Pozor, kam stúpate! Začína sa hadia sezóna

BRATISLAVA/KOŠICE – Príjemné teploty v týchto dňoch prebúdzajú i tvory, ktoré sa netešia práve veľkej obľube – hady. Začína sa ich sezóna. Aj keď sa ich však mnohí ľudia boja, podľa odborníkov na to nie je dôvod. Sú plaché a nepredstavujú veľké riziko.

Vretenica severna, had, zmija
Vretenica severná, známa aj pod ľudovým názvom zmija, je náš jediný jedovatý had. V týchto dňoch sa rád vyhrieva na slnku. Zdroj:Vladimír Petrilla

„Väčšinou ujdú skôr, ako ich zbadáme,“ tvrdí Vladimír Petrilla z Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, ktorý sa hadom venuje už 25 rokov.

K stretnutiu s hadom podľa neho dochádza najčastejšie ráno, keď ešte nie je príliš aktívny, lebo má zníženú teplotu tela. Môže sa tak stať aj v prípade, ak vietor veje opačným smerom, takže had človeka svojimi zmyslami zachytí neskoro.

Jed si šetria na lov koristi

Keď sa už stretnutiu s týmto plazom nedá vyhnúť, odborník radí nevšímať si ho a ničím ho nedráždiť. Had si totiž vždy radšej volí útek než útok. Chytanie či zabíjanie hadov je navyše zakázané, pretože sú zákonom chránené a majú vysokú spoločenskú hodnotu.

Užovka obojkováUžovka obojková Zdroj: Vladimír Petrilla

„Pre hada sme predátori my. Nebude zbytočne útočiť a hrýzť,“ ubezpečuje Petrilla. Ako vysvetľuje, náš jediný jedovatý had vo voľnej prírode – vretenica, sa útokom vyhýba aj z praktických dôvodov.

„Na vytvorenie potrebného množstva jedu potrebuje až 21 dní. Jed si šetrí na lov potravy a naozaj zaútočí, až keď nemá inú možnosť, teda ak nemá kam ujsť,“ pripomína odborník.

Užovka fŕkanáUžovka fŕkaná Zdroj: Vladimír Petrilla

Keď už je dosť horúco, tak hady v prírode ani veľmi nevidieť. Vtedy vylezú iba na čas, kým sa zahrejú, a aby sa neprehriali, opäť sa schovajú. Na lov potom vychádzajú až podvečer, za súmraku.

Najväčšia pravdepodobnosť, že ich ľudia stretnú, je práve v týchto dňoch. Ešte nie je také neznesiteľné teplo, takže vonku môžu pobudnúť celý deň a je i čas párenia, keď si hľadajú partnerov.

Preto sa zhlukujú pri hniezdiskách, kde predtým zimovali. Až po spárení sa rozptýlia do svojich teritórií.

Vymyslené povesti o hadoch

Petrilla, ktorý sa ešte ako dieťa hadov bál, no ako stredoškolák si kúpil prvého z nich – užovku červenú, hovorí, že si ľudia o týchto plazoch vytvárajú falošné mýty. Tým potom veria väčšmi ako pravde.

Užovka hladkáUžovka hladká Zdroj: Vladimír Petrilla

Príkladom je povera, že vretenicu láka miska s mliekom, že sliepkam kradne vajcia a podobne. To všetko sú podľa odborníka výmysly.

Ako upozorňuje expert, zatiaľ čo kresťanstvo hadom prisudzovalo zlé a diabolské vlastnosti, iné náboženstvá ho, naopak, uctievajú ako symbol plodnosti a ochrany.

Petrilla ako uznávaný expert na hady pritom vie, o čom hovorí. Hadov skúmal vo viacerých krajinách sveta – vo Svazijsku, Juhoafrickej republike, Suriname, Brazílii, na Cypre, v Portugalsku i Španielsku. Absolvoval tiež špeciálne kurzy na prácu s nimi a ako jeden z mála Slovákov vlastní medzinárodné certifikáty na zaobchádzanie s hadmi.

Užovka stromováUžovka stromová Zdroj: Vladimír Petrilla

Vďaka tomu pred piatimi rokmi zachránil život kolegovi, chovateľovi hadov v Trnave, ktorého pohryzla mamba zelená. Aké to je, okúsiť zuby hada, zažil dvakrát aj sám.

V Portugalsku ho uhryzla do nohy vretenica latasteová a v Poľsku do ruky vretenica severná. Sérum však na to nepotreboval – protilátky si vyrobilo samotné telo.

Užovky a vretenica

Slovensko  je podľa Petrillu na hadie druhy pomerne chudobné. Žijú tu len štyri druhy užoviek a jeden druh vretenice.

Z užoviek sú to: obojková (s typickými žltými polmesiačikmi za hlavou), fŕkaná (žije v tesnej blízkosti vodných zdrojov), hladká (vyskytuje sa na severe krajiny) a stromová (jej domovom sú teplejšie oblasti), ktorá je naším najdlhším hadom. Môže merať až dva metre.

Vretenica severnáVretenica severná Zdroj: Vladimír Petrilla

Jediným jedovatým hadom u nás je vretenica severná, ktorá žije v chladnejších lokalitách Slovenska. Za ňu ľudia niekedy omylom považujú i užovku hladkú, lebo sa jej podobá.

Hoci ani jed vretenice nie je pre zdravého človeka smrteľný, odborník radí, aby ľudia žiadne pohryznutie hadom nepodceňovali a vždy vyhľadali lekára. Bez toho, aby to vedeli, môžu mať totiž slabšie srdce, alebo môže dôjsť k alergickej reakcii.

Veľmi často sa stáva, že po uhryznutí človek nijaké príznaky ani nespozoruje, pretože had nevypustil jed. „Vretenica to robí často, lebo má toho jedu veľmi málo a šetrí si ho pre seba, na lov potravy. Je to takzvané suché uhryznutie,“ približuje Petrilla.

Aj v takom prípade však odporúča navštíviť lekára, pretože ľudský organizmus i na takú ranu môže zareagovať šokom.

Čo robiť po pohryznutí hadom

  • Človeka, ktorého uštipol had, najskôr upokojíme a postihnuté miesto zafixujeme dlahou alebo voľnou bandážou. Neodporúča sa použiť tlakovú bandáž ani škrtidlo.
  • Zranené miesto po pohryznutí nevypaľujeme, nenarezávame, ani sa nesnažíme vysať jed ústami.
  • Ak je pohryznutý človek smädný, podávame mu len ľahké nápoje, napríklad mierne osladenú vodu, no v žiadnom prípade alkohol ani kávu.
  • V našich končinách sa protijed používa iba v zriedkavých prípadoch, keď ide o závažné stavy.
  • Keďže sa protijed vyrába z konského séra, až u 95 percent ľudí vyvoláva alergickú reakciu. Preto je pri pohryznutí vretenicou protijed až posledným spôsobom liečby.

Radovan Krčmárik

Redaktor
 

Diskusia

Bojíte sa hadov?

Najčítanejšie