Tvár Novembra ´89 Fedor Gál: Z Kotlebu mám zimomriavky

BRATISLAVA - Jeden z hrdinov Novembra ´89 Fedor Gál dostal z výsledkov volieb zimomriavky. Extrémisti a nacisti v nich podľa neho po prvý raz dostali legitimitu.

Tvár Novembra ´89 Fedor Gál: Z Kotlebu mám zimomriavky
Fedor Gál bol zakladajúcim členom hnutia Verejnosť proti násiliu. Zdroj:TASR

Narodili ste sa v koncentračnom tábore Terezín, viete, čo znamená nacizmus. Určite preto citlivejšie vnímate momentálnu situáciu na Slovensku. S akými pocitmi ste prijali správu, že sa do parlamentu dostala extrémistická strana Mariana Kotlebu?

Uf, už je to tu, povedal som si. Nacistické a fašizoidné sklony časti občanov Slovenska vnímam dlhodobo a v celom spektre politických strán a spoločnosti. Po prvý raz však dostali legitimitu v demokratických voľbách. Je to na zimomriavky. 

Kotleba je zástancom prezidenta Tisa vy ste sa raz vyjadrili, že ten sa mal radšej dať popraviť nacistami. Ako ste to mysleli? 

Ako kňaz sa mal obetovať pre blížnych, ako prezident pre občanov krajiny, ktorá mu bola zverená. Zlyhal v oboch týchto rolách. Zvrhlý človek, ktorý sa spreneveril poslaniu.

Ako vnímate postoje sympatizantov cirkvi ku Kotlebovi, ktorí mu vyjadrili istú podporu?

Tisovi pohrobkovia, ak mám použiť skratku. A zlí katolíci, pretože Ježiš Kristus hlásal lásku, a nie nenávisť.

Ako sa cítite, ako tvár revolúcie 1989, ktorá bojovala za zmenu a demokraciu Slovenska - momentálne sa dá povedať, že sme na tom ešte horšie?

Určite si nemyslím, že sme na tom horšie, ako pred Novembrom ´89. A ak to tak niekto cíti, tak by si mal spytovať vlastné svedomie - demokracia je zrkadlo, ktoré nastavujeme sami sebe, svojim preferenciám, sklonom, postojom, hodnotám, potrebám, cieľom. Sloboda nie je manna z neba, ale zodpovednosť.

Ako vidíte budúcnosť Slovenska?

Slovensko je malá lodička v oceáne globalizovaného sveta. V takomto kontexte treba veriť a dúfať, že problémy existujú preto, aby ich ľudia dokázali patrične rozpoznávať a čeliť im. A keďže žijeme tu a teraz, čeliť im musíme v priestore svojich životov. Musíme to byť my samotní, od koho dostanú ľudia kotlebovskej mentality na frak. Môže to byť vo voľbách, vo verejnom dialógu, ale aj na uliciach. Každý podľa svojho naturelu, odhodlania, schopností a odvahy.

Pred časom ste povedali, že pri pohľade na dnešné udalosti spojené s imigrantami, verejnými vyjadreniami premiéra Fica či českého prezidenta Zemana (a postojom veľkej časti verejnosti) máte pocit, že holokaust sa neskončil. Vysvetlite nám to...

Zdá sa mi, že ľudia strádajú na diery v pamäti, nechcú, alebo sa nevedia poučiť z minulosti, opakovane podliehajú negatívnym a deštruktívnym emóciám... Obetný baránok sa vždy nejaký nájde. O zneužívaní politických ideológií či slepej viery nehovoriac.

Takisto ste vyhlásili, že pri pluralite názorov, po ktorých ste volali, ste nemali na mysli krutú realitu - a teda, že sa tu po 25 rokoch dočkáme vzostupu neonacistov.

Áno, nemali sme na mysli spoločenské deviácie, alebo sme o nich aspoň verejne nehovorili dosť nahlas.

Fedor Gál

Fedor Gál sa narodil v roku 1945 v koncentračnom tábore Terezín. Absolvoval Chemicko-technologickú fakultu SVŠT. Pracoval vo viacerých chemických fabrikách, výskumných ústavoch, až sa v roku 1987 dostal na voľnú nohu vedeckého pracovníka. V roku 1990 založil Ústav pre sociálne analýzy pri UK v Bratislave a stal sa docentom Fakulty sociálnych vied KU v Prahe. Bol zakladajúcim členom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN), jeho predsedom a jednou z tvárí revolúcie v roku 1989. Od roku 1991 žije v Prahe. Bol spolumajiteľom televízie Nova, so synom založil vydavateľstvo G plus G. Je sociológom, prognostikom, vydavateľom i blogerom.

Denisa Havrľová

Redaktorka
 

Diskusia

Stáva sa podľa vás Slovensko rasistickým štátom?

Najčítanejšie