Sulík načrtol novú vládu: Zlepenec je lepší ako valec

BRATISLAVA - Šéf SaS Richard Sulík oficiálne zhodnotil výsledky parlamentných volieb. Zisk svojej strany označil za historický úspech. Vyše 12-percentná podpora a 21 mandátov v parlamente podľa neho dokazuje, že SaS nevznikla ako strana na jedno použitie. Sulík tiež naznačil, ako by mala vyzerať nová pravicová vláda.

Sulík načrtol novú vládu: Zlepenec je lepší ako valec
SaS by sa musela spojiť s OľaNO, SNS, Sme rodina, Most-Híd a Sieť. Zdroj:TASR - Martin Baumann

Šesťčlenný kabinet by mal v parlamente pohodlnú väčšinu. SaS by sa musela spojiť so stranami OľaNO, SNS, Sme rodina, Most-Híd a Sieť. „S týmito piatimi stranami vieme vytvoriť mimoriadne stabilnú koalíciu s 87 mandátmi,“ tvrdí šéf liberálov.

Fico naťahuje čas. Ku Kiskovi pôjde až v stredu

Predsedov týchto piatich strán už Sulík oslovil a dnes a v stredu sa s nimi chce neformálne stretnúť a rozprávať sa o programových a personálnych otázkach.

Sulík vyslovil presvedčenie, že môže vzniknúť vláda, ktorá bude bojovať proti korupcii, vytvorí podmienky na spravodlivé potrestanie tých, čo rozkrádali krajinu a zasadí sa o zmeny v ekonomike, ktoré zvýšia zamestnanosť.

Lepší zlepenec ako valec

Líder liberálov verí, že pravicové strany dokážu nájsť rozumný kompromis pri napĺňaní cieľov zlepšenia pomerov v krajine.

Sulík si uvedomuje, že SNS a Most-Híd majú odlišné pohľady na rôzne veci, ak však majú vôľu riadiť Slovensko zodpovedným a slušným spôsobom, mohli by sa dokázať dohodnúť.

Urovnanie doterajších sporov očakáva aj od Bélu Bugára a Radoslava Procházku. Sulík dodal, že strany by medzi sebou vedeli nájsť kompromis. „Zlepenec je lepší ako valec.“

Predseda SaS zatiaľ nemá mandát od prezidenta na zostavenie vlády. Andrej Kiska tým najskôr poverí víťaza volieb Roberta Fica.

Sulík nijako nespochybňuje ak Fico zostaví kabinet a bude to rešpektovať.Viacero pravicových strán však už prípadnú spoluprácu so Smerom vylúčilo.

VOĽBY 2016: Smer je na ťahu. Môže si vyberať z piatich strán

„Predčasné voľby odmietame, považujeme to za aroganciu voči voličovi,“ poznamenal. Volič podľa jeho slov rozhodol, je povinnosťou strán rokovať.

„Sme pripravení hľadať prieniky, hľadať to, čo nás spája, sme pripravení na kompromisy,“ dodal Sulík. Predseda SaS je pripravený robiť mediátora medzi SNS a Mostom-Híd, ak to bude treba.

Tretia šanca nebude

Výsledky volieb, v ktorých SaS získala 315 tisíc hlasov, považuje Sulík za historický úspech a druhú šancu pre stranu.

„Definitívne sme ukázali, že nie sme stranou na jedno použitie. Volič nám odpustil a uveril, že sme ako strana dozreli, že naše úmysly sú čisté a pevné. Uvedomujeme si, že tretia šanca nebude,“ uviedol.

Sulík urobí všetko pre to, aby voličov SaS a aj všetkých voličov pravice nesklamal. Podľa Sulíka treba zabudnúť na hriechy minulosti a sústrediť sa na konštruktívnu spoluprácu.

Sulík rovnako potvrdil, že prípadná široká koalícia pravicových strán bude Slovensko dôstojne zastupovať v Európskej únii.

„Veľmi si želám, aby sa nám na Slovensku podarilo zostaviť vládu bez oligarchov, bez extrémistov, vládu, ktorá urobí život na Slovensku lepším,“ podotkol. Sulík rovnako zdôraznil, že SaS nie je stranou jedného človeka, ale silným a úspešným tímom.

SITA , Aktuálne.sk
 

Diskusia

Podarí sa SaS zostaviť vládu?

Najčítanejšie