Učiteľom zobrali v parlamente poslednú nádej. Útechu hľadali v uliciach

BRATISLAVA - Problematika učiteľských platov a financovania školstva sa má riešiť až po voľbách. Vyplynulo to z viac ako dvojhodinového mimoriadneho zasadnutia parlamentného výboru pre vzdelávanie, ktorý zasadol z podnetu opozičných poslancov.

Učiteľom zobrali v parlamente poslednú nádej. Útechu hľadali v uliciach
Na Námestí SNP v Bratislave sa zišlo asi tisíc ľudí. Zdroj:SITA/Marko Erd

Členovia výboru odhlasovali výzvu pre všetky kandidujúce politické strany, aby deklarovali verejný záväzok prijať národný vzdelávací program na roky 2016 až 2020 s časovým harmonogramom aj potrebným finančným zabezpečením.

Poslanci zároveň konštatovali, že riešenie problémov v školstve nahromadených za celú históriu SR vyžaduje pokračovanie v začatých zmenách naprieč celým politickým spektrom. Poslanci Smeru-SD, ktorí majú väčšinu, však odmietli požiadavky predstaviteľov učiteľského štrajkového výboru, ktorí chceli do uznesenia dostať aj vyjadrenie k oprávnenosti ich požiadaviek z obsahovej stránky. Chceli tiež, aby výbor vyzval vládu vykonať konkrétne kroky na zabezpečenie riadneho chodu výchovno-vzdelávacieho procesu, ani to im neprešlo.

Štrajkujúci učitelia ukázali výplatné pásky. Tu sú ich platy čierne na bielom!

"Plne chápem situáciu učiteľov vrátane mnohých problémov a frustrácií, s ktorými sa boria. V zásade rozumiem aj duchu ich požiadaviek, ale trvám na tom, že sú extrémne zle naformulované a forma nátlakovej akcie je nešťastná. Nikto doteraz neodpovedal na dve otázky: prečo neprišiel tento tlak už v priebehu kolektívneho vyjednávania a prečo, ak už potom štrajkové akcie prišli, sa to nedeje štandardným štrajkom cez riadne odbory?" pýtal sa minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD), ktorého mrzí forma nátlakovej akcie nespokojných učiteľov, lebo to nepovažuje za štandardný európsky postup.

Draxler tiež odmietol tvrdenia časti učiteľov, že vláda nesplnila svoje programové vyhlásenie. "Ja tvrdím, že splnila, na budúci týždeň predložíme odpočet. Vláda vyšla učiteľom v ústrety aj pri platoch, za posledné štyri roky rástli o 22 percent a musia sa zvyšovať aj ďalej. Ak Smer-SD bude zostavovať vládu, je pripravený razantne navyšovať platy," avizoval Draxler.

Branislav Kočan zo štrajkového výboru upozornil, že bagatelizovanie súčasnej situácie je na škodu všetkým. "Do dnešného dňa sa do štrajku zapojilo vyše 14.500 pedagógov. Podľa našich prepočtov odpadlo alebo bolo neodborne suplovaných okolo 300-tisíc vyučovacích hodín. Situácia je teda vážna. Blížia sa celoštátne testovania, maturity. Aké opatrenia vláda doteraz urobila, aby sa všetky deti mohli učiť? Sú v tomto štáte zálohy, ktoré by zajtra nahradili asi 9000 pedagógov, aby sa mohlo riadne učiť?" pýtal sa a zdôraznil, že od vlády chce len splnenie svojich sľubov.

Písali aj do Bruselu

Iniciatíva slovenských učiteľov informovala o situácii v slovenskom školstve v otvorenom liste aj predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a eurokomisára pre vzdelávanie, kultúru, vedu a šport Tibora Navracsicsa. V liste ich informujú o tom, že nepriaznivé a neustále sa zhoršujúce podmienky vzdelávania vyústili v týchto dňoch až do ostrého neobmedzeného štrajku učiteľov, ktorí žiadajú vládu SR, aby splnila ich požiadavky. List uverejnila Iniciatíva slovenských učiteľov aj na svojej internetovej stránke www.isu.sk.

