VIDEO: Rozruch v parlamente. Kotlebov poslanec prišiel ozbrojený!

BRATISLAVA - Nová politická kultúra v parlamente? Peter Krupa bude sedieť v poslaneckých laviciach za stranu Kotleba - ĽSNS. V pondelok si do parlamentu priniesol zbraň. Sám sa k nej prihlásil a ochrankár mu ju odobral pred vstupom. Viacerí kolegovia sú z tejto situácie prekvapení.

VIDEO: Rozruch v parlamente. Kotlebov poslanec prišiel ozbrojený!
Poslanec zvolený za Kotlebovu stranu Krupa si v pondelok do parlamentu doniesol zbraň. Zdroj:FB Peter Krupa

Krupa na otázky novinára Denníka N neodpovedal. Namiesto neho sa vyjadril šéf ĽSNS Marian Kotleba.

"Nič mu nezabavili. Je držiteľom zbrojného preukazu. Nevidím v tom absolútne žiadny problém," povedal.

"Nič o tom neviem. Zaujímalo by ma, či má na to povolenie. Je to otázka na neho a na bezpečnostné zložky, ktoré sú tu, či je to v súlade s pravidlami," reagoval prekvapený poslanec za OĽaNO Richard Vašečka.

Prekvapená zo správania nového kolegu bola aj poslankyňa OĽaNO Erika Jurinová.

"My neprechádzame kontrolou, pohybujeme sa voľne. Nevidím dôvod, prečo by mali nosiť poslanci zbrane do parlamentu, nevzbudzuje to veľkú dôveru," povedala pre Aktuálne.sk.

Ochranka pri vstupe do budovy parlamentu poslancov ani ich asistentov spravidla prehliadke nepodrobuje, tú musí vždy absolvovať široká verejnosť aj zástupcovia médií. 

Prekvapujúce delenie parlametných funkcií. Procházka nebude podpredsedom

V národnej rade sa v pondelok rozdeľovali kreslá v parlamentných výboroch. ĽSNS nezískala žiadneho predsedu, bude však mať niekoľko podpredsedov. Po odchode vyjadril Kotleba s rokovaniami spokojnosť.

"Budeme mať podpredsedu v zahraničnopolitickom výbore, na ktorom nám obzvlášť záležalo," povedal bez toho, aby povedal jeho meno.

Mená spresnia vraj až v stredu. Richard Sulík označil spoluprácu s Kotlebom ako bezproblémovú.


REAKCIA MINISTRA VNÚTRA ROBERTA KALIŇÁKA:

"Je to pre mňa šokujúce, ostal som veľmi prekvapený. Nepredpokladám, že mal pán budúci poslanec obavu o svoju bezpečnosť. Absolútne to nezodpovedá kultúre, ktorú sa snažíme v parlamente mať a je neakceptovateľné, aby takéto niečo fungovalo," vyhlásil s tým, že nosiť zbrane do rokovacej miestnosti je prísne zakázané.

"Vyvoláva to množstvo otáznikov nad tým, ako sa bude ochrana parlamentu ďalej odvíjať. Keby museli poslanci chodiť cez bezpečnostné rámy, asi by to bol problém. Skôr je dôležité, aby si každý uvedomil, že je na pôde parlamentu. Ak nie, musia prísť opatrenia, ktoré súvisia s tým, že do sály žiadne zbrane nepatria," dodal minister.

vc
 

Diskusia

Najčítanejšie