Sme optimisti, odkazujú učitelia ministrovi. Na úrad mu priniesli svoje požiadavky

BRATISLAVA – Povedali nám, že do piateho marca nemôžu s našimi požiadavkami nič robiť. Dnes je piateho apríla, mesiac po tomto termíne, tak sa pripomíname, oznámili učitelia, ktorí dnes opäť vyšli do ulíc. Novému ministrovi chceli ukázať, že to so štrajkom myslia vážne a na úrad mu priniesli svoje požiadavky.

Sme optimisti, odkazujú učitelia ministrovi. Na úrad mu priniesli svoje požiadavky
Učitelia priniesli na ministerstvo školstva svoje požiadavky. Zdroj:Katarína Filová/Aktuálne.sk

Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl začal v januári, v polovici februára po nich prevzali solidárnu štafetu vysokoškolskí pedagógovia. Hoci viditeľné výsledky štrajk zatiaľ nepriniesol, podľa jeho účastníkov bolo veľkým pozitívom to, že sa o školstve a problémoch v ňom začalo nahlas rozprávať.

Demonštrovali naraz v troch mestách

Teraz sa o ňom navyše bude zrejme rozprávať opäť. Učitelia zotrvávajú v štrajkovej pohotovosti a dnes svoje požiadavky pripomenuli zhromaždeniami v troch mestách – v Bratislave, Košiciach a Ružomberku.

Košickí učitelia pripravili "inauguráciu nového ministra".

Učitelia opäť vyjdú do ulíc. V troch mestách chystajú štrajk

„Uvedenie nového ministra školstva do funkcie si urobíme spolu: učitelia základných, stredných a vysokých škôl, študenti aj rodičia. V Košiciach mu pripomenieme, že naše požiadavky zatiaľ neboli splnené a máme toho stále rovnako dosť ako doteraz. Možno aj viac. Aby náš srdečný pozdrav bolo počuť cez celé Slovensko až do hlavného mesta,“ uvádzali organizátori v pozvánke na sociálnej sieti.

Podporovatelia učiteľov prišli vyzbrojení transparentami.Podporovatelia učiteľov prišli vyzbrojení transparentami. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Pedagógovia v Ružomberku zase do boja vytiahli bubny.

„Pred voľbami sľubovali, že do piateho marca pre nás urobiť nič nemôžu. Poďme sa im teda pripomenúť, že sme stále tu a boj za kvalitu školstva nevzdáme! Spájame sa s v ten istý čas s Košicami a Bratislavou. Vezmite si bubny, hrnce, panvice, čokoľvek, nech je nás počuť...“ pozývali zase ružomberskí učitelia.

Pripomenuli sa ministrovi

Protestný pochod pripravila Iniciatíva slovenských učiteľov aj v Bratislave. „Naše požiadavky neboli doteraz splnené, preto treba kompetentným pripomenúť, že štrajková pohotovosť trvá a sme stále nahnevaní,“ uviedli organizátori.

Učitelia odkazujú Orbánovi: Hrozba štrajkom nie je vtip

Učitelia, študenti a podporovatelia štrajku sa stretli pred Úradom vlády na Námestí slobody v Bratislave. Účasť prisľúbilo na sociálnej sieti viac ako tisíc ľudí, približne rovnako veľký dav sa na námestí aj zhromaždil. Ako organizátori uviedli hneď na úvod, cieľom stretnutia nebol protest.

"Dnes to nie je protestné zhromaždenie, ideme si urobiť príjemnú slnečnú prechádzku k ministerstvu školstva, zoznámiť sa s ministrom a pripomenúť sa mu," uviedli.

Trasa pochodu v Bratislave.Trasa pochodu v Bratislave. Zdroj: ISU

 

Minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS) pritom povedal, že plánuje platy učiteľom zvyšovať. O koľko by si mohli pedagógovia prilepšiť, však nekonkretizoval.

Plavčan chce zvyšovať platy učiteľov pravidelne. Sumu nepovedal

"Hovorili sme aj o zvyšovaní platov učiteľov a môžem povedať, že prvýkrát v histórií by sme chceli dosiahnuť, aby bolo pravidelné počas celého volebného obdobia," povedal po rokovaní s ministrom financií Petrom Kažimírom v utorok 5. apríla.

