Nad akreditáciou Čistého dňa visí otáznik. Richter sa stretne so štatutármi

BRATISLAVA – Akreditačná komisia ministerstva práce sa opäť bude zaoberať situáciou v resocializačnom zariadení Čistý deň. Zasadne v stredu, prizvaní budú aj štatutári galantského zariadenia. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii minister práce Ján Richter (Smer-SD).

jan richter, minister prace
Minister práce Ján Richter (Smer-SD). Zdroj:TASR - Pavol Zachar

Richterovi sa nepozdáva, ako sa o situácii v Čistom dni diskutuje posledné dni. "Chcem zabrániť, aby štatutári používali deti z tohto zariadenia ako štít pri komunikácii či osobnej obhajobe," uviedol. Má záujem si "rôzne veci rozdiskutovať". "Doterajší postup štatutárov Čistého dňa sa musí skončiť," zdôraznil Richter.

KOMENTÁR Petra Marčeka: Kollár je bábkou v Lipšicovom špinavom divadle

Ministrovi sa nepáčia ani verejné výstupy opozície na margo činnosti Čistého dňa. "Obrazne povedané, deti zneužívajú na svoje politické ciele," uviedol.

Psychologička zmenila názor

Na zasadnutie komisie prizvú aj psychologičku z ústredia práce Katarínu Hatrákovú, ktorá pre Postoj.sk uviedla, že v zariadení vládne strach. Richter tvrdí, že keď tam bola pred rokom na kontrole, "nič takéto neuviedla". "Bolo by dobré, aby objasnili svoje odlišné postoje," povedal Richter.

Richter v kauze Čistý deň súhlasí s Kiskom. Odpovie mu obratom

"To je ešte z môjho pohľadu predčasné," odpovedal minister na otázku, či komisia plánuje opäť riešiť odobratie akreditácie Čistému dňu. Zdôraznil, že rozhodnutie o jej ponechaní je podmienečné. Vo veci ešte podľa neho prebiehajú viaceré šetrenia, a ak odhalia niečo závažné, rezort bude v tejto veci "operatívne konať".

Kollár vypovedal na polícii. Kontakt s klientkou Čistého dňa vysvetľoval viac ako štyri hodiny

Odobrať centru akreditáciu odporučila rezortu jeho akreditačná komisia koncom minulého roka. Ministerstvo práce začalo voči zariadeniu správne konanie. Rezort nakoniec rozhodol, že centru akreditáciu ponechá. Neexistovali podľa neho "žiadne skutočnosti ani podmienky, ktoré by odôvodňovali zákonným spôsobom odňatie akreditácie".

Rozhodnutie vyplynulo z vnútorných šetrení aj z ukončených záverov prokuratúry aj polície, uviedol nedávno Richter. V týchto prípadoch nebolo vznesené trestné oznámenie.

TASR
 

Diskusia

Najčítanejšie