Tisíce ľudí v uliciach Bratislavy! Nespokojní učitelia opäť protestovali

BRATISLAVA – Politici nás nepočujú, preto musíme hovoriť nahlas, odkazujú učitelia, ktorí s programovým vyhlásením vlády spokojní nie sú. Protesty teda neutíchajú, ale práve naopak – na utorkovom pochode od Úradu vlády SR k parlamentu sa stretlo podľa odhadov viac ako sedemtisíc účastníkov.

ucitelia protest strajk
Učitelia si priniesli transparenty, rapkáče a bubny. Zdroj:Katarína Filová/Aktuálne.sk

Učitelia pred parlamentnými voľbami prešli do štrajkovej pohotovosti a vyčkávali na príchod novej vlády. Po zverejnení programového vyhlásenia zostali nemilo prekvapení – neponúka podľa nich žiadne konkrétne riešenia.

Sme optimisti, odkazujú učitelia ministrovi. Na úrad mu priniesli svoje požiadavky

„Môj názor je, že programové vyhlásenie je plné nekonkrétnych sľubov, mnohé veci sa dajú rôzne interpretovať, ale hlavne – nie sú tam premietnuté požiadavky a návrhy, ktoré spisovali partnerské organizácie. Nevidíme tam ani požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov, ani komory učiteľov, ani deklaráciu, ktorú podpísali všetky tieto organizácie,“ povedal ešte minulý týždeň pre Aktuálne.sk šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Učitelia sa zhromaždili pred Národnou radou SR.Učitelia sa zhromaždili pred Národnou radou SR. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Napriek tomu sa učitelia zatiaľ do opätovného ostrého štrajku nehrnú, nechcú však ani zostať ticho. V Bratislave preto zvolali školské odbory protestný pochod, ktorý mal politikom pripomenúť ich požiadavky. Zúčastnili sa ho učitelia z celého Slovenska.

Hrozí ďalší ostrý štrajk

„Politici nás nepočujú, preto musíme hovoriť nahlas. Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) sa zúčastní a vyzýva k účasti aj všetkých tých, ktorým nie sú ľahostajné otázky týkajúce sa školstva,“ avizovala ISU na Facebooku. V pozvánke na akciu sa navyše uvádza, že programové vyhlásenie vlády „je výzvou na štrajk.“

Ostrý štrajk učiteľov je na spadnutie: Vláda nám chcela iba zalepiť oči

Protest podporili aj vysokoškolskí učitelia. „Iniciatíva vysokoškolských učiteľov podporuje protest, ktorý zvolali stavovské organizácie rezortu, vrátane tých vysokoškolských,“ informovali na sociálnej sieti.

Minister školstva Peter Plavčan informoval, že na programovom vyhlásení vlády spolupracovali aj školské odbory, iniciatívy a združenia. Crmoman toto tvrdenie dementoval.

Pochod smeroval od Úradu vlády SR k parlamentu.Pochod smeroval od Úradu vlády SR k parlamentu. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

„Vzniklo (programové vyhlásenie vlády, pozn. red.) politickým rozhodnutím a neodráža realitu,“ zdôraznil. „Politický záujem prevýšil verejný záujem.“

Rovnako spoluprácu odmietajú aj odborové zväzy. V utorok na proteste Crmoman pripustil, že budú učitelia opäť štrajkovať.

„Budeme po tomto proteste vyhodnocovať situáciu a vyzývame učiteľov, aby sa pripravili na ďalšie protesty, prípadne na štrajk, lebo sa nesplnili naše požiadavky,“ povedal. „Štrajk sa nevylučuje. Je to to najkrajnejšie riešenie, ale keďže nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia riešila, je to v hre. Sme v štrajkovej pohotovosti.“

Učitelia opäť vyjdú do ulíc. V troch mestách chystajú štrajk

Kedy by malo dôjsť k štrajku, bližšie nekonkretizoval. Spokojní nie sú ani ďalší učitelia.

