Nespokojní učitelia zvolali bojovú poradu. Varujú pred horúcim septembrom

BRATISLAVA – Nenastúpia učitelia v septembri do školy? Pedagógovia volajúci po zmene zvolali bojovú poradu, zúčastnili sa jej desiatky nespokojných učiteľov. Štrajková pohotovosť trvá už niekoľko mesiacov. Po parlamentných voľbách sa novému ministrovi Petrovi Plavčanovi (nominant SNS) pripomenuli viacerými protestnými zhromaždeniami.

strajk ucitelov Kočan Crmoman Halas
Zľava: Vladimír Crmoman, Branislav Kočan, Juraj Halas na bojovej porade učiteľov. Zdroj:Katarína Filová/Aktuálne.sk

Na stretnutie v jednej z bratislavských kaviarní, ktoré organizátori nazvali Bojová porada, prišli desiatky učiteľov. Boli medzi nimi aj Vladimír Crmoman a Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ani Juraj Halas z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov (IVU).

Okrem bilancovania doterajšieho priebehu štrajku i štrajkovej pohotovosti, pedagógovia hľadali odpoveď na otázku, ako budú pokračovať ďalej. Opäť zopakovali, že ostrý štrajk bude krajným a posledným riešením. Na svojich požiadavkách však stále trvajú. Ak nebudú splnené, ostrý štrajk hrozí už v septembri.

Výsmech vlády učiteľom

„Stále sa niečo deje, aj keď nie uspokojivým smerom,“ zhodnotil aktuálnu situáciu okolo učiteľov Kočan. Kritizoval aj programové vyhlásenie vlády. „Väčšina sme ho hodnotili ako výsmech učiteľom a ich práci,“ povedal a pripomenul, že napriek tomu minister školstva hovorí o úspešnej spolupráci s učiteľskými organizáciami. „Opakovane sme to dementovali,“ zdôraznil.

Brusel nás cepuje za školstvo: Bez vyšších platov sa ďalej nepohnete

Učitelia už dávnejšie deklarovali, že s programovým vyhlásením vlády nie sú spokojní. Prekáža im najmä jeho nekonkrétnosť a absencia požiadaviek, ktoré bývalému aj súčasnému ministrovi učitelia predostreli.

Prečo požiadavky v dokumente chýbajú,  nám minister nepovedal, ani na osobnom stretnutí, informoval Kočan. Šéf rezortu im bližšie vysvetlenie nepodal ani tri týždne po tom, ako ho o to na stretnutí učitelia požiadali.

Učitelia zaplnili kaviareň v Bratislave, prišli na bojovú poradu.Učitelia zaplnili kaviareň v Bratislave, prišli na bojovú poradu. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Na strane učiteľov podľa Kočana stojí aj Európska komisia, ktorá vydala odporúčanie na zatraktívnenie učiteľského povolania. Reálne však odporúčanie nebude mať žiadny vplyv, myslí si.

„O rok to napíšu opäť. Čo to sledujem, minimálne štyri roky sa toto odporúčanie na Slovensku ignoruje,“ dodal.

Tisíce ľudí v uliciach Bratislavy! Nespokojní učitelia opäť protestovali

Vo vládnom programe sa rezort školstva zaväzuje zvýšiť učiteľom od septembra platy o šesť percent. Od januára 2018 by sa mali zvyšovať každý rok, no len za predpokladu, že sa celý systém vzdelávania podarí zreformovať.

 Juraj Halas (IVU) trvá na tom, že požiadavky učiteľov nie sú ničím iným, než len domáhaním sa splnenia sľubov.

"Ak hovoria, že naše podmienky sú nesplniteľné, vlastne tým priznávajú, že nám dali nesplniteľný sľub," myslí si. "Stretávame sa s absolútnou ignoráciou," doplnil ho Kočan a oznámil učiteľom, že na splnení požiadaviek trvá aj predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Pavel Ondek.

Ostrý štrajk učiteľov je na spadnutie: Vláda nám chcela iba zalepiť oči

"Je pripravený podporiť učiteľov a pristúpiť aj ku krajnému riešeniu," naznačil Kočan možnosť ďalšieho ostrého štrajku.

Horúci september a narušené predsedníctvo?

Ten možno čaká Slovensko už onedlho. Orgainzátori položili učiteľom otázku, ako by sa pozerali na to, ak by sa štrajk zrealizoval ešte v tomto roku.Všetci prítomní prisľúbili, že by sa k nemu opäť pripojili.

Čas bilancovania. Čo dosiahli učitelia štrajkom?

"Učitelia sú unavení z nečinnosti," priblížila situáciu pedagogička Ivana Jelen z Evanjelického lýcea v Bratislave. "Hovorí sa o horúcom septembri. Nevieme, čo to znamená, možno by sme si predĺžili august," povedala s tým, že po lete budú učitelia oddýchnutí a pripravení ďalej bojovať za svoje požiadavky.

Učiteľkin návrh prítomní pedagógovia ocenili búrlivým potleskom.

Možnosť septembrového štrajku pripustil aj Halas. Zároveň pripomenul, že sa blíži predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie a upozornil, že toto obdobie je ideálnou príležitosťou pre protesty a demonštrácie.

"Nesmie to prebiehať pokojne," naznačil. "Musíme hľadať spôsoby, ako čo najviac narušiť priebeh predsedníctva."

Cieľom pritom nemá byť ohroziť bezpečnosť, ale upozorniť na kritický stav slovenského školstva aj v medzinárodnom ponímaní. 

Ďalšou možnosťou by bol ostrý štrajk pre konkrétne vyučovacie hodiny. "Jeden deň by odpadla prvá hodina, škola by sa neotvorila o ôsmej, ale o deviatej. Druhý deň by sa otvorila o desiatej a podobne," opísal Halas ďalšiu možnú formu štrajku. Štrajkovalo by sa navyše vždy v iný deň v týždni, aby deti neprišli každý týždeň o tie isté predmety.

Podporila ich hŕstka poslancov

Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Posledná veľká demonštrácia učiteľov sa konala 19. apríla, sily spojili odborári z celého Slovenska, ako aj Iniciatíva slovenských učiteľov a nepedagogickí zamestnanci. K Národnej rade SR vtedy pochodovalo podľa odhadov asi sedemtisíc ľudí – medzi nimi boli okrem učiteľov aj študenti a rodičia.

Sme optimisti, odkazujú učitelia ministrovi. Na úrad mu priniesli svoje požiadavky

Učiteľov priamo pred budovou parlamentu podporilo aj zopár poslancov – medzi nimi napríklad Veronika Remišová (OĽaNO), Igor Matovič (OĽaNO), Martin Poliačik (SaS), Peter Pčolinský (Sme rodina) či Zsolt Simon (nezaradený).

Rezort školstva: Minister chce s učiteľmi spolupracovať

V súvislosti s hroziacim ostrým štrajkom sme oslovili aj ministerstvo školstva.

"Minister školstva Peter Plavčan od nástupu do funkcie ponúka učiteľom spoluprácu na rozvoji slovenského školstva a na riešení problémov, vrátane nedostatočného financovania, ktoré ho dlhodobo trápia," píše sa vo vyjadrení pre Aktuálne.sk, ktoré zaslal komunikačný odbor rezortu.

Korupcia, nízke nároky, málo praxe. S vysokým školstvom aj tak vládne spokojnosť

"Zároveň zdôrazňuje, že každý má právo na prezentáciu svojich názorov, ale aj zodpovednosť za dôsledky svojich činov. Niektorí zástupcovia učiteľov, zďaleka však nie všetci, sa sústreďujú vo svojich prejavoch výlučne na problém zvyšovania finančných prostriedkov do školstva, a to najmä na zvyšovanie platov, pričom riešenie všetkých ostatných problémov pokladajú za druhoradé a prakticky odmietajú o nich aj diskutovať."

Ministerstvo tiež pripomína, že Plavčan po schválení programového vyhlásenia vlády verejne vyhlásil, že sumy v ňom garantované považuje za nevyhnutne minimum, a že sa bude snažiť ich zvýšiť v maximálnej možnej miere.

"Bez ohľadu na to, či sa niektorá skupina vyhráža alebo nevyhráža štrajkom, objektívne sa nedá urobiť viac ako spolupracovať s akademickou a školskou komunitou na príprave a plnení konkrétnych úloh a stále sa snažiť o zabezpečenie postupného zvyšovania finančných prostriedkov do školstva v rámci možností ekonomickej reality," stojí v stanovisku rezortu školstva.

Katarína Filová

 

Diskusia

Budú učitelia opäť štrajkovať?

Najčítanejšie