dočinenia.

Odpoveď 29.2.2016   13:04

stanislav: Pán premiér,čítal som v minulých dňoch viacero vašich vyjadrení o "nezmyselnosti" protiruských sankcií a "farebnosti" situácie na ukrajine. Necítite sa ako zradca našich spojencov, alebo čo má na Vás fsb, že sa Putina toľko zastávate?

: R. Fico: Pozerám sa na veci pragmaticky a nie ideologicky. To, že sme v NATO a v EÚ ešte neznamená, že nemôžeme slobodne vyjadrovať svoje názory. Sankcie poškodili tak EÚ, ako Ruskú federáciu a teší sa z toho niekto tretí. Sankcie nič nezmenili ani na správaní sa Ukrajiny, ani na správaní s a RF. Ak by sme si urobili inventúru, ľahko by sme zistili, že ani Ukrajina, ani Ruská federácia si neplnia záväzky vyplývajúce z Miských dohôd. Ak teda príde hlasovanie o zrušení sankcií, rád za zrušenie zahlasuje, lebo si strieľame góly do vlastnej brány v mene ideológie.

Odpoveď 29.2.2016   13:00

Pavol z Rajca: Rád by som sa opýtal pána premiéra Fica, či budú pokračovať zahraničné investície na Slovensku ? Inak som veľmi pyšný, že tu budeme mať Jaguár Land Rover. Ďakujem za to.

: R. Fico: Príchod automobilky JLR je ohodnotením kvality podnikateľského a investičného prostredia na Slovensku. Je to najväčšia investícia v celej Európe za posledné roky. Momentálne máme rozpracované ďalšie investície v objeme takmer jednej miliardy eur. Dve z nich v hodnote takmer 200 miliónov podporíme v stredu na vláde. Jednoducho Slovensko je naďalej atraktívna a bezpečná krajina pre investovanie.

Odpoveď 29.2.2016   12:57

Milan: Zdravotné poistenie je vlastne daň, ktorá nejde do štátneho rozpočtu. Prečo zdravotná daň z dividend ide do poisťovne a nie na účet štátu. Ak to tak urobíte tak je jedno koľko bude zdravotných poisťovní.

: R. Fico: Peniaze, ktoré ľudia v podobe zdravotných odvodov odvedú sú verejnými zdrojmi určenými na financovanie zdravotníctva. Všetko, čo sa vyberie, by sa do zdravotníctva malo aj vrátiť. Zásadne nesúhlasíme s tým, aby si zdravotné poisťovne z takýchto verejných odvodov odoberali zisk. Preto sme ho zakázali avšak ÚS SR im ho znovu povolil. Sú preto dve cesty: jedna - zakotviť zákaz zisku v ústave SR a potom nezáleží na počte zdravotných poisťovní a druhá možnosť - vykúpiť alebo vyvlastniť súkromné poisťovne a vytvoriť jednu, verejnú zdravotnú poisťovňu. Toto bude veľká výzva re nasledujúcu vládu.

Odpoveď 29.2.2016   12:54

Martin: Pan Fico,
Ako to vyzera s investiciou v Banskej Bystrici,vyzera to este ako realne? Lebo to nejako utichlo a neviem ci je to v stadiu riesenia alebo ako,lebo bh to dost pomohlo na Slovensku kedze kazde nove pracovne miesto je u nas vitane

: R. Fico: Časť médií a opozície spochybňuje všetko, čo je spojené s vládou a sú pripravené aj znemožniť takúto investíciu len aby to poškodilo vláde SR. Investorom v BB je dvojnásobný GT Interpolu a má záujem preinvestovať 90 miliónov eur a zamestnať 1200 ľudí. Pomoc od štátu v podobe stimulu dostane až vtedy, keď bude firma stáť a vyrábať. Preto štát nejde do žiadneho rizika. Memorandum sme už podpísali a nič nebráni tomu, aby sme v stredu na vláde rozhodli o investičnom stimule pre tohto investora.

Odpoveď 29.2.2016   12:49

Jana Kollarova: Co by musela urobit EU aby ste zmenili svoj postoj k migracii?