Pred Národnou radou SR organizuje popoludní Iniciatíva slovenských učiteľov zhromaždenie "Dajme o sebe počuť!" Požiadavky učiteľov sa dostanú dnes aj za múry parlamentu, kde má o situácii rokovať Výbor  pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

Učitelia a dôchodok? Pozreli sme sa, z čoho budú na staré kolená žiť

Časť učiteľov vstúpila 25. januára do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Dôvodom jeho vyhlásenia je dlhodobé ignorovanie požiadaviek učiteľskej obce, odborových a profesijných organizácií v školstve na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

PodľaIniciatívy slovenských učiteľov štrajk podporuje 8745 pedagógov zo 691 škôl.

Situáciu okolo štrajku učiteľov sme sledovali ONLINE:

18:55 - Akciu na námestí SNP ukončili študentskou hymnou Gaudeamus Igitur. Ľudia sa rozchádzajú.

18:50 - Šéf iniciatívy slovenských učiteľov Branislav Kočan vystúpil na pódiu. Podľa neho je do štrajku zapojených viac ako 15-tisíc učiteľov.

18:40 - Vystúpenia mali viaceré známi interpreti ako Para, Vec, Billy Barman

18:35 - Štrajkujúcich učiteľov podporili listom aj Slováci študujúci v zahraničí.

18:09 - Na námestí SNP v Bratislave je so štrajkujúcimi učiteľmi asi tisícka ľudí. Akciu moderuje Michal Hvorecký.

17:40 - Akademický senát vyzval vedenie Univerzity Komenského v Bratislave k podpore štrajkujúcich učiteľov. Predstavitelia vlády a ministerstva školstva doteraz vraj reagovali na celoslovenský štrajk učiteľov s ignoranciou, pohŕdaním či hrubými dezinformáciami, tvrdí Akademický senát Filozofickej fakulty UK.

"UK v Bratislave ako najstaršia a najväčšia univerzita má povinnosť vyjadriť sa k tejto závažnej situácii, ktorá sa týka súčasnosti a budúcnosti vzdelávania na Slovensku a ďalšej perspektívy našej spoločnosti," pokračuje senát. "Filozofická fakulta UK považuje za svoje poslanie aj vzdelávanie učiteľov a medzi štrajkujúcimi učiteľmi je mnoho našich absolventov. Zároveň zdôrazňujeme, že veľká časť problémov, ktoré štrajkujúci učitelia tematizujú, sa priamo dotýka aj vysokého školstva," pripomínajú s tým, že pokiaľ rokovania predstaviteľov štátu s Iniciatívou slovenských učiteľov nebudú úspešné, členovia senátu sa obrátia na akademickú obec univerzity s návrhom na vyhlásenie jednodňového štrajku na podporu požiadaviek štrajkujúcich učiteľov.

16:30 - Rokovanie parlamentného výboru sa skončilo

15:50 - Vznikol nový portál na podporu kvalitnejšieho školstva. Informácie o rôznych iniciatívach učiteľov, rodičov či podporovateľov kvalitnejšieho školstva na Slovensku možno od februára nájsť sústredené na portáli spolocnezavzdelanie.sk. Na stránke, ktorá je občianskou iniciatívou, sú dostupné aj odkazy na facebookové skupiny a iniciatívy, ktoré sa tejto tematike venujú. Autormi a prevádzkovateľmi stránky sú Patrik Balint a Katarína Mikle.

15:28 - Zvuk bubnov, píšťaliek, rapkáčov či zvoncov sa dnes poobede niesol pred Národnou radou SR v Bratislave. Približne 200 ľudí, medzi ktorými boli najmä nespokojní učitelia, rodičia školákov i samotní žiaci, chcelo takouto formou politikom pripomenúť, že rečí už bolo dosť a je najvyšší čas konať. Na 14. hodinu bolo totiž v parlamente zvolané mimoriadne zasadnutie Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport.

V rukách držali protestujúci transparenty s nápismi – Chránite Slovensko pred vzdelaním?, Nejde nám len o platy, Vydržíme! alebo Bojujeme za lepšie školstvo na Slovensku. Výrazný hluk bubnov, sirén či rapkáčov sa niesol okolitými ulicami pred parlamentom zhruba do 14.45 h.

Zdroj: SITA/Marko Erd

"Chceli sme im trošku spríjemniť rokovanie, nech počujú, že ulica nie je prázdna. Vyjadrujú sa totiž na našu adresu, že sme malá skupinka rebelov, takže je tu viditeľné i počuteľné, že tá skupinka nie je malá a že sme dav ľudí, ktorý sa spája v celok za lepšie školstvo a za budúcnosť nášho školstva," povedal Ľuboš Sibert z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorá v pondelok 25. januára vyhlásila ostrý a časovo neobmedzený štrajk pedagógov na celom Slovensku.

