ROZHOVOR: Flašíková-Beňová otvorene: Fico ostáva lídrom, Smeru škodí Kaliňák

BRATISLAVA - Kritika do vlastných radov! Europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová si v poslednom období servítku pred ústa nedáva a kolegom zo strany Smer-SD nemá problém adresovať tvrdé slová. Podľa jej slov to ale nie je nič ojedinelé. Odchod z "alma mater", ktorá je najsilnejším politickým zoskupením na Slovensku, rázne odmietla. Problém vidí najmä v tom, že minister vnútra, Robert Kaliňák, je stále na svojom poste.

monika flasikova benova
Monika Flašíková-Beňová otvorene kritizuje dianie v strane, ktorú zakladala. Ilustračná foto Zdroj:TASR

Podľa vašich vyjadrení na sociálnych sieťach situácia v strane Smer-SD nie je pre vás celkom komfortná. Ako hodnotíte situáciu v najsilnejšom koaličnom subjekte?

Smer je dlhodobo najsilnejším politickým subjektom na Slovensku. Túto pozíciu však nesmieme brať ako samozrejmosť. Nemôžeme sa predsa tváriť, že prísť za štyri roky o takmer 20 percent hlasov je v poriadku, nič sa nedeje a ideme rovnako ďalej.

Pravdou je, že rok 2012 bol z hľadiska volebného zisku strany historický a vzhľadom na pomerný systém, ktorý na Slovensku máme, ho skutočne bude pre kohokoľvek veľmi ťažké zopakovať. Zároveň je však čas na dôslednú sebareflexiu. Vieme, že nemôžeme hovoriť každému to, čo chce počuť. Sociálno-demokratické hodnoty a postoje, na ktorých stojíme, preto musíme prezentovať poctivo a otvorene.

Marenie vyšetrovania? Kaliňák nebude musieť vysvetľovať obvinenie Špirka

Potrebujeme sa vrátiť viac medzi ľudí do regiónov, načúvať a na základe toho reagovať. To je nevyhnutné na udržanie si stabilnej podpory do budúcnosti. Otvorenosť a návrat k diskusii zároveň potrebujeme aj vo vnútri strany. Sme súčasťou tretej vlády. Tá sa sformovala pomerne rýchlo a určite existujú veci, ktoré viacerým členom prekážajú, prípadne sú im nejasné.

Je preto nevyhnutné si ich správne pomenovať, odkomunikovať a vysvetliť. Výhodou Smeru oproti ostatným stranám je kvalitný program, ktorý je však potrebné dôsledne napĺňať, silné zastúpenie v regiónoch a šikovní mladí lídri. Máme teda na čom ďalej stavať.

Ako vidíte ďalšie pôsobenie premiéra Fica a Kaliňáka v pozícii ministra vnútra?

Postavenie Roberta Fica ako lídra Smer-u je nespochybniteľné. O tom nie je dôvod akokoľvek polemizovať.

Čo sa týka pozície Kaliňáka, tá sa podľa môjho názoru stala pre stranu neudržateľnou. Čím skôr si to aj samotný minister vnútra prizná, tým lepšie pre Smer. Sám musí vidieť, že v súčasnosti škodí záujmom a postaveniu strany. Neschopnosťou vysvetliť podozrivé obchody, ktoré vykonával ako vládny predstaviteľ, pomáha opozícii a prispieva k prehlbovaniu negatívnych nálad v celej spoločnosti. Vyvodením zodpovednosti voči sebe samému by ukázal, že ešte úplne nestratil kontakt s realitou.

Pozrime sa aj na aktuálne udalosti. Kto podľa vás pochybil v resocializačnom zariadení  Čistý deň v Galante? Aké ďalšie kroky by mali nasledovať? Ako vidíte úlohu ministra práce Jána Richtera v tejto kauze? Myslíte si, že by mal prevziať za vzniknutú situáciu politickú zodpovednosť?

Informácie týkajúce sa súkromného resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante sa v súčasnosti veľmi rôznia. Prípad mám možnosť sledovať len z médií.

Tie spočiatku prinášali najmä svedectvá o tom, aké hrôzy sa tam diali. Akreditačná komisia následne odporučila ministerstvu odobrať stredisku akreditáciu pre nedostatky, ktoré tam mali byť v minulosti zistené. Všetko ukazovalo na jednoznačné zlyhanie.

Fico ostro kritizoval dúhovú vlajku. Takéto excesy si už viac neželá

Na druhej strane sa však začali ozývať aj rodičia, ktorých deťom tam údajne pomohli. Prípadne takí, ktorí otvorene žiadajú ministra, aby Čistému dňu akreditáciu neodoberal, pretože nechcú, aby ich dieťa bolo premiestnené inam.

Podľa mňa je teraz najmä dôležité, aby sa prípadu a jeho objasneniu, venovali všetky orgány, ktorých sa to týka vrátane polície, prokuratúry a súdov. Zároveň sa treba dôkladne pozrieť na fungovanie systému starostlivosti o deti a mládež v podobných zariadeniach tak, aby boli chránené a nemohlo im byť ubližované. Ak sa v prípade preukáže zodpovednosť ministra, nepochybne by na to mal reflektovať.

