Podnikateľ spoznal svoj trest. Podplácať úradníka sa mu nevyplatilo

BANSKÁ BYSTRICA – Peňažný trest tisícpäťsto eur za prečin podplácania uložil v pondelok Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici 51-ročnému podnikateľovi Tiborovi Soósovi z Pincinej v okrese Lučenec. Podnikateľ v poľnohospodárstve priznal, že skutok spáchal v súvislosti so žiadosťou o dotáciu viac ako 146-tisíc eur. Úplatok tritisíc eur úradníkovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry Petrovi Ostroluckému poslal v januári cez sprostredkovateľa na úradníkov účet.

korupcia, uplatky
Ak by Soós peňažný trest úmyselne nezaplatil, mohol by ísť do väzenia na pol roka. Ilustračné foto Zdroj:Shutterstock.com

Ostrolucký korupciu priznal a uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú v máji súd schválil. Na jej základe bývalému úradníkovi Pôdohospodárskej platobnej agentúry vymeral podmienečný trest tri roky, peňažný trest päťtisíc eur a zákaz činnosti na päť rokov.

Ostrolucký od dvoch žiadateľov o dotáciu v poľnohospodárstve požadoval úplatky v celkovej výške pätnásť tisíc eur.

Úradníčka z Bratislavy smeruje do väzenia. Odsúdili ju za korupciu

Ešte v decembri minulého roku za rýchle vybavenie dotácie pre družstvo v Žemberovciach od jeho predsedu žiadal Ostrolucký percentá z celkovej sumy vyše 830-tisíc eur. Neskôr to spresnil na dve percentá, teda zhruba šestnásťtisíc eur.

Fico boj s korupciou nevzdáva. Firmy nabáda k jej nahlasovaniu

Nakoniec sa dohodli na dvanástich tisíckach, ktoré mal Ostrolucký dostať v dvoch splátkach. V tom čase už predseda družstva spolupracoval s políciou a 17. februára Ostrolucký prijal prvú splátku, pri čom ho zadržala polícia. Následne vo februári policajti rozšírili obvinenie voči úradníkovi Ostroluckému, pretože sa zistilo, že v januári od Tibora Soósa žiadal úplatok tritisíc eur za vybavenie dotácie vyše 146-tisíc eur.

V prípade, že by Soós peňažný trest úmyselne nezaplatil, mohol by ísť do väzenia na pol roka.

SITA
 

Diskusia

Najčítanejšie