FOTO: Kiska oslavuje výročie inaugurácie. Otvoril brány Prezidentského paláca

BRATISLAVA - Už tretíkrát privítal slovenský prezident Andrej Kiska v Prezidentskom paláci verejnosť. Učinil tak symbolicky v ten istý deň, v ktorý ho pred troma rokmi inaugurovali.

"Za tie tri roky sa v našej spoločnosti, ale aj vo svete, udialo veľa. Najskôr sme si mysleli alebo mali sme obavy z toho, ako sa vyvinie kríza na Ukrajine, báli sme sa, čo sa bude diať. Dnes skôr cítime a vnímame problém, že skutočne zvádzame boj o srdce a charakter našej vlastnej krajiny," uviedol prezident počas dňa otvorených dverí v Prezidentskom paláci v Bratislave.

Kiska odsúdil sociálne siete: Nechcú prevziať zodpovednosť za extrémizmus

"Čo sa týka charakteristiky mojich troch rokov, ja si myslím, že vysvedčenie by mali dať voliči. Ja sa zo všetkých síl snažím, aby ľudia boli presvedčení, že má zmysel mať prezidenta," dodal Kiska. Rozhodnutie o tom, či bude opätovne kandidovať na prezidenta, zverejní najneskôr do septembra 2018.

Do paláca zavítali aj školské výlety

Medzi návštevníkmi boli najmä školy, ktoré využili tento deň na školský výlet. Prišli tak i žiaci z Obchodnej akadémie zo Šurian.

"Boli zvedaví na palác, na pána prezidenta, vôbec celkovo na atmosféru," uviedla pedagogička Mariana Oravcová. Jej slová potvrdila 17-ročná Lujza, ktorá sa najviac tešila na program a na to, že jej vysvetlia, ako to v paláci funguje.

Kiska rečnil v parlamente. Kritizoval ĽSNS a korupciu, vyzdvihol NATO s EÚ

Okrem škôl si však deň otvorených dverí nenechali ujsť ani jednotlivci. Jednou z nich bola Eva Mišíková z Košíc. Momentálne je na návšteve u svojho syna. Keď cestovala do Bratislavy, vo vlaku si všimla pozvánku. "Som tu na návšteve, a tak som si to nedovolila nechať ujsť. Nie je tá možnosť stále, tak sa teším, že som vôbec tu v takej krásnej historickej budove a tiež na pána prezidenta," povedala.

Pre verejnosť boli sprístupnené priestory Prezidentského paláca a kaplnka svätej Barbory. Prvýkrát si návštevníci mohli pozrieť aj balkón Prezidentského paláca. Novinkou boli organizované komentované prehliadky či séria krátkych prezentácií o práci zamestnancov.

Návštevníci si mohli z dňa otvorených dverí odniesť i autogram hlavy štátu. Súčasťou programu bolo i hudobné vystúpenie Vojenskej hudby Banská Bystrica a študentov Konzervatória v Bratislave.

Pred verejnosťou sa odprezentovala i Čestná stráž prezidenta SR. Predviedla ukážky netradičných cvikov so zbraňami a boja zblízka.