EXKLUZÍVNE: Chovan prelomil mlčanie, SNS odvrhla voličov a ministrov hľadá po ulici

ROZHOVOR - Predseda Andrej Danko ho stiahol takmer bez slova s odvolaním sa na rôzne nepotvrdené informácie, ku ktorým sa odmietal vyjadrovať. Podpredseda Vladimír Chovan prelomil mlčanie exkluzívne pre Aktuálne.sk. Strana podľa neho hodila odborníkov a voličov cez palubu. Chovan preto odchádza z SNS a nám povedal, ako to bolo aj s údajným rokovaním so stranou Smer-SD.

EXKLUZÍVNE: Chovan prelomil mlčanie, SNS odvrhla voličov a ministrov hľadá po ulici
Vladimír Chovan Zdroj:Vladimir Chovan

S kolegami zo strany ste sa rozlúčili otvoreným listom, v ktorom hovoríte o dôvodoch svojho odchodu. Redakcia Aktuálne.sk tento list má a zverejní ho v najbližšej dobe. Ten ste však chceli zverejniť už skôr, na sneme strany v Tomášove 12. marca.  Prečo sa tak nestalo?

Nebol som tam prítomný. Poslal som ho niekoľkým delegátom, lebo ma ľudia vyzývali vyjadriť sa. Čakali, že budem reagovať. Potom som ich poprosil, aby sa list stiahol.  Predseda členskej základni rozprával, že so mnou počíta do exekutívy. Viem, že ak by som sa akýmkoľvek spôsobom vyjadril pred rozhodnutím o kandidátoch na ministrov, použil by to proti mne. Čakal som, lebo som nechcel ľudí sklamať. Dnes už je to jasné. Ministerka je vybraná, Chovan je mimo. To, čo predseda sľúbil, nedodržal. Ani voči mne, ani voči ľuďom. Odpálil ma. Pre mňa je táto kapitola uzavretá.

Takže definitívne nebudete členom SNS.

Už nie. Oznámenie o vystúpení zo strany pošlem z jedného jediného dôvodu. Vstúpil som do SNS po 18-násť mesačnej komunikácii s Dankom. Predseda tvrdil, že ak bude mať SNS tri alebo štyri priority, tak vidiecka politika bude vždy jednou z nich. S tým sa viem stotožniť, považujem to za zásadné a dôležité pre Slovensko a na tom som celé dva roky robil. Neviem si predstaviť, že by som opäť išiel medzi sklamaných voličov a opäť ich presviedčal, že budeme mať nejaký kvalitný agrárny program. Budem ďalej pôsobiť v agrárnych samosprávnych organizáciách a nebude to na základe straníckej príslušnosti.

Agrárna a vidiecka politika nakoniec bola dôležitou prioritou v očiach voličov SNS.

Ale stala sa takou prioritou, že SNS dnes hľadá ministrov kde-kade. Dva roky budovania odborného kabinetu a práce ľudí, ktorí dreli pre SNS a pre Danka, hodil cez palubu a ministri sa odchytávajú na ulici. Dnes má SNS ministrov takých, ktorí s SNS nemajú nič spoločné. Pre SNS neurobili čiarku, dovolím si tvrdiť, že niektorí možno ani nevolili SNS.

Rokovali ste pred voľbami so stranou Smer-SD?

Nie, to je absurdné. Podobných obvinení som počul už asi dvanásť. Zaujímavé je, že Danko povie každému niečo iné. Na predsedníctve povedal, že Chovan nedodržal stranícku disciplínu, inde že som s niekým rokoval. Dokonca som počul aj verziu, že som sa v SNS vyškriabal hore na chrbte Miroslava Jureňu. S Mirom sme kolegovia zo Záhoria, Danko ho v rámci SNS k ničomu nepustil a odborný  kabinet  dal na starosť mne. Ako som sa mohol vyškriabať?

Čiže žiaden Smer?

Všetci ministri za SNS sú zo štátnej správy, ktorú doteraz riadil Smer. To sa nestáva v štandardných politických stranách, aby strana s odborným kabinetom a 6,5-tisíc členmi brala ľudí s externého prostredia, ktorí pôsobili v štátnej správe, ktorú riadila iná strana.

Spojenie štandardná strana znie z úst predsedu často.

Danko teraz rád tento termín používa. Ale čo robí stranu štandardnou? Neviem si predstaviť, že aj napriek silnej pozície predsedu Fica v Smere, že by o zásadných veciach nerokovalo predsedníctvo strany. V SNS stiahne z kandidátky  sám predseda dva dni pred voľbami podpredsedu. Toto je štandardná strana? To je one-man show.

Je to definitívne. Danko potvrdil mená troch ministrov za SNS

Povedal vám Danko dôvod stiahnutia do očí?

