KOMENTÁR Branislava Gröhlinga: Školstvo sa nehýbe vpred, minister mlčí. Smerujeme k historickému momentu

KOMENTÁR - Už sa stalo zvykom, že o školstve sa vyjadrujú viacerí vládni politici, len nie ten najkompetentnejší, ktorý zodpovedá za chod rezortu – minister školstva Peter Plavčan. Ak je školstvo prioritou tejto vlády, ako to vláda sama tvrdí, azda je na mieste otázka, či bol výber šéfa rezortu správny.

plavcan, minister skolstva
Minister školstva Peter Plavčan. Archívne foto Zdroj:TASR – Martin Baumann

Za ministra školstva sa najnovšie vyjadril podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Konkrétne povedal: „Môžeme sa hanbiť, aké výsledky naši žiaci predvádzajú v týchto testoch“. Mal tým na mysli výsledky v rámci medzinárodného testovania PISA. Natíska sa otázka, prečo takéto vyjadrenie išlo verejne, namiesto toho, aby bolo adresované priamo ministrovi školstva.

Problém je však zrejme kdesi inde a má dve, na pohľad odlišné roviny.

Po prvé, a to je už verejné tajomstvo – za ministra školstva sa vyjadruje ktokoľvek iný. Mlčanie ministra k niektorým témam či nedostatok aktivity pri iných  je aj v kruhoch školskej verejnosti často kritizované. V školstve stále chýba reálne nastavená koncepcia, objavujú sa len akési výstrely naslepo ako napríklad branná výchova či hodina dejepisu navyše a pri najväčšej reforme školstva za 25 rokov sa stále iba naťahuje čas.

KOMENTÁR Branislava Gröhlinga: Kde sa dajú nájsť financie do školstva? Možno aj priamo v rezorte

Po druhé, po podpredsedovi Smeru Marekovi Maďaričovi, ktorý už viackrát verejne prezentoval, že má úplne iný (a určite aj triezvejší) pohľad na politiku ako SNS, je tu ďalší politik „novej generácie“ Smeru, u ktorého zažívame niečo podobné. Môžeme interpretovať Pellegriniho vyjadrenie ako kritiku do radov koaličného partnera –  SNS? Prihlásil sa Pellegrini na jednu loď k Maďaričovi? Je čas hovoriť, že v Smere sa našlo druhé krídlo?

Tak či onak, obe roviny majú čosi spoločné. Slovenské školstvo, vraj priorita tejto vlády, sa za vyše roka nepohlo dopredu. Takýmto tempom sa možno dostaneme k historickému momentu: Môže sa stať, že minister nebude čeliť odvolávaniu za nejakú kauzu, škandál či za to, že urobil politický prešľap, ale za to, že neurobil nič.

 

Branislav Gröhling sa dlhodobo snaží zlepšiť úroveň nášho školstva a pomôcť mladým ľuďom nájsť si uplatnenie. Je poslancom NR SR za SaS a tímlídrom strany pre školstvo.

Aktuálne.sk
 

Diskusia

Najčítanejšie