Rómska kandidátka Hricková: Problémy ľudí nepoznajú farbu pleti či príslušnosť k národnosti

ROZHOVOR - Občianska aktivistka Silvia Hricková trinásť rokov pracovala v Úrade Košického samosprávneho kraja na Odbore regionálneho rozvoja a neskôr na Odbore sociálnych vecí a zdravotníctva. Je vyštudovaná magistra sociálnej práce. Pochádza z Košíc. Má dve deti a jej vzorom je Boris Kollár.

Rómska kandidátka Hricková: Problémy ľudí nepoznajú farbu pleti či príslušnosť k národnosti
Silvia Hricková (vľavo) pri kampani s Borisom Kollárom Zdroj:Hrickova Silvia

Prečo ste sa rozhodli kandidovať za politickú stranu SME RODINA?

Keď som sa rozhodla politicky sa angažovať, tak som sa snažila vybrať si stranu, v ktorej by bolo možné reálne presadiť a realizovať moje priority v sociálnej oblasti. Stanovila som si základné podmienky výberu. Strana, ktorá má reálne záujem riešiť problémy ľudí, príjme môj návrh podpory strednej vrstvy Rómov s tým, že oni potom budú pomáhať Rómom žijúcim v osadách a najhlavnejšia podmienka môjho výberu bola, aby strana nebola sponzorovaná oligarchami, ktorí potom rozhodujú v strane výhradne podľa svojich záujmov.

Tieto podmienky môjho výberu spĺňa hnutie Sme rodina Boris Kollár a navyše má hnutie vo volebnom programe exekučnú amnestiu, ktorá pomôže ľuďom vymaniť sa z bludného kruhu exekúcií a chudoby a následne sa riadne zamestnať. Tiež oceňujem, že Boris Kollár je ako líder hnutia ľudský a bezprostredný a nespráva sa k ľuďom arogantne či povýšenecky.

Akú máte víziu a predstavu svojho pôsobenia v tejto strane a čomu konkrétne sa chcete venovať?

Kandidujem ako rómska žena s odbornosťou, skúsenosťami a víziou riešiť sociálnu oblasť. Problémy ľudí nepoznajú farbu pleti či príslušnosť k národnosti. V prípade, že ma ľudia vo voľbách podporia, budem sa v parlamente zaoberať sociálnou oblasťou, ktorá sa týka všetkých obyvateľov Slovenska a využijem pri tom tiež svoje rómske srdce a vášnivosť rómskeho temperamentu.

Roky som pracovala v Úrade Košického samosprávneho kraja, aj na Odbore sociálnych vecí a zdravotníctva a už viac ako 15 rokov sa popri práci aktívne snažím pomáhať ľuďom v rôznych zložitých životných situáciách v rámci mojich možností – ide najmä bezplatné sociálne poradenstvo a charitu.

Záujem Slovákov v zahraničí voliť prudko stúpol. Vieme, čo ich presvedčilo

Má rómska žena šancu dostať sa do politiky ?

Áno má, ak má odbornosť v nejakej oblasti, dlhoročné praktické skúsenosti v danej oblasti a jasnú víziu, čo chce v politike presadiť. A najmä veľa dobrých ľudí, ktorí jej v kampani pomáhajú z presvedčenia, že presadí zmenu sociálneho systému, ktorý konzervuje chudobu na Slovensku a znemožňuje prístup k podnikaniu, či k riadne platenej práci.

S kandidatúrou v rámci komunálnej politiky už mám skúsenosti. V komunálnych voľbách som kandidovala ako nezávislá kandidátka na poslankyňu mesta Košíc. Bez masívnej kampane, sponzorov, či podpory politickej strany som získala 1101 hlasov od obyvateľov mestskej časti Košice Nad jazerom a stala som sa prvou náhradníčkou na poslankyňu mesta. Chýbalo 106 hlasov, teda potvrdilo sa, že každý jeden hlas je vo voľbách dôležitý. Veľa ľudí mi vtedy povedalo, že ma nemohli voliť, lebo nemajú trvalý pobyt v danej mestskej časti, ale teraz sa tešia, že túto možnosť majú.

Ako reagoval na Vaše rozhodnutie Váš manžel?

Mám skvelého manžela, ktorý ma podporuje vo všetkých mojich rozhodnutiach a keď mu to podnikanie dovolí, tak aj osobne ma sprevádza na mojich sociálnych aktivitách.Veľmi si vážim jeho podporu a najmä to, že mi bol pred mesiacom veľkou oporou, keď som sa rozhodla po trinástich rokoch podať výpoveď na Úrade Košického samosprávneho kraja, aby som sa mohla politicky angažovať a vyjadrovať pre médiá. Som presvedčená o tom, že ak chce človek presadiť zmenu, musí obetovať doterajšie pohodlie a relatívne pokojný rodinný život.

Zvládnete venovať sa politike aj rodine?

Áno, my ženy zvládame viac vecí naraz a v rodine mám veľkú oporu u manžela a mojich rodičov.

Čo si myslíte o Rómoch , ktorí kandidujú do volieb? Budú prínosom pre rómsku komunitu?

Každý Róm, ktorý sa čestne a s dobrým úmyslom snaží niečo pre rómsku komunitu urobiť, je pre ňu prínosom. Prínosom je už len to, že rómski voliči sa viac zaujímajú o veci verejné.

Ako hodnotíte doterajšiu prácu Petra Polláka a čo by ste zmenili na jeho prístupe k Rómom?

Bolo by odo mňa politicky nekorektné hodnotiť jeho prácu teraz v čase kampane. Moje výhrady v nastavení systému prístupu k Rómom pozná a vyjadrila som sa už aj v pracovných skupinách, na ktoré ma ako odborníčku prizýval jeho úrad.

Desať statočných na kandidátkach: Ktorý z nich bude slovenským Obamom?

Máte medzi politikmi  svoj vzor?

Zo súčasných politických lídrov na Slovensku nemám, lebo všetci už mali možnosť nám ukázať svoju prácu. Česť niektorým politikom starých strán na regionálnej a obecnej úrovni, ktorých osobne poznám a vidím, že sa snažia. V každom prípade vidím, že ich lídrom nejde o ľudí, ale o politickú moc, uspokojenie svojej skupiny a vlastnú prezentáciu ich jedinečnosti. Posledné prieskumy ukazujú, že hnutie sme Rodina Boris Kollár sa dostane do parlamentu, takže mojim vzorom bude Boris Kollár.

Zdroj: Hrickova Silvia

Vaše motto?

Mám viac jednoduchých prísloví, ktorými sa v živote a pri mojich rozhodnutiach riadim: Je ich naozaj veľmi veľa, ale spomeniem aj jedno rómske príslovie, ktoré sa teraz pri ľúbivej kampani starých politikov, ktorí Rómov ale aj majoritu zabávajú honosnými mítingami a sľubmi, veľmi hodí: Keď ti päť ľudí povie, že vôl je krava, hovor to tiež, ale dojiť ho nechoď.

Ak by ste mali o sebe niečo napísať, ktoré sú Vaše najsilnejšie stránky?

Vždy beriem život aký je a myslím pozitívne. Milujem ľudí. Zrejme preto, že som sa narodila presne 9 mesiacov a jeden deň po sviatku zamilovaných Valentínovi. Rozhodnutia robím tak, aby som sa ráno mohla na seba usmiať v zrkadle, aj keď som strapatá.

Autorka: Denisa Havrľová

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Uspejú Rómovia vo ˇvoľbách ?