KOMENTÁR Mariána Balázsa: Ficova nehorázna drzosť voči učiteľom

KOMENTÁR - Vyprodukovať toľko nezmyslov, neprávd a zavádzajúcich tvrdení v jednej odpovedi na jednoduchú otázku, ako to urobil Robert Fico v rozhovore pre Nový Čas, je ďalšou premiérovou nehoráznou drzosťou. Nehovoriac o tom, že premiér opäť ukázal, že učiteľmi pohŕda.

Robert Fico
Robert Fico - ilustračné foto Zdroj:SITA - Marko Erd

Aktuálnu iniciatívu učiteľov robia podľa premiéra bratislavskí učitelia. Premiér tiež hovoril o organizátoroch štrajku, že sú to páni z Bratislavy. Stačí si však pozrieť zoznam učiteľov a učiteliek v štrajkovom výbore a zistíme, že vôbec nejde len o bratislavských učiteľov, zastúpení sú učitelia z viacerých regiónov Slovenska. A nejde pritom iba o pánov, viac ako polovicu štrajkového výboru tvoria dámy. Taktiež si stačí pozrieť mapku zapojených škôl a hneď je jasné, že nejde len o Bratislavu, ale aj o ďalšie regióny.

Podľa Roberta Fica je plat učiteľa v priemere „naozaj okolo 1100 eur“. Avšak podľa dostupných údajov bola priemerná mzda pedagogických zamestnancov regionálneho školstva v roku 2015 „naozaj“ menej než tisíc eur.

Ficovi došla s učiteľmi trpezlivosť: Prečo ste neštrajkovali v lete?

Je varovné, že zrejme aj kvôli nízkym platom poklesol v rokoch 2009 - 2014 počet učiteľov do 25 rokov až o 60 percent. V tom istom období sa počet učiteľov nad 60 rokov zvýšil o viac ako 70 percent. Štatisticky by teda priemerný plat (vďaka odpracovaným rokom v prípade starších učiteľov) rástol aj bez toho, aby vláda zvýšila učiteľom platy. Argumentovať preto priemerným platom je mätúce.

JUDr. Robert Fico označil iniciatívu učiteľov za nelegálnu. Ktorý zákon označuje občianske iniciatívy za nelegálne? Tak ich označoval komunistický režim. Tak ich označovala komunistická strana, v ktorej Robert Fico začínal.

Premiér tiež povedal, že „oficiálne školské odbory sa k tomu nepridali“. Lenže slovenská legislatíva termín oficiálne odbory nepozná. Okrem toho podľa Ústavy (čl. 37) „každý má právo sa slobodne združovať s inými na ochranu svojich hospodárskych a sociálnych záujmov“. Ústava tiež deklaruje, že „obmedzovať počet odborových organizácií, ako aj zvýhodňovať niektoré z nich v podniku alebo v odvetví, je neprípustné“.

Slabá účasť sklamala. Učitelia vstúpili do stupňovaného štrajku

Pri dodržiavaní platných zákonov spúšťať občianske iniciatívy alebo aj štrajkovať nie je podľa Ústavy SR nič nelegálne. Môže to byť pre niekoho nepríjemné, napríklad pre Roberta Fica. Ale iba vtedy, keď vládne.

Premiér je v aktuálnom dianí v jednom z najdôležitejších rezortov zjavne hlboko dezorientovaný. Vypotiť v jednej odpovedi toľko nezmyslov a zavádzajúcich tvrdení a zároveň znevažovať učiteľov takým spôsobom, ako to urobil Robert Fico, je však nehorázna drzosť.

Marián Balázs

 

Diskusia

Najčítanejšie