Afrika je u nás stereotypom. Ako ju prečítať medzi riadkami?

BRATISLAVA – Stereotypy, ktoré sa často objavujú v zahraničnom spravodajstve aj slovenských médií, ovplyvňujú naše videnie sveta. Upozornilo na to občianske združenie Človek v ohrození. Na neformálnom stretnutí s novinármi organizácia predstavila nový projekt Svet medzi riadkami, ktorý má budúcich novinárov naučiť stereotypy obchádzať.

Afrika je u nás stereotypom. Ako ju prečítať medzi riadkami?
Stereotypom podlieha na Slovensku celý africký kontinent (Ilustračné foto). Zdroj:AP/Josphat Kasire

„Stereotypy má každý z nás – páči sa mi definícia, že stereotyp je oddych od komplexného premýšľania, zjednodušovanie, ktoré nám pomáha nájsť si skratku k témam,“ povedal Andrej Návojský, lektor projektu Svet medzi riadkami, a vypožičal si výrok nigérijskej spisovateľky Chimamandy Ngozi Adichie: „Stereotypná informácie nie je zlá, pretože je nepravdivá, ale pretože je často jediná.“

Afrika ako stereotyp

Stereotypne boli podľa neho médiami podávané aj majstrovstvá sveta vo futbale v Južnej Afrike – informácie sa týkali najmä bezpečnostného rizika alebo dohadov, či organizáciu Afričania vôbec zvládnu. Juhoafrická republika bola stereotypizovaná ako krajina, ktorá zorganizovať podujatie takéhoto rozmeru nedokáže.

Horiaceho muža po explózii vysalo z lietadla. Na zem dopadol z obrovskej výšky

Stereotypom podliehali aj fanúšikovské trúby – vuvuzely – z Európy podľa neho zneli len hlasy, podľa ktorých bol tento spôsob povzbudzovania necivilizovaný a vyrušoval európskych hráčova a malo by sa to zakázať. Stereotypom však podlieha na Slovensku celý africký kontinent.

Stereotypom podliehali aj fanúšikovské trúby – vuvuzely, ktoré Európania považovali za necivilizované. Stereotypom podliehali aj fanúšikovské trúby – vuvuzely, ktoré Európania považovali za necivilizované. Zdroj: SITA/AP

„Keď sa píše o korupcii na Slovensku, často sa uvádza, že sme na tom horšie ako Rwanda alebo Namíbia. Často sa to dáva do kontrastu s menej rozvinutými krajinami ako príklad neúspechu,“ dodal. Pritom Rwanda predbieha Slovensko v tejto oblasti dlhodobo, navyše je krajinou s najväčším zastúpením žien v parlamente na svete.

Začiatok genocídy?

Návojský vidí hrozbu najmä v tom, ak sa začnú ľudia deliť na „my“ a „oni“, pričom „oni“ strácajú v očiach čitateľov ľudský rozmer – čo môže v extrémnom prípade byť prvou fázou smerujúcou k genocíde.

„Zdá sa to byť nevinné, ale toto vymedzovanie, stereotypizácia a predsudkovosť vo vnímaní iných je prvým štádiom, ktoré môže viesť niekam ďalej.“

V Düsseldorfe vypátrali 11 podozrivých zo sexuálnych útokov na ženy

Stereotypy sa pritom nedostávajú do médií so zlým úmyslom, ale v snahe zjednodušiť čitateľom pohľad na problém.

V spleti komplikovaných vzťahov a súvislostí by sa mohli ľahko „zamotať“. Problémom je však aj to, že čitatelia stereotypy vyžadujú a ich búranie často odmietajú.

Odolní nie sú ani mladí ľudia

Debaty sa zúčastnila aj Bohuslava Krížová z Univerzity Komenského v Bratislave. Pedagogička, ktorá vyučuje na katedre žurnalistiky najmä predmety súvisiace so zahraničnopolitickým spravodajstvom a medzinárodnými vzťahmi, upozornila na to, že dnešní mladí ľudia klasické – ale i internetové – médiá často ignorujú a sústredia sa na len na sociálne siete a sociálne médiá. Tie stereotypmi len tak „prekypujú.“

Na plavky zabudnite. V Tunisku napadlo pol metra snehu

Aj preto vzniká na katedre žurnalistiky nový kurz, na ktorom bude spolupracovať organizácia Človek v ohrození a Hospodárske noviny – prednášky budú viesť rôzni odborníci, ktorí študentom ukážu, čomu sa v praxi vyvarovať a na čo sa, naopak, majú zamerať.

Dvanásťtýždňový kurz upozorní budúcich novinárov na skryté rozmery tém, akými je globalizácia, migrácia, ľudské práva, chudoba či klimatické zmeny.

„Nechceme študentov učiť ‘čo si myslieť‘, ale ‘ako myslieť‘, ako kriticky a analyticky premýšľať o rôznych globálnych témach, ako si vymieňať šablóny vnímania reality – a tiež, ako si vôbec uvedomiť, že tieto šablóny existujú,” povedal koordinátor projektu Peter Ivanič.

Katarína Filová

 

Diskusia

Čo vám napadne pri slove Afrika?

Najčítanejšie