Učitelia, ktorí sa dnešného protestu zúčastnili, uviedli, že prišli politikov upozorniť na nepriaznivý stav školstva na Slovensku a nevyhovujúce postavenie učiteľov.

Viktor Križo z ISU dúfa, že poslanci budú akční a protestom ich chceli len povzbudiť k tomu, aby ukázali, ako rýchlo vedia pracovať. "Je to mimoriadne významný krok aj v rámci celej Európy, že nás sledujú ľudia z celého sveta a sú milo prekvapení, že takáto bývala socialistická krajina sa konečne zobudila. Myslím si, že je to mimoriadne významný moment v histórii SR," povedal Križo.

Zdroj: TASR

14:50 - V budove parlamentu sa dnes koná mimoriadne zasadnutie Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport, ktoré zvolal jeho predseda Mojmír Mamojka (Smer-SD) na . Urobil tak na základe podpisov opozičných poslancov, ktorí chceli hovoriť o situácii v školstve. Na zasadnutie výboru bol pozvaný minister školstva Juraj Draxler (nominant Smeru-SD), predstavitelia Iniciatívy slovenských učiteľov i šéf školských odborov Pavel Ondek. Dostavil sa aj predseda Národnej rady SR Peter Pelegrini.

14:32 - Pedagógovia zo ZŠ P. Dobšinského, ZUŠ Ladislava Stančeka v Prievidzi či ZŠ v Kanianke sa pripájajú k celoslovenskému neobmedzenému štrajku. Od minulého týždňa zotrvávajú v štrajku aj učitelia z Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského či Piaristickej spojenej školy F. Hanáka v Prievidzi. Naopak, v štrajku už nepokračujú pedagógovia z Gymnázia Janka Jesenského v Bánovciach nad Bebravou.

14:13 - Vmesta Šaľa zostalo v štrajku osem učiteľov z prvého stupňa na Základnej škole J.C. Hronského, informovala riaditeľka školy Jarmila Husáriková. Voľno majú prváci, druháci, žiaci dvoch tretích a jednej štvrtej triedy. „Na ostatných základných školách sa učí podľa riadneho rozvrhu, v prevádzke sú aj školské družiny a školské jedálne,“ informovala hovorkyňa mesta Erika Kőrösi.

13:50 - V Trenčíne čiastočne obmedzili vyučovanie v dvoch z deviatich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Úplne zatvorená nebola žiadna základná škola. V obmedzenom režime sa od dnešného dňa vyučuje v ZŠ Hodžova. Ako informovalo vedenie školy na svojej webovej stránke, oddnes je prerušené školské vyučovanie pre žiakov 5. až 8. ročníka. V ZŠ Bezručova majú oddnes  voľno žiaci 1. až 3. ročníka a žiaci 5. a 6. ročníka. Žiaci 4., 7., 8. a 9. ročníka v škole strávia štyri až päť hodín. Zatvorená je aj materská škola Šmidkeho.

13:15 - Po polročných prázdninách sa do štrajku zapojilo 10 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja a 77 učiteľov. Informovala o tom dnes hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková. Doložila, že vyučujú všetky stredné školy.

Zdroj: TASR

Najviac učiteľov - po 20, štrajkuje na Gymnáziu Trebišovská 10 v Košiciach a Gymnáziu P. Horova v Michalovciach. „V Košiciach sa do štrajku po skončení polročných prázdnin zapojili štyri základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a 94 učiteľov,“ informovala hovorkyňa košického magistrátu Linda Šnajdárová. Na základných školách Krosnianska 4 a Maurerova 22 sa neučí, obmedzená prevádzka je na ZŠ Krosnianska 2. Do štrajku sa zapojila aj ZŠ na Družicovej ulici, no tu sa vyučuje.

