Šéf židovského múzea: Nemusíte byť Židom, aby ste cítili číhajúcu hrozbu

BRATISLAVA - Ako vníma židovská obec zvolenie Mariana Kotlebu do parlamentu? V čom vidí príčinu úspechu extrémizmu na Slovensku? Pre Aktuálne.sk odpovedal riaditeľ Múzea Židovskej kultúry SNM v Bratislave prof. PhDr. Pavol Mešťan, DrSc.

Šéf židovského múzea: Nemusíte byť Židom, aby ste cítili číhajúcu hrozbu
Pavol Mešťan je riaditeľ Múzea Židovskej kultúry SNM v Bratislave Zdroj:TASR

Ako vnímate fakt, že sa Kotlebova extrémistická strana dostala do parlamentu?

Bola to len otázka času – extrémna nespokojnosť voličov produkuje extrémne rozhodnutia. Už zvolenie Kotlebu do vedúcej pozície v regionálnych voľbách naznačilo, že časť slovenskej verejnosti nevidí riešenie problémov, ktoré ich dennodenne trápia, a tak hľadajú kohokoľvek, kto im sľúbi nápravu. Zvolenie lídra strany s extrémnymi názormi do parlamentu bol ďalší krok, lebo títo ľudia nenachádzajú jasnú a jednoznačnú odpoveď na svoje otázky v ostatných politických stranách, ktoré sa o kreslá v parlamente uchádzajú. To, že Kotleba hovorí ich jazykom, pomenúva problémy bez servítky pred ústami, buchne do stola, im imponuje. Mnohým to zrejme pripomína predchádzajúce historické obdobia vlády tvrdej ruky... Štýl je podobný, len obsah sa akosi posunul neželaným smerom, ale to Kotlebových voličov trápi najmenej. Niektorým je to možno aj sympatickejšie.

V čom podľa vás nastala chyba, že Kotlebu volili hlavne prvovoliči? Je chyba v školstve či v rodine?

Čo je pozoruhodné, naozaj sa priklonili na jeho stranu predovšetkým prvovoliči. U nich sa síce nepredpokladá, že by sa pamätali na „éru tvrdej ruky“ z obdobia nacizmu a fašizmu, ale mladí ľudia chcú vždy niečo iné, niečo nové... Bohužiaľ, aj tu sa odrazila veľká „čierna diera“ v školstve. Učitelia si problémy vo svojom rezorte nevymysleli. Ide o to, že sme nenaučili svoje deti či vnukov selektovať zdroje a z nich plynúce informácie. Naše deti nevedia triediť informácie, a tak podľahnú tlaku zo strany „lídrov“ z vlastných radov, ktorí sú naladení na rebelskú vlnu – a na tú sa im prijateľným spôsobom naladili aj kotlebovci.

Ako túto celú situáciu vníma židovská obec?

Nemôžem hovoriť za celú obec, ale predpokladám, že to vyvolalo nemalé zdesenie. Aj keď už členovia židovskej komunity, ktorí na vlastnej koži pocítili a zažili hrôzy rasistického režimu, väčšinou nie sú medzi nami, kolektívna pamäť komunity je stále živá a oprávnene dvíha varovný prst. Ja si však myslím, že nemusíte byť členom židovskej komunity, aby ste si uvedomili hrozbu, ktorá číha za dverami - a o ktorej ste ani v „najsmelších“ snoch či predstavách neuvažovali ako o reálnej... Ale stalo sa.  A teraz je na „ťahu“ spoločenstvo slušných ľudí a humanistov. Dúfam a pevne verím, že sa takí v našej spoločnosti nájdu.

Denisa Havrľová

Redaktorka
 

Diskusia

Bude sa opakovať história a má sa Slovensko obávať Kotlebu a jemu podobných?

Najčítanejšie