Semester v ohrození? Diplomovka sa dá písať aj počas štrajku, tvrdia vysoké školy

BRATISLAVA – V pondelok vstúpili do štrajku aj vysokoškolskí učitelia. Tí nebojujú za vlastné výhody, ale podporujú štrajkové snahy kolegov zo stredných a základných škôl. Štrajkujúci pedagógovia sa stretli na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a prevzali symbolický štafetový kolík – teraz v štrajku pokračujú oni.

Semester v ohrození? Diplomovka sa dá písať aj počas štrajku, tvrdia vysoké školy
Štafetový kolík vysokoškolským učiteľom - v zastúpení Juraja Halasa - odovzdala učiteľka Ivana Jelen. Zdroj:Aktuálne.sk/Katarína Filová

„Zamestnanci 15 vysokých škôl na celom Slovensku dnes prevezmú štrajkovaciu štafetu, nielen v Bratislave, ale aj v Nitre, Banskej Bystrici, Žiline, Ružomberku, Prešove či v Košiciach,“ citoval oficiálne vyjadrenie Juraj Halas, člen štrajkového výboru Iniciatívy vysokoškolských učiteľov.

Štrajkovú štafetu prebrali vysoké školy. Zoznam univerzít, v ktorých sa zastavil život

„Sú medzi nami odborníci v prírodných aj spoločenských vedách, humanitných disciplínach aj v umení. K tomuto kroku sme sa rozhodli preto, lebo chceme vyjadriť solidaritu s našimi kolegyňami a kolegami v regionálnom školstve.“

Nedôstojné postavenie v spoločnosti

Podľa jeho slov podporujú učiteľov, ktorí boli tri týždne vystavení nepochopeniu, zastrašovaniu a vydieraniu a politickí predstavitelia na ich požiadavky nevedeli reagovať.

Rektori chcú lepšie školstvo, ale aj začiatok letného semestra

„Do štrajku vstupujeme na protest proti tomu, ako sa s našimi kolegami zaobchádza, na znak nesúhlasu s nedôstojným spoločenským postavením, ktoré táto krajina prisudzuje učiteľom.“

Vysokoškolskí učitelia tiež plno podporujú požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov.
Štafetový kolík ISU priniesol na fakultu organizátor štrajku učiteľov Vladimír Crmoman a vysokoškolským kolegom ho odovzdala učiteľka z Evanjelického lýcea v Bratislave Ivana Jelen. Táto škola ešte v piatok (14. 2.) štrajkovala a jej brány boli pre študentov zatvorené.

Štafetový kolík priniesol Vladimír Crmoman.Štafetový kolík priniesol Vladimír Crmoman. Zdroj: Aktuálne.sk/Katarína Filová

„Nie je to obyčajný štafetový kolík,“ povedal Crmoman, „toto je kolík, ktorý si v roku 2012 odovzdávali školy, ktoré boli zapojené do štafetového štrajku. Vtedy si školy takto odovzdávali štafetu a každý deň jedna štrajkovala až do konca roka 2012.“

Kolík potom odovzdali odborovému zväzu dúfajúc, že ten štafetu preberie. Nestalo sa tak. Preto teraz Jelen odovzdala symbolickú štafetu Halasovi, ktorý sa vyjadril, že keď nastane čas, kolík učiteľom vysokoškolskí pedagógovia zase vrátia. Kedy sa tak stane zatiaľ nie je jasné, podľa Crmomana bude dnes zasadať štrajkový výbor, aby rozhodol, ako sa bude pokračovať ďalej.

Úcta k učiteľom je v priepasti

Samotné odovzdanie kolíka sprevádzal obrovský aplauz v preplnenej prednáškovej sále Filozofickej fakulty Univerzity Komenského. Medzi nimi boli aj študenti. Niekoľko desiatok ďalších záujemcov sa na podujatie vôbec nedostalo a museli čakať na chodbe pred miestnosťou.