: R. Fico: Náš postoj ku kvótam sa nemôže zmeniť. Ani na základe kvót, ani dobrovoľne nebudeme na Slovensku vytvárať ucelené moslimské komunity, lebo to vytvára bezpečnostné riziká. Budeme pokračovať v žalobe proti kvótam. Európa musí hlavne chrániť svoje vonkajšie hranice a v tomto sme pripravení maximálne pomáhať.

Odpoveď 29.2.2016   12:44

Petra Pažitná: Peter Pellegrini alebo Robo Kaliňák? :-) ktorý z nich môže byť Vaším nástupcom?

Petra

: R. Fico: Najväčšou chybou politika je, ak si myslí, že je tu na večné časy. Politické cintoríny sú plné nenahraditeľných politikov. Budem robiť politiku dovtedy, pokiaľ ma táto práca bude napĺňať a pokiaľ budem cítiť relevantnú podporu verejnosti. Súčasne intenzívne pracujeme v Smere s generáciou ľudí, ktorá bude pripravená nastúpiť po odchode tej, ktorá prišla v roku 1999 pri vzniku Smeru. Je tu viac rovnocenných mien: Robert Kaliňák, Peter Pellegrini, Peter Kažimír a podobne. Čo je však najvýznamnejšie, Smer je pilierom politickej stability na Slovensku, lebo ako za jednej jedinej strany z neho nikdy neodišiel ani jeden jediný poslanec.

Odpoveď 29.2.2016   12:41

Karol: Ak dvíhate platy učiteľom, dočkajú sa aj pracovníci v štátnej správe a kedy a koľko.

: R. Fico: V štátnej a verejnej správe máme dohromady 350-tisíc zamestnancov. Ak máme do budúcnosti opäť hovoriť o zvyšovaní platov učiteľov, zdôrazňujem, že to nemôže byť na úkor iných pracovníkov štátnej a verejnej správy a musí dôjsť k širokej sociálnej dohode o postupe pri zvyšovaní platov týchto pracovníkov. Keďže táto sféra je plne v rukách štátu a samosprávy, v roku 2016 vidím priestor na zvyšovanie platov, pričom pomôcť by malo aj ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy, ktorú by sme chceli do roku 2020 dostať na minimálne 500-eurovú úroveň.

Odpoveď 29.2.2016   12:37

matuš: SNS nevylučila spolupracu s pravcovim zlepencom dokonca ani s madarmi...je to podla Vas spravny postoj narodnej strany?

: Robert Fico: Každá strana má právo na svoju vlastnú predstavu o povolebnej spolupráci. Ak si naozaj SNS myslí, že pre Slovensko je dobrým riešením pravicový zlepenec s ich účasťou, treba sa pozrieť na roky 2010-12 a na dôsledky fungovania takéhoto pravicového zlepenca.

Odpoveď 29.2.2016   12:34

Dano: S kým vidí povolebnú spoluprácu.

: Dobrý deň, prepáčte, že meškám. Boli sme v Nitre podpisovať novú investíciu, ktorá má zabezpečiť spracovanie jednej štvrtiny slovenského mlieka, čo bude mimoriadne dôležité pre slovenských mliekarov v týchto ťažkých časoch. Ale teraz k vašej otázke. Máme zásadu nikdy nikoho nevylučovať z povolebnej spolupráce. Postavili sme si ale kritériá, akú vládu by sme uprednostňovali. Takže, 1. dávame prednosť stabilnej dvojkoalícii za účasti Smeru, 2. musí byť dohoda koaličných partnerov na postupe v migračnej kríze a na jasnom odmietnutí kvót, 3. očakávame od koaličného partnera ochranu pri podpore národných ekonomických záujmov, ako je zákaz vývozu pitnej vody, alebo ako je ochrana prepravnej trasy plynu cez Slovensko, ktorá je ohrozená projektom Nordstream, 4. rovnako očakávame podporu pri sociálnych balíčkoch, pretože ak sa štátu darí, musia to pocítiť aj ľudia, 5. dôležitý je spoločný postup pri príprave a realizácii predsedníctva SR v EÚ, kde si môžeme urobiť buď veľkú hanbu, alebo si výrazne pomôcť.

Odpoveď 29.2.2016   12:31
Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie