KOMENTÁR: Prečo sa ani jeden rómsky kandidát nedostal do parlamentu

BRATISLAVA - Prečo sa ani jeden z desiatich kandidujúcich Rómov nedostal do parlamentu? Kde nastala chyba? Mali zlú kampaň? Nie sú Rómovia ešte pripravení zvoliť si svojich ľudí?

KOMENTÁR: Prečo sa ani jeden rómsky kandidát nedostal do parlamentu
V parlamente nebude sedieť ani jeden rómsky zástupca. Ilustračné foto. Zdroj:SITA/Ľudovít Vaniher

Nie je veľkým prekvapením, že je medzi nimi aj doterajší splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO-NOVA). Povedzme si pravdu, Rómovia neboli spokojní s jeho prácou a výsledkami. U mnohých stratil dôveru a rešpekt.

Rómska reforma bola fiaskom a diskutabilné boli aj jeho schválené finančné prostriedky, ktoré sa dostávali hlavne do lokalít jeho „vyvolených“ starostov. Na kandidátke OĽaNO-NOVA bolo najviac Rómov. Most-Híd mal na kandidačnej listine dvoch rómskych kandidátov. Po jednom kandidátovi mohli voliči nájsť na kandidátke strán Smer-SD, Sieť, KDH a Sme rodina - Boris Kollár.

Rómska kandidátka Hricková: Problémy ľudí nepoznajú farbu pleti či príslušnosť k národnosti

Prezentovanie sa všetkých rómskych kandidátov prebiehalo hlavne na ich facebookových profiloch. Informovali nás o svojich výjazdových cestách do rómskych osád a miest, na ktorých sa snažili predstaviť svoj program a víziu.

Prečo Rómovia nevolili svojich ľudí - a hlavne prečo im neveria? Pýtajú sa to mnohí, ale odpoveď je v podstate jednoduchá. Za všetky tie roky sa situácia Rómov nezlepšila. Ich životné podmienky sú horšie, ako predtým. Počúvaju len sľuby, ktoré sa nezrealizovali.

Dlhodobé neriešenie rómskeho problému využil vo svojej kampani aj Marian Kotleba, ktorý práve vo svojich vyjadreniach apeloval na to, že Rómovia nepracujú, že táto spoločnosť ich živí, že poberajú veľké sociálne dávky, že je u nich zvýšená  kriminalita - a práve ON to vyrieši a poradí si s „cigánskou“ otázkou. Zmapoval si lokality a našiel si svojich potencionálnych voličov práve tam, kde boli najväčšie medziľudské a vyhrotené problémy medzi Rómami a Nerómami.

Desať statočných na kandidátkach: Ktorý z nich bude slovenským Obamom?

A tu vzniká kľúčová otázka: Načo sa mali vo svojej kampani zamerať rómski kandidáti - a kto mal byť ich hlavnou cieľovou skupinou?

Je pravdou, že máme mnohých budúcich lídrov, vysokoškolsky vzdelaných Rómov, ale treba si zároveň odpovedať na otázku, či sú medzi nimi aj silné osobnosti... 

Je pozitívne, že v týchto voľbách bolo desať rómskych kandidátov, ktorí chceli niečo zmeniť, ale zjavne to bolo málo na to, aby sa dostali do parlamentu. Rómovia im nedali dostatočný počet hlasov. To treba do budúcna analyzovať a poučiť sa. Je to výzva pre všetkých zainteresovaných. Treba pracovať na kampani niekoľko rokov predtým a venovať sa Rómom neustále - a nie len pár mesiacov pred voľbami...

Rómovia na kandidátkach strán:

OĽaNO-NOVA: 27. Ján Herák, 53. Adrián Balog, 60. Eduard Čonka, 142. Peter Pollák

Most-Híd: 18. Štefan Vavrek, 30. Stanislav Vospálek

KDH: 60. Ivan Rác

SIEŤ: 78. Ivan Hriczko

SMER-SD: 147. Alexander Daško.

Sme rodina - Boris Kollár: 34. Silvia Hricková

Denisa Havrľová

Redaktorka
 

Diskusia

Prečo sa Rómovia nedostali do parlamentu?

Najčítanejšie