12:30 - Aj po polročných prázdninách zotrvávajú niektoré základné a stredné školy na Spiši v štrajku. V mnohých školách sa vyučuje v obmedzenom režime, žiadna zo škôl však nie je zatvorená. V Popradskom okrese štrajkujú tri základné školy. V okrese Kežmarok sa dnes do štrajku nezapojila ani jedna škola. V okrese Spišská Nová Ves je situácia podobná ako v Popradskom. Najviac štrajkujúcich učiteľov na Spiši je v Levočskom okrese. Najhoršia situácia je v Gymnáziu sv. Františka Assiského. "Sedemnásť učiteľov počas dnešného dňa štrajkuje. Výučba prebieha v obmedzenom režime. Aj napriek veľkému množstvu štrajkujúcich učiteľov vyučovanie dokážeme zabezpečiť," uviedla riaditeľka gymnázia Janka Hozová.

12:08 - Strana Šanca podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za zanedbanie povinnosti pri správe cudzieho majetku. Ministerstvo školstva podľa predsedníčky strany Evy Babitzovej manipulovalo verejné obstarávanie v prípade pomôcok na technické vyučovanie. „Štátny inštitút odborného vzdelávania rozdeľuje eurofondy a vypisuje projekty. Už v roku 2013 obstarával sériu pomôcok na technické vyučovanie za obrovské milióny eur, pričom jediným uchádzačom bola firma Kvant,“ poznamenala s tým, že smerácki politici systematicky tunelujú školstvo. „Šanca nachytala Smer s rukami vo vreckách našich školákov, zatiaľ čo vonku mrznú mizerne zaplatení učitelia,“ povedala.

Na základe obstarávania dodala firma do škôl spájkovačku, ktorá stojí podľa predsedníčky Šance bežne v obchode 10 eur. Prihodili niečo navyše a jej cena stúpla na 117 eur. „Obstarali tiež reťazovú pílu, ktorej cena v obchode je 90 eur, pričom školy za ňu zaplatili 580 eur,“ poznamenala. Ministerskí úradníci sa tiež podľa nej rozhodli, že za plagát o zabezpečovacích prvkoch v domácnosti či rozvode plynu v domácnostiach dajú 492 eur, pričom, ako dodala, podobná mapa v kníhkupectve môže stáť približne 20 eur.

Učitelia sa opäť pustili do Fica: Program vlády je len zdrapom papiera

Firma Kvant za posledné roky takto „vypodnikala“ 56 miliónov eur, pričom v tejto chvíli sa na ministerstve rozdeľuje ďalších 190 miliónov eur z eurofondov opäť pre firmu Kvant.

11:50 - Od dnešného dňa vstúpila do štrajku Základná škola s materskou školou T. Vansovej vo Zvolenskej Slatine. "Od začiatku sme sa do štrajku nezapojili preto, že sme ešte realizovali jeden zaujímavý jazykový projekt so zahraničnými lektormi a nechceli sme prerušiť kontinuitu," povedala zástupkyňa riaditeľky Mária Huliaková. Do štrajku sa však pedagógovia chceli zapojiť a už koncom minulého týždňa informovali rodičov prostredníctvom internetovej stránky a vývesiek, že štrajkovať budú práve dnes, po skončení polročných prázdnin. Základná škola má 21 učiteľov.
Doma dnes zostalo všetkých 233 žiakov ZŠ a keďže štrajk podporilo aj osem učiteliek MŠ, doma je aj asi 80 predškolákov.

Učitelia vo Zvolenskej Slatine chcú okrem zvýšenie platov najmä väčšiu pomoc od štátu pri vzdelávaní žiakov s poruchami správania a učenia a detí s mentálnym postihnutím, ktorých sú na škole desiatky. "Pomoc dvoch asistentov, ktorých sme tu mali, je nedostatočná," pripomenula zástupkyňa.

11:31 - Strana Most-Híd pripravila návrh novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, kam spadajú aj učitelia. "Dnešný mimoriadny školský výbor by mohol prijať určité uznesenia. My sme novelu pripravili a je to jednoduché. Stačí do tabuľky doplniť nové čísla. To už je zodpovednosť premiéra Roberta Fica, aby začal rokovať s nespokojnými učiteľmi a na základe kompromisu by vzniklo určité číslo," odporučil predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že poslanci Mosta-Híd sa pre návrh novely zákona pokúsia na zasadnutí výboru získať podporu.

Ďalším krokom by malo byť uznesenie vlády, ktorá navrhne prijať zmeny v skrátenom legislatívnom konaní tak, aby bola právna norma účinná už od 1. marca. "Nesúhlasíme s tým, že vláda nemôže teraz nič urobiť pre učiteľov, lebo legislatívny proces je uzavretý. Do volieb sú ešte štyri týždne, takže sa to dá. Prvá Ficova vláda menila zákon o občianstve tri týždne pred voľbami," uzavrel Bugár.

