Dvetisíc študentov si posvietilo na školstvo. Chceme zmenu, zhodujú sa

BRATISLAVA - Asi dvetisíc študentov rôznych fakúlt a študijných odborov si symbolicky posvietilo na problémy v školstve a podporilo tak štrajk vysokoškolských učiteľov. Zhodujú sa v jednom - školstvo je naša budúcnosť a preto chceme zmenu.

Dvetisíc študentov si posvietilo na školstvo. Chceme zmenu, zhodujú sa
Na protest prišli tisíce študentov. Zdroj:SITA/Marko Erd

Keď chceme žiarivejšiu budúcnosť, musíme sa za ňu postaviť už teraz. S takýmto odkazom sa dnes podvečer niesla demonštrácia za lepšie školstvo na Hlavnom námestí v Bratislave. Podľa odhadov organizátorov asi 2000 ľudí, medzi ktorými boli pedagógovia, študenti či rodičia, si so sebou prinieslo baterky, mobilné telefóny, ale aj lampáše a prskavky, aby si posvietili na problémy v slovenskom školstve.

Radšej čašníčka ako učiteľka? Vysoké školy zatvorili naoko, bojujú diskusiou

Námestím sa niesol aj zvuk rapkáčov, píšťaliek či zvoncov. Vysokoškoláci mali v rukách transparenty s nápismi – Podporujeme učiteľov, aj oni robia pre ľudí, Vzdelaniu áno, Hovorme o vzdelaní či Myslím, teda štrajkujem.

Žiadajú zmenu

V dave bolo vidno študentov z Filozofickej, Lekárskej aj Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského, z Vysokej školy múzických umení, Vysokej školy výtvarných umení, Slovenskej technickej univerzity či odborov ako liečebná pedagogika alebo matfyz. Hoci ich študijné odbory sú odlišné, zhodli sa na jednom - chceme zmenu, lebo školstvo je naša budúcnosť.

Študenti prišli vyzbrojení transparentmi.Študenti prišli vyzbrojení transparentmi. Zdroj: SITA/Marko Erd

Pavol Šveda z Iniciatívy vysokoškolských učiteľov povedal, že ambíciou tohto stretnutia je naďalej pokračovať v podčiarkovaní problémov v školstve.

"Myslíme si, že školstvo bolo na Slovensku 26 rokov zanedbávané a dôsledky toho sa začínajú prejavovať v tom, že klesá kvalita študentov, absolventov a narastá únik šikovných študentov za hranice Slovenska," povedal.

Ako tvrdí, aj vysokoškolskí pedagógovia chcú, aby táto krajina bola vzdelaná a vyspelá. "Dnes tu chceme zdôrazniť politikom a vláde, že nám na školstve záleží a chceme, aby táto téma bola prioritná a čo najskôr riešená," zdôraznil Šveda.

Nečakané rozhodnutie rodičov. Podporia učiteľov, deti nepošlú do školy

Aj rodičia školákov prišli podporiť dnešnú demonštráciu na Hlavnom námestí. Ako uviedli, prišli sem pre to, aby verejnosti povedali, že dávajú na školstvo pozor. "Budeme strážiť túto tému, až kým nenastane posun," skonštatoval pre Štefan Dobák, hovorca iniciatívy Zelená stužka, v ktorej sú združení rodičia žiakov.

Zástancovia tejto iniciatívy - najmä rodičia žiakov zo Spojenej školy Novohradská - deklarujú, že nebudú posielať svoje deti do školy každý piatok až dovtedy, kým minister nesplní požiadavky učiteľov. Oznámili, že ich deti zostanú doma aj zajtra.

Len nezaspať na vavrínoch

Samuel Chrťan zo Študentskej iniciatívy Ďakujeme, že vieme tvrdí, že na Slovensku sa stále žije akoby v istej tme, do ktorej treba svietiť. Podľa jeho slov svietiť tam musia ľudia, ktorým nie je jedno, čo sa tu deje a ktorí chcú byť aktívni. "Ak už niekto tu študuje, tak je veľká šanca, že tu ostane aj žiť. Školstvo, ako základný stavebný kameň spoločnosti, by malo byť jej jednou z priorít," priblížil.

Semester v ohrození? Diplomovka sa dá písať aj počas štrajku, tvrdia vysoké školy

Demonštráciu podporil aj herec Juraj Kemka.Demonštráciu podporil aj herec Juraj Kemka. Zdroj: SITA/Marko Erd

Na demonštráciu za lepšie školstvo prišiel aj herec Juraj Kemka. Ako povedal, pociťoval prirodzenú túžbu podporiť dnešnú akciu. "Mám pocit, že je dôležité, čo sa začalo diať v školstve, a že tí nespokojní učitelia, rodičia aj študenti sa dožadujú niečoho v tejto republike," povedal Kemka. Študentov vyzýval, aby nezaspali na vavrínoch a požadovali od politikov adekvátnu zmenu.

Pokojnú demonštráciu ukončil zbor zložený zo študentov rôznych škôl, ktorý zaspieval študentskú hymnu Gaudeamus igitur.

kf , TASR
 

Diskusia

Mal by minister školstva reagovať na požiadavky učiteľov?

Najčítanejšie