„Zhodli sme sa, že programové vyhlásenie vlády je, čo sa týka našich platov, nášho postavenia a vôbec celého financovania školstva, jeden krutý výsmech,“ povedal Branislav Kočan z Iniciatívy slovenských učiteľov. „Nechceme byť ďalej na smiech.“

Protest podporili tisícky ľudí

Podľa odhadov sa pred Úradom vlády SR zišlo viac ako sedemtisíc ľudí. Medzi nimi boli učitelia zo všetkých krajov Slovenska, ako aj nepedagogickí pracovníci, vysokoškolskí učitelia, učitelia zo základných umeleckých škôl, ale aj rodičia a študenti.

Na protest prišlo asi sedemtisíc učiteľov.Na protest prišlo asi sedemtisíc učiteľov. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

„Chceme upozorniť poslancov, že v školstve to nie je také jednoduché, ako sa zdá. Na jednej strane niekto hovorí o reforme a potom prídu financie, no my hovoríme, že reforma bez financií sa robiť nedá,“ povedal predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

„Čakáme na ďalšie rokovania, lebo rokovanie s inými politikmi, okrem ministra Plavčana, neboli – a tí politici sú viac zodpovední za stav školstva ako pán minister Plavčan.“

Podľa jeho slov oslovili odbory na rokovanie lídrov všetkých vládnych strán, ani jeden na výzvu nereagoval. „Všetko zostalo na pleciach pána Plavčana,“ uviedol Ondek pred protestom.

Čas bilancovania. Čo dosiahli učitelia štrajkom?

Po jeho skončení však Andrej Danko odborárov prijal v Národnej rade SR. Predsedovi parlamentu odovzdali svoje vyhlásenie a rokovali o problémoch v školstve. Neznamená to však koniec protestov, naznačil Ondek. "Toto stretnutie dáva nádej na ďalšie rokovania," povedal.

Pred parlamentom podporilo demonštráciu aj zopár poslancov, medzi nimi boli napríklad Igor Matovič (OĽaNO), Martin Poliačik (SaS) alebo Peter Pčolinský (Sme rodina).

Protest podporila aj hrśtka poslancov NR SR.Protest podporila aj hrśtka poslancov NR SR. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

Odborový zväz ocenil zaradenie niektorých z ich navrhovaných bodov do programového vyhlásenia vlády. Zároveň však jeho predstavitelia zdôraznili, že ich požiadavky zostali z väčšej časti nesplnené.

Listami podporili protest aj učitelia z Českej republiky, Poľska a Maďarska. Práve našich južných susedov čaká v stredu celodenný štrajk učiteľov.

Plavčan si za programovým vyhlásením stojí

Programové vyhlásenie vlády požiadavky učiteľov nesplnilo. Podľa neho má objem zvýšenia verejných zdrojov investovaných do vzdelávania dosiahnuť počas celého volebného obdobia dve miliardy eur, v roku 2020 by tak úroveň verejných zdrojov vkladaná ročne do školstva mala byť porovnateľná s priemerom v krajinách Európskej únie.

Štrajk sa končí. Učitelia a študenti prechádzajú do štrajkovej pohotovosti

Učitelia by sa tiež mali dočkať vyšších platov v priemere o šesť percent od 1. septembra 2016 a následne od 1. januára 2018 až do konca volebného obdobia. Podľa ministra Plavčana je veľkým úspechom to, že sa od roku 1990 po prvý raz dostali do vládneho programu konkrétne čísla.

Jednotlivé kraje Slovenska reprezentovali žlté vlajky.Jednotlivé kraje Slovenska reprezentovali žlté vlajky. Zdroj: Katarína Filová/Aktuálne.sk

K utorkovému pochodu sa Plavčan vyjadril na mimoriadnom brífingu na ministerstve školstva. Za programovým vyhlásením si stojí.

"V tomto dokumente, ktorý vznikol na základe širokej dohody, sú po prvý raz uvedené aj konkrétne čísla, a to nárast finančných prostriedkov za štyri roky o dve miliardy eur. Takisto aj platové tarify, ktoré sa taktiež po prvý raz objavili," povedal.

Ako dodal, body z programového vyhlásenia sú len nevyhnutným minimom, ak sa ukážu prvé výsledky, bude ochotný rokovať s partnermi na ďalších reformách, uviedol minister.

Katarína Filová

 

Diskusia

Dosiahnu učitelia splnenie svojich požiadaviek?

Najčítanejšie