Hasičov teší počet zachránených životov aj moderná technika. Stále však vidia rezervy

BRATISLAVA - Slovenskí hasiči si bezpečnostnú situáciu na Slovensku pochvaľujú. Na cestách sa im podarilo zachrániť viac životov, no požiare nás stále trápia. Dobrovoľníci by opäť mali dostať novú techniku.

Prirodovedecka fakulta Kosice, poziar
Niektoré požiare majú tragické následky. Ilustračné foto Zdroj:Korzár/Judita Čermáková

Slovenskí hasiči bilancovali uplynulý rok z pohľadu bezpečnosti a požiarovosti. Hasičský prezident Alexander Nejedlý pripomenul, že počas zimy sa častejšie vyskytujú prípady požiarov, najmä z dôvodu, že ľudia nevykurujú len drevom, ale aj plastmi a inými látkami. Po usadení to môže spôsobiť výbuch a následný požiar komínu. Medzi najproblematickejšie obdobia patrí aj jar, prípadne čas žatvy.

Neznáma látka v Malom Dunaji. Na mieste zasahujú hasiči

Napriek tomu hodnotia hasiči rok 2016 ako veľmi pozitívny. Požiarne zložky museli uskutočniť výjazd 29-tisíckrát, v roku 2015 viac ako 32-tisíckrát. "Nepodarilo s nám však znížiť nárast v oblasti dopravných nehôd,“ vyjadril sa Nejedlý. Aj keď policajti pred niekoľkými dňami v rámci svojho hodnotenia tvrdili, že nehodovosť sa značne znížila, hasiči sa na tento problém pozerajú cez ukazovateľ používania počtu techniky. Aj vďaka tomu sa im na cestách podarilo zachrániť viac životov. 

Poučiť sa od ostatných

Okrem toho sa náš hasičský zbor sústredil aj na problémy v prípade teroristického útoku. Údajne sa náš štát snaží čerpať zo skúseností iných štátov pri týchto tragických udalostiach. „Chceme ťažiť z týchto skúseností. Nikto nevie v Európe povedať, kde sa môže útok znovu odohrať. Chceme byť pripravení na tieto udalosti,“ vyjadril sa prezident.

Čo sa týka celkovej bilancie, pred desiatimi rokmi vykonávali hasiči úkony pri 90 percentách udalostí, každým rokom sa však toto číslo znižuje.

Najviac výjazdov hasiči zaznamenali v Prešovskom kraji, najmenej v Trenčianskom, ale je to aj z dôvodu veľkosti krajov. Najmenej výjazdov sa uskutočnilo v okrese Gelnica, najviac v Bratislave.
Podľa štatistiky je najtragickejší piatok a to medzi 17. a 18. hodinou. Z mesiacov vedie zasa december a požiare vznikajú hlavne v júli.

Fajčenie je riziko

Prezident hasičov pripomína, že stále najviac požiarov vzniká v bytových jednotkách, kde vznikajú aj najväčšie škody a najviac ľudí príde o život. Tragické udalosti spúšťajú najmä elektrické skraty, teda spotrebiče a fajčenie.

Nezanedbateľné číslo predstavujú aj úmyselne založené požiare, ktorých bolo minulý rok na Slovensku 1171 a väčšinou sa týkali motorových vozidiel.

V roku 2016 zomrelo pri požiaroch 52 osôb a počasie oproti predchádzajúcim rokom klesá. "V iných európskych štátoch sa tieto čísla pohybujú bohužiaľ v stovkách. Je to samozrejme podmienené aj veľkosťou štátu, ale aj prevenciou," dodal Nejedlý.

Domov pre mentálne postihnutých v plameňoch. Oheň zachvátil sklad šiat

Na Slovensku je v súčasnosti aktívnych 4300 hasičov, 3400 hasičov je tých, ktorí pri udalostiach zasahujú. Ďalších 900 pracuje v štátnom dozore a robí prevenciu. Hasiči disponujú 3840 kusmi techniky. "Máme zariadenia na svetovej úrovni. V žiadnom prípade nemôže dôjsť k ohrozeniu občanov kvôli nefunkčnej technike," vyjadril sa prezident.

Dobrovoľní hasiči sú prínosom

Dôraz sa kladie aj na dobrovoľných hasičov, ktorí sú aktívni najmä v obciach. "Dnes každý druhý, tretí, štvrtý zásah vykonávajú hasiči s dobrovoľnou požiarnou ochranou. Pomáha nám to v oblastiach, kde máme malé hasičské stanice," priblížil situáciu Nejedlý. Tieto hasičské zložky pomáhajú najmä pri povodniach a pátracích akciách.

Aj v roku 2017 sa sľubujú ďalšie dotácie, keďže stále sú mnohé z miestnych hasičských zbrojníc v dezolátnom stave. 

Nástroje, ktoré by hasiči radi zaviedli sú hlásiče, ktoré by mali upozorniť obyvateľov, že sa v ich domoch niečo deje. Táto myšlienka je však zatiaľ len na teoretickej úrovni.

sig
 

Diskusia

Najčítanejšie