V ostatnej dobe je cítiť z vášho prejavu určitý odklon od smerovania politiky Smeru. Ako vidíte vaše ďalšie pôsobenie v strane?

Moja kritika smerom dovnútra strany, ktorej som členkou, vôbec nie je ojedinelá. Vždy som upozorňovala na to, že musíme robiť skutočnú sociálno-demokratickú, hodnotovú politiku. Už v roku 2006 som po voľbách úplne otvorene kritizovala vytvorenie koalície Smeru s nacionalistickou SNS Ján Slotu.

Teraz kolegom pripomínam, že súčasťou normálnej modernej politiky musí byť aj morálka. Pokiaľ to nevidia, niečo nebude v poriadku. Situáciu v Smere zároveň vždy vnímam aj z toho pohľadu, že som stála pri jeho zrode.

Dnes má takmer 17 rokov a mne stále veľmi záleží na tom, aby dobre fungoval. Čo sa týka môjho ďalšieho pôsobenia v ňom, som radovou členkou a neplánujem, že by sa v tejto oblasti malo niečo meniť.

Máte v pláne napríklad politický prestup? Respektíve chystáte vlastný politický subjekt? Ako je to s vašimi ďalšími kandidatúrami na konkrétne štátne funkcie?

Napriek možnej existencii rôznych fám a úvah platí, že politický prestup nechystám a ani žiadnu ďalšiu stranu zakladať nechcem. Mám záujem na tom, aby si Smer udržal stabilný elektorát na základe pravej hodnotovej politiky, ktorú musí robiť. V prípade uchádzania sa o volené funkcie, mám pred sebou ešte tri roky v Európskom parlamente. K mandátu, ktorý som od ľudí dostala, mám veľký rešpekt a snažím sa ho napĺňať tak, aby som tých, čo ma volili, nesklamala.

Ako vidíte kroky kancelárky Angely Merkelovej v otázke migračnej politiky?

Utečenecká kríza doľahla na Európu minulý rok v plnej sile. Merkelovú stála veľmi veľa. Zobrala jej značnú časť popularity a pričinila sa o nárast populistov v Nemecku. Tí síce nemajú riešenia, ale tému podobne, ako v iných krajinách, radi zneužívajú. Merkelová sa ako jedna z mála európskych lídrov postavila k tejto veľkej výzve pozitívne. Dokazuje to jej dodnes známy výrok, ktorý navyše často opakuje: "Zvládneme to".

Utekajú pred terorom, zastala sa migrantov Ficova spolustraníčka

Zároveň stojí za vratkou migračnou dohodou s Tureckom, ktorou sa pričinila o obmedzenie takzvanej balkánskej trasy. Jej migračná politika sa postupne prispôsobuje okolnostiam a sama správne priznáva aj chyby.

Treba si však uvedomiť, že svojím postojom výrazne pomohla krajinám strednej a juhovýchodnej Európy práve na v minulosti najpopulárnejšej balkánskej trase. Nebyť jej rozhodnutia o otvorení sa Nemecka utečencom, Maďarsko by sa z ich náporu pravdepodobne dodnes nespamätalo. Viktor Orbán síce teraz napína svaly, stavia ploty a organizuje referendá, no nebyť Merkelovej pomoci, na stanici Keleti by možno ešte stále bivakovali tisíce utečencov.

Čo by sme ako EÚ i ako Slovensko mali konkrétne spraviť pre vyriešenie pretrvávajúcej migračnej krízy?

Diskusie ohľadom jej riešení sú stále veľmi živé. Ukázal to nakoniec aj summit v Bratislave, kde bola práve bezpečnosť jednou z hlavných tém. Občania nepochybne potrebujú vidieť riešenia. Pohľady jednotlivých členských krajín na to, aké by mali byť, neboli spočiatku jednotné. Čo je však dôležité, postupne sa vplyvom rozličných okolností približujú.

FOTO: Ako sa Fico Merkelovej líškal. Ani ostatní výlet na krásnom modrom Dunaji neobanovali

Lídri postupne nachádzajú prieniky vo vzájomných postojoch k tejto náročnej téme. To je podstatné, pretože to musia byť spoločné riešenia. To, na čom momentálne panuje zhoda, je potreba zlepšenia ochrany vonkajších hraníc a dôsledná identifikácia prichádzajúcich osôb. Nie je to všeliekom, no určite ide o významnú súčasť účinného riadenia migrácie.

Súvisí to aj s efektívnym a tvrdým bojom proti pašerákom a celým zločineckým prevádzačským sieťam, ktorí na migračnej kríze nehanebne profitujú. Diplomacia EÚ a jej členských štátov musí taktiež aktívne prispieť k ukončeniu bojov a čo najrýchlejšiemu vyriešeniu situácie v krajinách, odkiaľ migranti prichádzajú.

Môžeme hovoriť o spôsobe multikulturálnej politky ako o kroku vedľa?

Pohľady na multikulturalizmus boli nepochybne v minulosti v mnohom naivné. Časom a skúsenosťami sa však menia a prispôsobujú. Hodnotenie prínosov a zlyhaní multikulturalizmu však radšej prenechám sociálnym antropológom a iným odborníkom, ktorí sa téme aktívne venujú.

Simona Gulisová

 

Diskusia

Najčítanejšie