KOMENTÁR Alojza Hlinu: Pán Boh miluje aj skrachovancov

KOMENTÁR - Pán Boh miluje aj skrachovancov. Ale ja nemusím, či? Toto nie je teologický text, toto je mini „epos“ o VÚC a o spolupráci v politike.

Parlament, NRSR
Ilustračné foto Zdroj:AP/TASR

Poznáte ich – zatrpknutých, negatívnych, toxických,  zlých ľudí. Ľudí, ktorých keď na ich otázku, ako sa máte, odpoviete, že sa máte dobre, vlastne nahneváte. Určite takých poznáte. Je ich na Slovensku dosť. A pribúdajú. Intoxikujú aj iných. Nad celým Slovenskom je mračno negativizmu. Visí nad nami, polieva negativizmus, zlobu a tá rastie a rastie a... A možno nás aj prerastie, ak to dovolíme.

KOMENTÁR Alojza Hlinu: Kotlebovci rozbíjajú cirkev na Slovensku

Nedajme sa. Skrachovancom nikdy nič nebude dosť dobré. Máš čiapku, nemáš čiapku, stále zle. Kresťanskí demokrati sa dohodli s inými opozičnými stranami na spolupráci vo VÚC voľbách. Dohodli sme sa, lebo v zásade sme nemali inú možnosť. So Smerom nepôjdeme. Sami tiež nie. Vedieť sa spojiť je tiež signál. Vedieť sa spojiť v opozícii je veľký signál. Ak sa spojiť, tak s kým sa spojiť? S ĽS NS? S Kollárom? Keď SaS a OĽaNO už mali spoločnú dohodu, tak s kým?

Alebo skrachovanci, ktorí majú teraz plné ústa trápnych rečí, poznajú ešte niekoho s kým, resp. ako mali ísť kresťanskí demokrati do VÚC volieb? S kým? S Putinom? S Merkelovou? S Jakubcom? S Robertom de Niro?

Áno, spojili sme sa pre VÚC voľby 2017 so SaS a OĽaNO. Skrachovanci útočia. V prvej línii sú Kotlebovci a im podobní. Ale viac ma núti zamyslieť sa, že útočia aj skrachovanci priamo z domu, ktorí svoje skrachované existencie, prehnané ambície, negativizmus skrývajú za vzletné slová. Podsúvajú, že spolupráca kresťanských demokratov so SAS alebo OĽaNO je pomaly svätokrádež, odpadnutie od viery. Schizma.

KOMENTÁR Alojza Hlinu: So Smerom nepôjdeme. Som ochotný si to dať vytetovať

Viete, čo je paradox? Že títo skrachovanci, ktorí teraz čoraz bolestivejšie zisťujú, že sa budú musieť živiť normálnou prácou a nie vysedávaním v parlamente, s týmito „bezbožnými antikristami“, ktorých nám vyčítajú, sami vládli. Spolu s nimi vládli a vtedy im to nevadilo?
Áno, boli spolu v jednej vládnej koalícii. Spolu vládli tam, kde sa robia zákony. Zákony sa robia v parlamente a nie na župných zastupiteľstvách. V župnom zastupiteľstve môžete rozhodnúť o tom, kedy a začo opravíte cestu druhej triedy.

Nezachytil som, že počas toho ako spolu vládli niektorí z tých, ktorí nám to teraz vyčítajú, prehlásil, že jeho svedomie mu nedovolí byť spolu vo vláde s „bezbožníkmi“. Nepočul som zúrivého skrachovanca, ktorý teraz búši do klávesnice svojho počítača ako prehlásil, že so SaS vládnuť nebude. Nepočul som, že na znak protestu s koalíciou s „bezbožníkmi“ sa vzdáva mandátu poslanca, že sa vzdáva mzdy a funkčných požitkov. Vy ste niečo také počuli?

Tichúčko ako voš pod chrastou sedel na poslaneckej stoličke.  Teraz mu však nestíhajú utierať penu okolo úst pri jeho „spravodlivom hneve“ nad tým, že KDH sa dokázalo na niečom dohodnúť. A nezvláda ani to, že jeho vplyv a vplyv ďalších skrachovancov na túto dohodu bol presne taký istý ako majú vplyv na obežnú dráhu Marsu.

KOMENTÁR Alojza Hlinu: Potratová klinika áno, kostol nie

KDH spolupracuje so SaS a OĽaNO vo VÚC voľbách aj preto, aby sme ľuďom dali nádej, že SMER nie je náš údel, že SMER nám nie je súdený. Alternatíva musí existovať a niekto ju bude tvoriť. Čo bude presne tou alternatívou, budeme zisťovať. Ale už teraz vieme, že budúcnosťou určite nie je SMER a jeho ďalšie vládnutie. Bude to ešte ťažká a dlhá cesta. Ale vydajme sa na ňu. Vydajme sa na cestu, na ktorej si sami sebe dokážeme, že to dáme. Dokážme našej krajine, že nám nemusia vládnuť len stále tí istí ľudia, ktorí tu vládnu už desiatky rokov.
Máme na viac.

Posledné, čo vám zoberú, je nádej. Nechcel by som prežiť život zatrpknutého skrachovanca plného zloby. Je mi tých ľudí ľúto. Nevyhľadávam kontakt s nimi. Oberajú o energiu, oberajú o radosť zo života, oberajú o tvorivosť. Potreboval som to však napísať. Potreboval som vyjsť na balkón a zakričať: "Skrachovanci zo všetkých kútov Slovenska, spojte sa a choďte už do kelu! Nechajte nás tvoriť!"

Alojz Hlina

 

Diskusia

Najčítanejšie