Cesta pod Strečnom ostáva naďalej uzavretá. Skalné bralo sa môže uvoľniť

STREČNO - Frekventovanú cestu I/18 popod hrad Strečno, ktorá spája Žilinu s Martinom, v nedeľu (16.7.) neplánovane uzavreli. Hrozí totiž, že z nesanovanej časti brala sa uvoľní približne 50-tonový skalný blok. Podľa prednostu Okresného úradu v Žiline Michala Lavríka je predpokladané trvanie uzávery do 30. júla.

Strečno, cesta
Pracovníci ihneď začali so zaisťovacími prácami. Zdroj:AP/TASR

Ako potvrdil projektový manažér pri sanáciách na brale Strečno Branislav Prelovský, pracovníci ihneď začali so zaisťovacími prácami. Aby ochránili vozovku pred padajúcimi skalami, pod skalný blok, ktorý je potrebné odstrániť, naviezli vrstvu štrku. Bočné zábrany zas zamedzia pádu skál do Váhu.

"Horolezci začnú s deštrukciou hneď, ako to bude možné, blok však musia odstrániť ručne," ozrejmil Prelovský.

Na Strečne utrpel po páde vážne zranenia 13-ročný chlapec

Pripomenul, že v tejto chvíli ešte nevedia, ako skalné bralo na práce zareaguje. Existuje niekoľko alternatív.

"Jednou možnosťou je, že keď do toho začneme zasahovať, celé to pôjde dole naraz. To by sme veľmi neradi. Ani druhý extrémny prípad nie je veľmi pozitívny, že to zase pôjde veľmi ťažko. Dúfame, že sa nám bude dariť odťažovať to po častiach. Netrúfam si však časovo odhadnúť, ako dlho nám to bude trvať," skonštatoval projektový manažér.

Zdroj: AP/TASR

Cesta I/18 je uzavretá v smere od Žiliny pred parkoviskom pod hradom Strečno a v smere od Vrútok za Dubnou skalou v mieste obojstranného parkoviska.

"Motoristi môžu počas úplnej uzávery využívať obchádzkové trasy označené dopravným značením. Zákaz využívania cesty I/18 pod hradom Strečno platí i pre chodcov a cyklistov, na miestach uzavretia cesty nepretržite hliadkujú policajti," dodal prednosta Okresného úradu v Žiline.

TASR
 

Diskusia