Hrozba štrajku stále trvá

"Pripravili sme banery s našimi požiadavkami, ktoré zanesieme pred Úrad vlády a ministerstvo školstva," povedal jeden z organizátorov učiteľ Vladimír Crmoman. Vyjadril sa aj k nekonkrétnemu sľubu, ktorý vyslovil Plavčan.

"To je práve to dôležité, aby boli jasné garancie a aby sa začali napĺňať. Sľubov tu bolo veľmi veľa - naša prvá akcia bol zraz dlhých nosov, pretože sme tým chceli demonštrovať, že nás neustále niekto ťahá za nos. Školstvo potrebuje jasné zmeny, jasné kroky, ktoré sa napĺňajú, jasný harmonogram so záväzkami, ktoré sa dajú kontrolovať. Keď bude toto všetko naplnené, naša iniciatíva tiež naplní svoj zmysel a nebudeme štrajkovať," povedal.

Ak nebudú splnené požiadavky, budú učitelia ďalej štrajkovať, uviedol Vladimír Crmoman z ISU.Ak nebudú splnené požiadavky, budú učitelia ďalej štrajkovať, uviedol Vladimír Crmoman z ISU. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Ak minister požiadavky nesplní, učitelia sú pripravení vrátiť sa do ostrého štrajku. Či by sa učitelia uspokojili aj s nižším zvýšením platov, Crmoman jednoznačne povedať nevedel. Je to vecou dohody, uviedol.

KOMENTÁR Martina Poliačika: Deti štrajku

"V Iniciatíve slovenských učiteľov máme priamu demokraciu, museli by sme sa zísť, rokovať -  máme 25 regionálnych iniciatív - a potom by sme sa dohodli na spoločnom postupe."

Transparenty s požiadavkami skončili na ministerstve

Učitelia spolu so študentami a podporovateľmi priniesli na ministerstvo školstva tri transparenty s napísanými požiadavkami, ktoré od ministra požadujú. Nechať ich museli na vrátnici, pretože si ich nikto z úradu neprišiel prevziať. Napriek tomu učitelia tvrdia, že sú optimisti a veria, že sa im vyššie platy podarí vybojovať.

Nielen tie však figurujú v požiadavkách Iniciatívy slovenských učiteľov. Okrem toho požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.

Tieto tri banery odniesli učitelia na ministerstvo školstva.Tieto tri banery odniesli učitelia na ministerstvo školstva. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Učitelia sa vrátili do ulíc po viac ako mesačnej prestávke. Na podporu štrajku sa vtedy organizovali rôzne podujatia – prednášky, diskusie, demonštrácia svetiel, bubnovačka bratislavskými ulicami aj symbolický pohreb školstva. Blížiace sa voľby však nahrávali odporcom štrajku, ktorí za ním videli politické aktivity.

Čas bilancovania. Čo dosiahli učitelia štrajkom?

„Vraveli, že naša aktivita je politicky motivovaná, pretože sa blížia voľby. Bolo im jedno, že naša snaha trvá už niekoľko rokov, že sme sa im pripomínali rôznymi akciami, demonštráciami či aktivitami na jeseň minulého roka. Zvíťazila arogancia moci, ktorá je dnes už minulosťou,“ informovala v tejto súvislosti Iniciatíva slovenských učiteľov 2. apríla v blogu.

Pochod podporila asi tisícka ľudí.Pochod podporila asi tisícka ľudí. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

„Opakujeme a budeme opakovať donekonečna - nám ako Iniciatíve slovenských učiteľov ide iba o školstvo, ktoré potrebuje pomoc. Problémy sú definované, riešenia sú na stole, čas beží, preto hovoriť o prvých sto dňoch pre vládu nemá zmysel. Kocky sú hodené, teraz nastal čas konať. “

Najbližším podujatím na podporu učiteľov bude stretnutie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave vo štvrtok 7. apríla. Témou diskusie bude prínos štrajku regionálnemu školstvu, súčasná situácia v školstve - nový minister, priority vlády a podobne, ale aj možnosť ďalšieho štrajku.

Katarína Filová

 

Diskusia

Vrátia sa učitelia do ostrého štrajku?

Najčítanejšie