Zakladateľ KDH Čarnogurský: V hnutí treba zásadne vymeniť vedenie

BRATISLAVA – KDH musí podľa zakladateľa hnutia Jána Čarnogurského zásadne vymeniť vedenie. Ako povedal dnes pre agentúru SITA, v KDH by mala prísť nová garnitúra. Čarnogurský je v takom prípade presvedčený, že sa KDH dokáže vrátiť do parlamentu. „Dokázali sa vrátiť iné strany. U nás SNS, v Čechách KDÚ-ČSL. Šanca je aj v tom, že kresťanská idea je prítomná trvale a je potrebná pre Európu,“

Zakladateľ KDH Čarnogurský: V hnutí treba zásadne vymeniť vedenie
Ján Čarnogurský. Zdroj:TASR/Štefan Puškáš

Z výsledku KDH Čarnogurský viní vedenie hnutia za posledných 15 rokov. „Počas môjho predsedníctva KDH malo najmladších nádejných politikov. Mikuláš Dzurinda, Gabriel Palacka, Daniel Lipšic, Vladimír Palko, Ján Figeľ. Toto všetko sa v KDH skončilo. Nielen skončilo, ale aj čo bola veľká chyba, zaujímaví ľudia ako Lipšic, Procházka, Palko, Mikloško odišli,“ upozornil.

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Figeľ v nedeľu oznámil, že on a vedenie strany je pripravené vyvodiť zodpovednosť za dosiahnuté volebné výsledky a na najbližšej Rade KDH ponúkne svoje funkcie.

Zasadnutie rady zvolal na 19. marca. Neskôr by sa mal konať aj mimoriadny snem kresťanských demokratov, ktorý by mal zhodnotiť výsledky volieb a zvoliť nové vedenie. Kresťanskodemokratické hnutie ostalo pred bránami parlamentu, volilo ho 4,94 percenta ľudí.

VOĽBY 2016: Tri hlavné dôvody, prečo sa KDH nedostalo do parlamentu

Ján Čarnogurský založil Kresťanskodemokratické hnutie v roku 1990. Terajším nezvolením do parlamentu stráca KDH punc jedinej strany na Slovensku, ktorá pôsobí ako parlamentná nepretržite od prvých slobodných volieb v roku 1990.

Podľa krajských predsedov by Figeľ mal odstúpiť

Krajskí predsedovia KDH dnes vyzvali predsedu hnutia Jána Figeľa, aby odstúpil z funkcie predsedu KDH. Dnes sa na stretnutí na tom zhodli predsedovia všetkých ôsmich krajov. Zároveň toto stanovisko Figeľovi oznámili, ten ho zobral na vedomie.

Figeľ v nedeľu oznámil, že on a vedenie strany je pripravené vyvodiť zodpovednosť za dosiahnuté volebné výsledky a na najbližšej Rade KDH ponúkne svoje funkcie. Zasadnutie rady zvolal na 19. marca. Neskôr by sa mal konať aj mimoriadny snem kresťanských demokratov, ktorý by mal zhodnotiť výsledky volieb a zvoliť nové vedenie. Kresťanskodemokratické hnutie ostalo pred bránami parlamentu, volilo ho 4,94 percenta ľudí.

SITA , Aktuálne.sk , TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie