Chaos v školstve vidieť aj na odmenách. Tisíce zamestnancov obídu naprázdno

BRATISLAVA – Jedných odmenia, druhých nie. Aký chaos vládne v školstve, vidieť aj na koncoročných odmenách pre jeho zamestnancov. Zatiaľ čo asi 71-tisíc pracovníkov dostane po 100 eur, ďalších takmer 90-tisíc sa to netýka. Môže za to zložitý systém financovania.

Chaos v školstve vidieť aj na odmenách. Tisíce zamestnancov obídu naprázdno
Ilustračné foto. Zdroj:SITA/Jozef Jakubčo

Na nerovnosť medzi zamestnancami školstva upozornili odborári. Tí síce privítali rozhodnutie šéfa rezortu Juraja Draxlera o mimoriadnych koncoročných odmenách, ako však priznávajú, nemôžu s ním byť celkom spokojní, lebo neplatí pre všetkých.

Netýka sa tých, ktorí sú v zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí, kde ich platia v rámci tzv. originálnych kompetencií samosprávy, a nevzťahuje sa ani na verejné vysoké školy. To, či títo pracovníci odmenu dostanú, bude záležať na starostoch, primátoroch či rektoroch škôl.

„Tento stav sa dotýka vyše 68-tisíc zamestnancov pôsobiacich na materských a základných umeleckých školách, v školských kluboch detí, centrách voľného času, školských jedálňach a internátoch a tiež viac ako 21-tisíc zamestnancov na verejných vysokých školách,“ uviedol predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavel Ondek.

Nespravodlivosť voči zamestnancom

Ako odborový predák pripomenul, dôvodom týchto nerovností je rozdelenie zamestnancov regionálneho školstva na dve skupiny – jednu financujú v rámci prenesených, druhú v rámci originálnych kompetencií samosprávy. Hlavným rozdielom sú zdroje na ich platy.

Tých prvých financujú priamo z kapitoly ministerstva školstva v štátnom rozpočte, v druhom prípade ide o rozpočty miest, obcí alebo samosprávnych krajov. Osobitnou kategóriou pri udeľovaní odmien sú navyše zamestnanci bilingválnych gymnázií a špeciálnych škôl, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo vnútra.

OECD vydalo veľké porovnanie školstiev. Aj portrét toho podvyživeného slovenského

„Tento stav je prejavom roztrieštenosti a chaosu vo financovaní a riadení škôl a školských zariadení. Ukazuje nespravodlivý prístup k zamestnancom s rovnakým vzdelaním a pracovným zameraním,“ zhodnotil Ondek.

Odborári preto už spustili petíciu za zjednotenie financovania a riadenia školstva. Zatiaľ ju podľa Ondeka podpísalo viac ako 73-tisíc ľudí.

„Budeme apelovať na ministra školstva, aby rokoval so zástupcami samosprávy a vlády, hlavne s ministrom financií, v súvislosti so zabezpečením udelenia odmien všetkým zamestnancom regionálneho a vysokého školstva,“ uzavrel Ondek.

O zmene treba diskutovať

Ministerstvo školstva tvrdí, že za súčasných podmienok nie je rovnaké vyplácanie odmien možné práve pre odlišné kompetencie.

„Tak sú nastavené legislatívne pravidlá. Do budúcnosti sa nebránime takejto zásadnej zmene, ale v súčasnosti môžeme odmeny vyplatiť len zamestnancom škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti obcí, VÚC, cirkevných a súkromných zriaďovateľov,“ uviedla hovorkyňa rezortu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Minister školstva Juraj Draxler tento problém podľa nej vníma a nebráni sa diskusiám o zjednotení školstva pod jednu strechu. „Tiež si myslí, že bude v budúcnosti potrebné, aby o tom hovorilo tak ministerstvo vnútra, ako aj predstavitelia samospráv,“ dodala hovorkyňa.

Keď neprší, aspoň kvapká. Učitelia zvolili netradičný protest

Na to, že ide o zložitú vec, ktorá sa nedá vyriešiť jedným rozhodnutím, upozornila i Zuzana Zimenová z portálu o reforme vzdelávania Noveskolstvo.sk. Podľa nej je v tejto oblasti veľa rôznych kompetencií, ktoré sa však nerozdeľovali „z ľubovôle“ ministerstva či samospráv.

Ak by sa v tomto systéme malo niečo meniť, bolo by údajne potrebné odznovu všetko prehodnotiť a dohodnúť sa na tom, ako sa má školstvo ďalej rozvíjať.

„Domnievam sa, že všetky tieto upozornenia a petície odborárov hovoria najmä o tom, že je v školstve málo peňazí a nie sú zaplatené všetky činnosti, ktoré tí zamestnanci robia,“ zhrnula Zimenová.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Najčítanejšie