Sieti hrozí exodus. Beblavého môžu nasledovať stovky členov

BRATISLAVA - Už je to oficiálne. Traja poslanci definitívne opustili Procházkovu Sieť. Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík koaličnú spoluprácu svojej bývalej strany so Smerom nešetrili. Píšu list ďalším členom. Spoluprácu v Sieti ukončila aj odborníčka na školstvo a prvá náhradníčka Zuzana Zimenová.

Odídenci zo Siete
Simona Petrík, Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a prvá náhradníčka Zuzana Zimenová už nechcú mať so Sieťou nič spoločné. Zdroj:SITA/Marko Erd

Sieť môžu opustiť až stovky členov, myslia si odchádzajúci poslanci. Pred voľbami ich mala strana Radoslava Procházku okolo 2000.

Odídení novozvolení poslanci ešte dnes posielajú svojim spolustraníkom list, v ktorom svoje rozhodnutie vysvetľujú. Beblavý s Macháčkovou povedali, že sa cítia oklamaní.

Koalícia zožala plody moci. Takto si podelila najdôležitejšie posty

"Dohody, ktoré prebiehajú so stranou Smer považujeme vlastne za uzavreté," oznámila Katarína Macháčková dôvod vystúpenia zo Siete. S kolegami avizovali ukončenie členstva už skôr, ak by Sieť naozaj išla do vlády so Smerom.

Rozklad zvnútra?

Všetci menovaní si mandát ponechajú a momentálne nechcú vstupovať do žiadneho z poslaneckých klubov. Petrík, Beblavý, aj Macháčková potvrdili, že ponuky už dostali od viacerých strán.

Všetci odídení si myslia, že Sieť nedokáže presadiť program, ktorý voličom sľúbila. Beblavý si myslí, že vláda so Smerom je pre Sieť samovraždou.

"Táto vláda bude zlá pre Slovensko. Ktorý predseda povedie svoju stranu na asistovanú samovraždu," vyhlásil.

Sieti predpovedá neistú budúcnosť. "Ešte som nevidel v politike, že keď sa ľuďom ponúkajú posty, či miestne, okresné alebo štátne, tak ich odmietajú s tým, že odídu, ako my. Lebo sa nedajú kúpiť," povedal Beblavý o začínajúcom rozklade strany.

"Nie je to my štyria verzus Sieť. To je veľká časť Siete voči predsedníctvu, ktoré sa rozhodlo ísť touto cestou," dodal.

Doprava je výsmech

"Spojenie Siete so Smerom ma utvrdzuje, že vo vzdelávaní nepôjde o žiakov a študentov, pretože to tak nebolo v žiadnej vláde Roberta Fica a preto by bolo naivné dúfať, že to bude inak," povedala Zuzana Zimenová. Tá nebola členkou strany, viedla však skupinu, ktorá pracovala na opatreniach pre školstvo.

Už 16-tisíc ľudí vyzýva Procházku: Do vlády so Smerom nechoďte!

"Sieť sa uspokojila s regulovaním dopravy," dodala Zimenová sklamane. Jediný ministerský zisk strany kritizoval aj Miroslav Beblavý. Mrzí ho, že sa Sieť nebila napríklad o dôležité zdravotníctvo.

"Sieť mohla bojovať o zdravotníctvo. Mali sme možno 13 pracovných skupín, doprava medzi nimi nebola, lebo sme to nepovažovali v našej strane za prioritu. Hoci je dôležitá," vyčítal vyjednávaciemu tímu Siete. "Aký iný dôkaz chcete, že motivácie Siete nie je presadiť svoje priority?," pýtal sa.

"Navyše vieme, že rezort dopravy je ten, do ktorého idú pokrivené charaktery, alebo  ich ten rezort zlomí. Tento rezort sa berie vtedy, ak sú prioritné ekonomické záujmy jednotlivcov alebo skupín," kritizoval Beblavý. S Procházkom sa vraj nerozpráva odkedy zložil podpredsednícku stoličku.

Veronika Cosculluela

 

Diskusia