Zdroj: TASR

11:21 - Cirkevná základná škola s materskou školou Dobrého pastiera a ZŠ Námestie mladosti zostali dnes v Žiline zatvorené. V Martine sa z deviatich škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta do štrajku momentálne zapojilo šesť škôl a štrajkuje aj jedna základná umelecká škola. Zo stredných škôl v žilinskom kraji sa do štrajku zapájajú Gymnázium Hlinská v Žiline, Gymnázium Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši, Spojená škola Scota Viatora v Ružomberku a Stredná odborná škola Hattalova v Námestove. Na všetkých školách sa vyučuje v bežnom režime, Gymnázium M. M. Hodžu má špecifický režim výučby.

10:50 - Vo väčšine základných škôl v bratislavských mestských častiach, ktorých učitelia zotrvávajú v štrajku, už obnovili vyučovanie, minimálne v obmedzenom režime. Niektoré školy však ostávajú naďalej úplne zatvorené.

Tisícky ľudí v uliciach Bratislavy! Učitelia a rodičia vytvorili živú reťaz

V Petržalke je to ZŠ Pankúchova. "Z jedenástich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti sa do štrajku zapojilo celkovo deväť, okrem ZŠ Pankúchova však vyučovanie v týchto školách prebieha v obmedzenom režime," informovala hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová.

V Karlovej Vsi zo štyroch základných škôl štrajkujú naďalej tri, pričom ani dnes sa nevyučuje v ZŠ Karloveská a ZŠ Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici. "V Spojenej škole Tilgnerova zabezpečujú náhradný program pre najmenšie deti," doplnil karlovoveský hovorca Branislav Heldes. Zatvorená ostáva aj škola na Hargašovej ulici v bratislavskej Záhorskej Bystrici, kde učitelia, ktorí sa do štrajku nezapojili, zabezpečujú činnosť materskej školy.

Hovorkyňa Ružinova Marianna Šebová uviedla, že z deviatich základných škôl pod správou ich mestskej časti už obnovili vyučovanie aj v ZŠ Drieňová, kde je dnes zabezpečené vyučovanie pre žiakov prvého stupňa.

V Starom Meste bude v obmedzenom režime prebiehať vyučovanie v ZŠ Mudroňova, Jelenia, Hlboká, Vazovova, Grosslingová a Dubová. "V riadnom režime ide ZŠ Škarniclova," informovala hovorkyňa mestskej časti Nora Gubková.

Z ôsmich základných škôl v Novom Meste pokračuje v štrajku päť.

Zdroj: TASR

10:15 - V Pezinku sa stále nevyučuje v ZŠ Jána Kupeckého, ZŠ Fándlyho a ZŠ Na bielenisku fungujú v obmedzenom režime. Do štrajku je v týchto školách momentálne zapojených celkovo 84 pedagógov. Učitelia plánujú s ľuďmi, ktorí sú taktiež nespokojní so stavom v školstve, vytvoriť dnes o 16.00 h živú reťaz, ktorá bude začínať na Radničnom námestí v Pezinku.
   
ZŠ J. Kupeckého na svojej webovej stránke ďakuje rodičom za prejavy podpory a pochopenie požiadaviek učiteľov, za ktoré v týchto dňoch bojujú. "Nejde nám len o platy, ale o vylepšenie celého vzdelávacieho systému. Vieme, že vám spôsobujeme nemalé problémy, o to viac si vašu podporu ceníme, ale musíme v našom boji vydržať," informuje škola rodičov.

Na koho strane stojí? Riaditeľka podporila štrajk, no hľadá nových učiteľov

10:05 - Na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja zostalo dnes v štrajku spolu 23 pedagógov. Z celkového počtu učiteľov to predstavuje 1,2 percenta. Najviac, desať, je zapojených na Gymnáziu F. V. Sasinka v Skalici.

Štrajk má podporu aj na Gymnáziu Jána Hollého v Trnave, Strednej odbornej škole v Hlohovci, Obchodnej akadémii vo Veľkom Mederi a na Gymnáziu Vojtecha Mihálika v Seredi. Všade je zabezpečené náhradné vyučovanie.

Aktuálne.sk , TASR , SITA
 

Diskusia

Najčítanejšie