Nie. Len mi to oznámil medzi štyrmi očami. Stihol mi povedať: „Vlado, ty sa podľa mňa nehodíš do parlamentu, ty sa hodíš do exekutívy.“ Keď sa niekto hodí do exekutívy, tak je na parlament  hlúpy? To je veľmi pritiahnuté za vlasy. Ale keď si to dám dohromady s tým, čo mi povedal v našom predchádzajúcom rozhovore: „Vieš, ja tu ani tak nepotrebujem odborníkov, ja tu skôr potrebujem takých ľudí, aby poslúchali,“ tak to celé spolu ladí. Je to spôsob, akým Danko robí mocenskú politiku vo vnútornej štruktúre strany.  Je to bohužiaľ aj urážka všetkých ostatných kolegov.

Zdroj: sns.sk
Ako ste reagovali?

Spýtal som sa ho, či automaticky platí, že ak je niekto odborník, tak neposlúcha. Podľa mňa je to presne naopak. Odborník sa venuje tomu svojmu, svojej oblasti a nemá čas na politikárčenie. Za odbornú prácu ma nikdy nekritizoval,  ale chválil. Lenže už za socializmu sa hovorilo, že keď vás veľmi chvália, tak vás idú odvolať.

Trúfnete si odhadnúť, aký vplyv mohlo mať na voličov vaše stiahnutie?

Mám ústnu informáciu od politológov z prostredia vysokých škôl, že podľa ich metodiky to pripravilo SNS o 3,2 percenta. Kam odišli?  Ku Kotlebovi, k Matovičovi alebo nešli voliť, nemali koho. Ľudia z agrárnej komunity mi povedali, že za 26 rokov nikto tak nespojil poľnohospodárov ako  teraz Chovan pred voľbami. Poľnohospodárov z Oravy, Komárna, Košíc, Lučenca... Chceli voliť SNS, lebo SNS mala agrárny program, ktorý mal hlavu a pätu. Zrazu tých ľudí hodil cez palubu ako nepotrebných, ohrdol nimi. Najviac ma mrzí, že strana mohla mať pokojne 10 – 11 percent. Postoj lídra je pre mňa nepochopiteľný.

Čo čaká novú ministerku rezortu?

Nová ministerka bude musieť urobiť poriadok.  Slovenský rezort  pôdohospodárstva sa rozsýpa a máme malú nádej, že sa zásadné veci vyriešia rýchlo. Je obrovská kríza na trhu s mliekom. Cena je extrémne nízka a niektorí producenti nemajú mlieko ani komu predávať. Predáva sa málo slovenských potravín. Nevieme dosiahnuť ani to, aby na základe dohody reťazce predávali viac slovenských výrobkov. Čaká nás komoditná kríza, ceny bravčového mäsa sú dlhšie likvidačné, teraz sa prepadli aj ceny obilnín. Cena pšenice padla zo 160 na 120 eur. Keď si zoberiete ceny, tak pred štyridsiatimi rokmi  stál metrák pšenice tristo korún. Dnes stojí 12 eur. Ceny stagnujú, ale náklady rastú. Aké boli vtedy platy? Možno 50 eur mesačne. Dnes je mzda ďaleko vyššia. Udržať náklady na úrovni na úrovni realizačných cien bude obrovský problém.

Jahnátek zaviedol tretí pilier v poľnohospodárstve. Tretí pilier v EÚ neexistuje, nie je povolený nariadeniami  EÚ. Personálne vybavenie rezortu na čelných pozíciách je slabučké. Investičné podpory do roku 2020 boli z väčšej časti vyčerpané na projekty vyhodnocované externými hodnotiteľmi. O korupcii v tomto systéme škoda hovoriť. V štátnom lesnom hospodárstve sa predaj drevnej suroviny skoncentroval do rúk jednej firmy.

Kvalita potravín je na dne. Vinní sú Fico, pravica aj Únia

Nastavenie dotácií na hektár je katastrofa. Až 90 percent pôdy je nájomnej. Niektorí vlastníci sa dnes domnievajú, že dotácia rovná sa nájom. Z čoho vykryjú farmári náklady? Poľnohospodári v horších prírodných podmienka prišli o významnú časť podpôr, pričom majú najvyššie zaťaženie zvieratami na hektár. Takýchto nastavením podmienok tlačíme ľudí k tomu, aby znižovali náklady, vyrábali menej a prepúšťali ľudí. Vytvárame čím ďalej menšiu pridanú hodnotu. Je nízka produktivita, nízka miera investícií, nízka miera kapitálovej vybavenosti podnikov.

Úprimne, nezávidím...

Radovan Kopečný

 

Diskusia

Ako hodnotíte správanie predsedu Danka?

Najčítanejšie