Slovensko smúti. Obľúbený kňaz Anton Srholec prehral boj s ťažkou chorobou

BRATISLAVA - Jeden z najobľúbenejších slovenských kňazov Anton Srholec skonal vo veku 86 rokov.

Slovensko smúti. Obľúbený kňaz Anton Srholec prehral boj s ťažkou chorobou
Anton Srholec zomrel. Zdroj:Matej Jankovič/Plus JEDEN DEŇ

Smutná správa zasiahla na začiatku roka všetkých veriacich. Svoj posledný boj prehral kňaz Anton Srholec. Smutnú informáciu potvrdil aj hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Prečítajte si rozhovor s Antonom Srholcom z roku 2013

Podľa informácií portálu Aktuálne.sk skonal v nemocnici v Ružinove vo štvrtok o ôsmej ráno.

Boj s rakovinou prehral

V júli minulého roka Srholec oznámil, že bojuje so zákernou chorobou. Pre rakovinu pľúc musel podstúpiť chemoterapiu. Nemohol sa tak zúčastniť ani najväčšieho slovenského hudobného festivalu Pohoda, na ktorom bol každý rok vítaným hosťom.

Prezident Kiska o smrti Srholca: Takto si ho zapamätáme

Aspoň z nemocnice vtedy poslal všetkým ľuďom pozdrav, ktorý vzbudzoval nádej a optimizmus. Neskôr sa však musel zmieriť s tým, že metastázy sa už rozšírili do celého tela.

Anton Srholec poslal odkaz ľuďom ešte aj v čase, keď ležal v nemocnici.Anton Srholec poslal odkaz ľuďom ešte aj v čase, keď ležal v nemocnici. Zdroj: reprofoto tyzden.sk

Ťažký život ho nezlomil

Napriek tomu, že Anton Srholec neprežil jednoduchý život, nikdy nestrácal svoju vieru a optimizmus. V 50. rokoch bol odsúdený na 12 rokov väzenia, v ktorom napokon strávil 10 rokov. Prevažnú časť svojho trestu strávil v uránových baniach v Jáchymove.

Hoci musel prekonať množstvo prekážok, napokon sa mu podarilo splniť si svoj sen a stať sa kňazom. Za toho ho vysvätil pápež Pavol VI. v roku 1970 v Ríme.

Zomrel Anton Srholec: Symbol zápasu o vieru, slobodu a ľudskosť

Posledný odkaz

Svoj život zasvätil pomoci druhým. Na konci minulého roka mal premiéru dokument o Antonovi Srholcovi, na tú však kňaz nevládal prísť. Tým, ktorí si film prišli pozrieť, ale adresoval odkaz, ktorý hovorí o jeho nezlomnom duchovi: „Všetci ste ma poznačili svojou láskou a dobrotou. Ja by som bol rád, aby ste prijali Antónia ako svojho brata, ktorý prešiel ťažký kus cesty, ale nevzdal to, bojuje, miluje slobodu, miluje pravdu, miluje lásku k ľuďom a skláňa sa aj k tým posledným, pretože to sú tí, v ktorých ja chcem a vidím trpiaceho Ježiša, ktorý žije medzi nami.“

Informáciu o jeho smrti priniesol portál tvnoviny.sk.

Anton Srholec s rehoľnou sestrou Ritou, ktorá sa oňho starala aj v posledných mesiacoch jeho života.Anton Srholec s rehoľnou sestrou Ritou, ktorá sa oňho starala aj v posledných mesiacoch jeho života. Zdroj: Michal Šebeňa/Šarm

Aktuálne.sk
 

Diskusia