V Bratislave demonštrovali učitelia, žiaci aj vysokoškoláci

„Ešte nikdy som túto miestnosť nevidela takú plnú,“ povedala vo svojom prejave pedagogička fakulty z katedry politológie Darina Malová. „Priznám sa, že ma to znervózňuje a zaväzuje.“

 

Do preplnenej sály sa množstvo záujemcov vôbec nedostalo.Do preplnenej sály sa množstvo záujemcov vôbec nedostalo. Zdroj: Aktuálne.sk/Katarína Filová
Prezradila tiež, že k štrajku ju „popohnalo“ to, keď v televízii videla študenta strednej školy vyjadrovať sa k téme učiteľského štrajku. „Povedal – no, keď nevydržia, vytrú s nimi podlahu ako s handrou. Vtedy som si uvedomila, do akej priepasti sa prepadla úcta k nášmu spoločnému povolaniu,“ dodala.

Presný počet štrajkujúcich vysokoškolských učiteľov Halas uviesť nevedel, keďže sa situácia stále mení. „Je to trojciferné číslo,“ bližšie nekonkretizoval. Diskusia s ministrom školstva a vládou zrejme pri tomto štrajku neprebehne.

Nečakané rozhodnutie rodičov. Podporia učiteľov, deti nepošlú do školy

„Keďže nie sme členmi tripartity, ani nie sme odborová organizácia, tak nepredpokladáme, že by nás považovali za legitímnych partnerov,“ vysvetlil Halas. „Počkáme si ale, čo sa bude diať,“ dodal. 

Nechcú ochromiť školy

Učitelia už skôr deklarovali, že hoci sa zúčastňujú štrajku, neprestanú chodiť do školy. Namiesto riadneho vyučovania však využijú priestor na diskusiu so študentami o stave školstva na Slovensku. Ohrození by nemali byť ani končiaci študenti, ktorí v týchto dňoch pracujú na diplomových prácach a v lete ich čakajú štátne skúšky.

„Nevidíme na to dôvod, je začiatok semestra, nevieme, ako by mohol niekomu ublížiť štrajk. Pokiaľ študent píše diplomovú prácu, tak ju môže písať aj počas štrajku,“ myslí si Halas. „Našim cieľom nie je ochromiť chod vysokých škôl,“ zdôraznil.

Štrajkovú štafetu preberajú univerzity. Letný semester je ohrozený!

Sprievodné akcie k štrajku vysokoškolských učiteľov by mali vyvrcholiť vo štvrtok veľkým zhromaždením učiteľov a sympatizantov štrajku na Hlavnom námestí v Bratislave.

Podporujú aj študenti

„Celá iniciatíva je apolitická a vznikla na pôde našej fakulty ako výsledok stretnutia akademickej obce, ktoré sa uskutočnilo v pondelok (8.2.) v átriu. V súčasnosti má štrajkový výbor členov z viacerých fakúlt a univerzít, a postupne pribúdajú ďalší,“ napísal študentom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského predseda študentskej časti akademického senátu Viktor Svetský.

K štrajku sa Filozofická fakulta UK hlási aj transparentom na fasáde.K štrajku sa Filozofická fakulta UK hlási aj transparentom na fasáde. Zdroj: Aktuálne.sk/Katarína Filová

Svojim spolužiakom pripomenul, že úspech štrajku záleží aj od nich a vyzval ich k účasti na podporných akciách, ktoré budú štrajk sprevádzať. „Prosím vás, nechoďte brigádovať, neurobte si alternatívny program, ale príďte podporiť toto stretnutie,“ napísal o pondelkovom úvodnom stretnutí štrajkujúcich učiteľov.

Podľa oficiálnej stránky Iniciatívy slovenských učiteľov sa do štrajku zapojilo 15 vysokých škôl. Patria medzi ne napríklad Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita, Katolícka univerzita v Ružomberku, Univerzita Konštantíta Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici či Žilinská univerzita.

Zoznam štrajkujúcich univerzít nájdete TU>>

V rozhodnutí štrajkovať podporujú svojich pedagógov aj mnohí vysokoškoláci.

„Po porade so spolužiakmi chceme celú katedru žurnalistiky v štrajku podporiť,“ napísali zástupcovia prvého ročníka magisterského stupňa v oficiálnom vyhlásení vedeniu Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislave.

„A to nie preto, aby sme sa vyhli vyučovaniu, ale preto, že štrajkujúci učitelia základných a stredných škôl sú vyčerpaní a pomoc od vysokoškolských autorít by im nepochybne pomohla.“

Katarína Filová

 

Diskusia

Dosiahnu učitelia svoje požiadavky?

Najčítanejšie